Jauno Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) vadīs Ainārs Dimants, bet viņa vietniece būs Aija Dulevska-Cālīte.
Tas ir zināms pārsteigums, jo iepriekš tika minēts, ka Gints Grūbe varētu kļūt par jaunās NEPLP līderi. Taču par priekšsēdētāju esot ievēlēts tas, par kuru varējuši vienoties visi pieci NEPLP pārstāvji, pastāstīja Dimants. Balsojums gan par priekšsēdētāju, gan vietnieku bijis vienbalsīgs.
«Te acīmredzot jautājums ir par to, par ko mēs tiešām varam vienoties pēc konsensa principa. Mani izvirzīja kolēģi, es savu kandidatūru neizvirzīju. Godīgi sakot, es labprāt nebūtu uzņēmies šo amatu, tam ir dažādi apsvērumi, bet ļoti svarīgs ir komandas princips, mums kopā ir jāstrādā, un vēlams, lai vadība ir tāda, ko ievēlē pēc konsensa principa. Tas mums bija galvenais,» sacīja Dimants.
«Mums likās, ka tas ir tas labākais variants, ko mēs varam tagad no šā piecnieka iegūt,» atzina Ivars Zviedris.
Grūbe norādīja, ka Dimantam ir gan mediju, gan akadēmiskā pieredze, kas, ņemot vērā padomes kopējo spektru un vīziju, no NEPLP tiekot sagaidīts.
NEPLP locekļi tuvākajā laikā sadalīs atbildības jomas un mēneša laikā uzklausīs plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus, lai noskaidrotu viņu gaidas no NEPLP darbības.
Grūbe varētu strādāt ar jautājumu par vienota sabiedriskā medija veidošanu nākotnē, kā arī ar televīzijas jautājumiem, uzsvēra vairāki padomes locekļi. Taču Grūbe minēja, ka par to galīgās vienošanās vēl neesot.
«Savas idejas un tēzes pēdējo divu mēnešu laikā jau esam klāstījuši dažādos formātos, tāpēc ir būtiski saprast, ko no mums sagaida, tāpēc pēc mēneša varētu runāt par konkrētām lietām un virzieniem, kā situāciju var reformēt. Esam sevi pasludinājuši par atvērtiem, pretējā virzienā, nekā tas ir bijis līdz šim. Šī nav nekāda piecu apustuļu padome, kas izlemj visu, kā būs,» uzsvēra Grūbe.
Viņš norādīja, ka konceptuāls atbalsts pausts idejai aizliegt maksas politiskās reklāmas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, bet, lai izvērtētu sekas, nākamajā nedēļā notiks tikšanās ar ekspertiem. «Ideja aizliegt maksas priekšvēlēšanu politisko aģitāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos pēc būtības mums šķita atbalstāma,» paskaidroja Grūbe.
Dimants informēja, ka par vienu no uzdevumiem uzskata nākt klajā ar ierosinājumiem par izmaiņām likumos par NEPLP funkcijām, kas pašlaik esot kā divām ministrijām, bet padomes locekļi esot tikai pieci.
Tuvākajā laikā, pēc viņa uzskata, būtiski ir stiprināt sabiedriskos medijus, svarīgs ir vienlīdzīgas konkurences jautājums, stiprinot nacionālās un reģionālās raidorganizācijas, sabiedriskā medija veidošanas process, kur nekavējoties būšot jāpieņem viedoklis, jāpieņem nostāja stratēģijai elektronisko mediju attīstībai Latvijā. Darba kārtībā ir viedokļa paušana par MTG vēlmi iegūt 100% Latvijas Neatkarīgās televīzijas akciju, ko pašlaik vērtē Konkurences padome (KP). Viņš uzskata, ka KP noteikti vajadzētu prasīt padomes viedokli.
«Mums izpildvarā vajadzētu būt kaut kādai institūcijai, kas veido valsts politiku mediju nozarē. Tas tiešām būtu jādara, es teiktu, Kultūras un mediju ministrijai. Pašlaik ir tā, ka mēs esam vienīgie politikas izstrādātāji, vismaz elektronisko mediju nozarē, bet par medijiem kopumā vispār tādas nav,» sacīja Dimants.
«Mums būs jābūt stingrākiem. Likums ir diezgan stingrs attiecībā pret pārkāpumiem. Es aicinātu būt vērīgiem un modriem un ievērot likumu,» piebilda Dimants un minēja, ka bērni pat pamana, ka reklāmas skan daudz skaļāk par raidījumiem.
Jau vēstīts, ka Saeima februāra sākumā darbam NEPLP apstiprināja žurnālistu, politologu, studijas Mistrus Media vadītāju Grūbi, augstskolas Turība Komunikāciju zinātņu katedras vadītāju Dimantu, Latvijas Vēstneša portāla nozares redaktori Dulevsku-Cālīti, mārketinga un sabiedrisko attiecību projektu vadītāju Daini Mjartānu un filmu studijas Ave producentu, operatoru un režisoru Zviedri. Jaunā padome ievēlēta uz pieciem gadiem.
Iepriekšējā NEPLP sastāva pilnvaras beidzās 1.februārī. Padome strādāja Ābrama Kleckina vadībā, tajā darbojās Dace Buceniece, Dzintra Geka, Sergejs Kārītis, Imants Skrastiņš un Ingrīda Brigita Stroda.