Nedaudz vairāk kā 2000 Latvijā reģistrētu uzņēmumu, kuru 100% īpašnieks ir ārvalstīs reģistrēta kompānija, Uzņēmumu reģistrā ir jāiesniedz patiesie labuma guvēji – fiziskās personas; ja tas netiks izdarīts, attiecīgie uzņēmumi tiks likvidēti.
«Uzņēmumu reģistrs, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta EDS sistēmu, ir izsūtījis atgādinājumu 2000 uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu, kuros nav neviena īpašnieka – fiziskās personas, iesniegt to patiesos labuma guvējus,» skaidro Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere. Viņa atgādina, ka prasība visām juridiskajām personām atklāt patiesos labuma guvējus stājās spēkā jau 2017. gada novembrī. Viņa uzskata, ka kopumā ir progress, jo pērn šādu uzņēmumu, kuri nav atklājuši patiesos labuma guvējus, kopējais skaits sasniedza teju 5000, bet pašlaik ir tikai nedaudz vairāk par 2000. Jāatgādina, ka ārvalstu kompānijas bez norādītiem patiesajiem labuma guvējiem tiek uzskatītas par potenciālo riska zonu naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanai.
Liela interese
«Pēc ziņojuma nosūtīšanas, izmantojot EDS, Uzņēmumu reģistrs ir saņēmis daudz telefona zvanu un e-pasta vēstuļu par to, kā rīkoties konkrētās situācijās,» skaidro G. Paidere. Viņa atzīst, ka vairums no tiem, kuriem tika nosūtītas vēstules, ir reāli strādājoši uzņēmumi. «Jā, ir arī tādi,» uz jautājumu, vai 100% ārvalstu kompāniju vidū, kuras nav atklājušas patiesos labuma guvējus, ir uzņēmumi ar lielu apgrozījumu, atbild G. Paidere. Viņa gan piemetina, ka šajā grupā ir visāda izmēra uzņēmumi. «No dažādām valstīm,» uz jautājumu, vai šo 2000 uzņēmumu grupā ir uzņēmumi no austrumiem vai no rietumiem, atbild G. Paidere. Viņa brīdina, ka ar patieso labuma guvēju atklāšanu jokot nevajadzētu. «Ja tas netiks izdarīts un šiem uzņēmumiem tomēr būs patiesais labuma guvējs, kurš pārsniedz 25% apmēru, tad tie tiks likvidēti,» uzver G. Paidere.
Viņa norāda, ka informācijas neesamība par patiesajiem labuma guvējiem Uzņēmumu reģistrā var būt par pamatu stingrākām pārbaudēm klientu izpētes procesā no likuma subjektu, piemēram, banku, ārpakalpojuma grāmatvežu, zvērinātu notāru u.c. pakalpojumu sniedzēju puses un pat būt par pamatu sadarbības atteikumam ar attiecīgo klientu. Savukārt par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai persona var tikt saukta pie Krimināllikumā paredzētās atbildības. «Jā, Uzņēmumu reģistrs nav policija, bet šaubu gadījumā materiāli tiks nodoti attiecīgajai tiesību aizsardzības iestādei,» uz jautājumu, vai Uzņēmumu reģistrs pārbaudīs, vai norādītie patiesie labuma guvēji patiešām tādi ir, atbild G. Paidere.
Visu rakstu lasiet 4. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!