Legāli patēriņam Latvijā nodoto akcīzes preču apjoms ir palielinājies visās pozīcijās, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Kopējais akcīzes nodokļa ieņēmumu plāns 2015.gadā ir izpildīts par 103,5%, pārsniedzot plānotos ieņēmumus par vairāk nekā 27 miljoniem eiro.
Tieši cigarešu aprites jomā veiktie Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas pētījumi liecina, ka Latvijas nelikumīgā cigarešu tirgus īpatsvars 2015.gadā ir 24,8% no kopējā cigarešu patēriņa valstī, kas ir zemākais rādītājs kopš 2008.gada.
Veicot koordinētus un mērķtiecīgus akcīzes preču uzraudzības un kontroles pasākumus visā valsts teritorijā, 2015.gadā akcīzes preču nelikumīgas aprites jomā reģistrēti 4955 likumpārkāpumi, par ko sastādīti 4104 administratīvo pārkāpumu protokoli un uzsākts 851 kriminālprocess. Kopumā visās akcīzes preču grupās vislielākais atklāto likumpārkāpumu īpatsvars ir reģistrēts Rīgā. Rīgas reģionā un Latgales reģionā.
Atklāto likumpārkāpumu ietvaros tiesībaizsardzības iestādes ir izņēmušas 163,6 miljonus cigarešu, kas ir līdz šim lielākais gada laikā izņemto cigarešu daudzums. Tāpat 2015.gadā uzraudzības un kontroles pasākumu rezultātā izņemti 127 tūkstoši litru alkohola un 313,9 tūkstoši litru degvielas.
Vislielākais likumpārkāpumu īpatsvars – 58% no visiem likumpārkāpumiem – reģistrēts cigarešu apritē. Tiesībaizsardzības iestāžu izņemto cigarešu apjomam ir stabila pieauguma dinamika. Divu gadu laikā (kopš 2013.gada) tas ir pieaudzis par 95% jeb gandrīz divas reizes. Vairumā gadījumu - 80% no kopējā izņemto cigarešu daudzuma – kontrabandas cigaretes izņemtas uz austrumu robežas vai tiešā tās tuvumā.
Salīdzinot ar 2014. gadu, gandrīz par 19% pieaudzis arī izņemtā alkohola daudzums, kura lielākā daļa izņemta tieši iekšzemē, piemēram, tirgos Rīgā un citur Latvijā, nelegālajās alkoholisko dzērienu tirdzniecības vietās jeb tā saucamajās točkās u.tml. Lielāko daļu izņemtā alkohola joprojām veido kandža, brāga un spirta/ūdens maisījumi.
Šāda tiesībaizsardzības iestāžu sadarbības forma, izstrādājot kopīgu rīcības plānu un veicot uzraudzības un kontroles pasākumus cīņā pret akcīzes preču nelikumīgu apriti, tika uzsākta jau 2010.gadā, lai samazinātu tobrīd strauji pieaugošo akcīzes preču nelikumīgā patēriņa apjomu. Šajā sadarbības formā ir iesaistīts gan VID, gan arī citas tiesībaizsardzības iestādes – Valsts policija, Valsts robežsardze, Drošības policija un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.