Nepāla pasūtījusi jaunu pētījumu par Everestu, lai pieliktu punktu diskusijām par pasaulē augstākā kalna augstumu, atsaucoties uz valdības pārstāvja sniegto informāciju, vēsta BBC.
Oficiālais Everesta augstums ir 8848 metri.
Taču Ķīnai un Nepālai ir ilgstošas nesaskaņas par kalna augstumu. Ķīna apgalvo, ka jāmēra pats kalns, bet Nepāla uzskata, ka jāmēra arī sniegs, kas padara kalnu par četriem metriem augstāku.
Pasaulē augstākais kalns atrodas uz abu valstu robežas.
Pagājušajā gadā abas puses vienojās, ka Everestu jāatzīst par 8848 metrus augstu, bet Nepālas valdības pārstāvis žurnālistiem stāstījis, ka, veicot pārrobežu sarunas starp abām valstīm, Ķīnas amatpersonas tomēr bieži izmanto paša kalna augstumu.
«Mēs esam sākuši mērījumus, lai novērstu šo sajukumu. Tagad mums ir tehnoloģijas un resursi,» viņš norādījis.
Mērīšana ilgšot divus gadus.
Pirmie, kas 1953. gada 29. maijā sasniedza Everesta virsotni, bija Edmunds Hilarijs un šerpa Tenzings Norgejs, un kopš tā laika kalnā uzkāpuši tūkstošiem cilvēku. Dikusijas par precīzo kalna augstumu nav rimušās kopš pirmā mērījuma 1856.gadā.
Plaši atzītais augstums - 8848 metri - pirmo reizi reģistrēts Indijas pētījumā 1955.gadā. 1999.gada maijā ASV komanda izmantoja GPS tehnoloģiju un reģistrēja augstumu - 8850 metri. Šo skaitli tagad izmanto ASV Nacionālā ģeogrāfijas biedrība, bet Nepāla to nav oficiāli atzinusi.