Danske Bank nosaukums Dānijā nu jau kļuvis par sinonīmu naudas atmazgāšanai, taču pazīmes liecina, ka tā atspoguļo tikai mazu daļu no Eiropas netīrās naudas mehānisma, raksta Bloomberg.
Dānijas lielākās bankas skandāls sākās Igaunijā, kur, kā atzina Danske Bank, 235 miljardi dolāru vērti nerezidentu darījumi, kas veikti laika posmā starp 2007. un 2015.gadu, tiek uzskatīti par aizdomīgiem. Kaut arī šis ir liels skaitlis, tas uzrāda tikai mazāk nekā ceturtdaļu no ārvalstu klientu darījumiem, kas izgājuši caur šo valsti netīrās naudas sāgā, liecina Igaunijas centrālās bankas dati.
«Tomēr fakts, ka citas bankas ir organizējušas savu biznesu līdzīgā veidā, būtiski nesamazina Dānijas vainu,» saka Prāgas starptautisko attiecību institūta organizētās noziedzības eksperts Marks Galeoti.
Tādējādi tagad jārunā par sistēmiskām darbībām Baltijā, norāda AlixParters rīkotājdirektors Svens Stumbauers.
Reģions vēlējās kļūt par privātbaņķieru centru Austrumeiropai, viņš sacīja. «Tomēr tā vietā, lai piedāvātu tradicionālos privātbaņķieru pakalpojumus, bankas sāka piedāvāt transakciju biznesu, kas nozīmē, ka nauda ienāk un pēc tam agri vai vēlu tiek pārskaitīta tālāk,» viņš raksturo.
Bankas Igaunijā laika posmā starp 2008. un 2015.gadu apstrādāja aptuveni 900 miljardu eiro jeb 1,04 triljonu ASV dolāru vērtas nerezidentu pārrobežu transakcijas. Tomēr ne tikai Igaunija piesaistījusi lielas naudas plūsmas, arī Latvija un Kipra bijusi lieli Krievijas kapitāla plūsmas kanāli uz Eiropu, caur kurām aizplūduši attiecīgi 2,8 triljoni eiro un 3,4 triljoni eiro.
Bāzeles institūta pētījumā pērn Igaunija tika nosaukta starp trīs vismazāk riskantākajām valstīm no 146 valstīm, taču šobrīd šī pētījuma secinājumi ir krietni pretrunā ar nesen izskanējušo Danske Bank Igaunijas skandālu.