Nav nepieciešams definēt amatniecību kā atsevišķu tautsaimniecības nozari, savu nostāju informatīvajā ziņojumā Par iespējām un nepieciešamo rīcību, lai amatniecību noteiktu kā atsevišķu tautsaimniecības nozari Latvijā pauž Ekonomikas ministrija (EM).
Nevēlēšanos definēt amatniecību kā atsevišķu tautsaimniecības nozari Latvijas amatniecības kameras (LAK) prezidents Vilnis Kazāks uzskata par nekompetenci. Pēc LAK lūguma ziņojuma izskatīšana valdībā atlikta uz nedēļu, jo LAK neesot bijusi laicīgi informēta par jautājuma iekļaušanu valdības darba kārtībā un nav varējusi sagatavoties.
V. Kazāks jau iepriekš norādījis, ka, tāpat kā visā pasaulē, amatniecības nozarē nodarbinātie, izmantojot pašizglītības, paškvalifikācijas un pašuzraudzības mehānismus, sakārtotu individuāli, ģimenēs un mazos uzņēmumos praktizējošo ražotāju jautājumus, nodokļu maksāšanu ieskaitot.
Tāpat, ja amatniecība būt atsevišķa nozare, valsts spētu organizēti atjaunot amatniecībai atbilstošo profesionālo izglītību māceklis – meistars (duālā izglītība, lētākā un efektīvākā). Pašreizējā profesionālā izglītība principā neatbilst amatniecības tradīcijām un amatniecisko profesiju attīstībai. Divu izglītības veidu konkurence dotu iespējas izvēlei un izaugsmei, domā V. Kazāks.
«Dabīgi likvidētos arī politisko ielikteņu izveidotie lielie bezdarbnieku apmācības centri, kuri, kā jokojas amatnieki, kopā ar IZM profesionālās skolās organizē neprofesionālu profesionālo izglītību, lai privātiem bezdarbnieku apmācītājiem būtu darbs,» uzskata V. Kazāks, kurš arī uzskaita 40 atšķirības starp amatniecību un rūpniecisko ražošanu. Piemēram, amatnieki viegli var atrast citas nodarbes, bet rūpnīcu strādniekiem bieži draud bezdarbs; amatniekam ir nemitīgi jādomā, kā kalpot klientam vai tirgum, bet strādniekam nav jādomā ekonomiskās, estētiskās, ergonomiskās u.c. kategorijās; amatnieki veido sabiedrības vidusslāni; strādnieki sapņo par to.
Ekonomikas ministrija savu nostāju pamato ar to, ka valdības īstenotie pasākumi ir radījuši labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi, t.sk., amatniekiem, uzsākot un attīstot savu uzņēmējdarbību. Amatnieki var veidot uzņēmumus, reģistrējoties gan kā individuālie komersanti, gan komercsabiedrības, izmantojot iespēju dibināt SIA ar samazinātu pamatkapitālu, kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Vai arī reģistrēties kā pašnodarbinātas personas vai patentmaksas maksātāji.
EM arī secina, ka ar Latvija Amatniecības kameras aktīvu līdzdarbību Latvijā ir radīta stabila normatīvo aktu bāze, kas nosaka amatniecības organizatoriskos pamatus, amatizglītības pamatnoteikumus un amatnieka kvalifikācijas noteikšanas kārtību. Tāpat LAK ir pārstāvēta nozaru ekspertu padomēs un Tautsaimniecības padomē kā Mazo un vidējo uzņēmumu un amatniecības padomes dalīborganizācija.
Tomēr jautājums par amatniecības statusa definēšanu nav skatīts nevienā no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras kompetenču padomēm (iekšējās viedokļveidošanas vienībām), līdz ar to šī uzņēmumu apvienība jautājumu komentēt nevar. Savukārt LDDK tautsaimniecības eksperte Inese Olafsone norāda: «Šobrīd nav skaidrs iemesls kādēļ Amatniecības kamera vēlas, lai amatniecība būtu izdalīta kā atsevišķa tautsaimniecības nozare. Ja iemesls ir vēlme, lai tiktu izstrādāts speciāls amatnieku darbības tiesiskas regulējums, tad viennozīmīgi var teikt, ka šobrīd jebkurš amatnieks var brīvi izvēlēties kādu no šobrīd jau pastāvošajām uzņēmējdarbības formām un tās jau šobrīd ir pietiekami daudzas un dažādas. Ja amatnieki vēlas paplašināt savu pārstāvniecību, piedaloties lēmumu pieņemšanā nozarēs, kuras attiecas uz konkrēto amatniecības veidu – tāda iespēja jau pastāv – Amatniecības kamera var piedalīties Tautsaimniecības padomes darbā, tāpat arī kamera ir pārstāvēta nozaru ekspertu padomēs.»
Latvijas Amatniecības kamera ir profesionāla amatnieku pašpārvaldes organizācija, kas veicina amatu un amatniecības attīstību valstī. Tajā ietilpst 13 novadu amatniecības biedrības, 40 profesionālās organizācijas un vairāk kā 100 uzņēmumu.