Eksperti

Tabakas nozarē – nenoteiktība un nestabilitāte

Lelde Kļaviņa, SIA “Philip Morris Latvia” vadītāja,13.12.2024

Jaunākais izdevums

Tabakas nozarē šo gadu raksturo nenoteiktība un nestabilitāte, turklāt lielākie izaicinājumi vēl ir tikai priekšā. No nākamā gada Tabakas likums paredz jaunus aizliegumus un būtiskus ierobežojumus bezdūmu produktiem. Vai esam gatavi šīm izmaiņām, kā reaģēs nozare un kā ierobežojumi ietekmēs šo produktu nelegālo tirgu, rādīs laiks.

Ekspertu prognozes nav iepriecinošas, norādot uz būtiskiem nelegālā tirgus pieauguma riskiem. Savukārt nozare bažījas, ka tādējādi tiek kavēta Latvijas virzība uz nākotni, kas brīva no cigarešu dūmiem.

Tirgus attīstības tendences

Philip Morris Latvia ir ārvalstu kapitāla uzņēmums Latvijā, tirgus līderis un viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem valstī. Tas vada nozares transformāciju un nelokāmi virzās uz savu mērķi – no cigarešu dūmiem brīvu nākotni, piedāvājot pilngadīgiem smēķētājiem, kuri turpina lietot nikotīna produktus, labāku un zinātniski pamatotu alternatīvu – bezdūmu produktus. Pēdējos gados mēs novērojam pozitīvu tendenci – Latvijā gadu no gada arvien vairāk smēķētāju izvēlas pateikt NĒ cigaretēm, aizstājot tās ar mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām.

Nesen Latvijas tirgū ir ienācis un attīstījies vēl viens no mūsu bezdūmu portfeļa produktiem – beztabakas nikotīna spilventiņi, kas sasniedzis labus tirgus rādītājus. Diemžēl regulējums no nākamā gada aizliegs visus šobrīd tirgū esošos šīs kategorijas produktus, izslēdzot no aprites vismazāk kaitīgos produktus un sašaurinot cigarešu smēķētāju izvēles iespējas.

Nelegālā tirgus “izaugsmes perspektīvas”

Situācija nelegālajā tabakas un nikotīna produktu tirgū saglabājas svārstīga. Nelegālais tirgus joprojām ir augsts, un spēkā stājas jaunie ierobežojumi un aizliegumi, kas situāciju neuzlabos. Pēc nelegālo cigarešu patēriņa krituma līdz 15,2 % 2023. gadā atkal esam piedzīvojuši kāpumu – nelegālo cigarešu tirgus Latvijā saglabājas kā viens no lielākajiem Eiropas Savienībā, sasniedzot 19,1 %. Nemainīgi augsta ir arī nelegālo e-cigarešu aprite – pēc pēdējām ekspertu aplēsēm, šajā produktu kategorijā nelegālais tirgus veido turpat 30 % no kopējā apjoma.

Kas īpaši rada satraukumu un neiepriecina – cigarešu smēķētāju skaits Latvijā nemazinās. Saskaņā ar pēdējiem Eirobarometra datiem Latvijā smēķētāju skaits joprojām saglabājas augsts – Latvijā smēķē 33 % iedzīvotāju, kas salīdzinājumā ar 2020.gadu ir pat pieaugums par vienu procentpunktu. To apliecina arī patēriņam nodoto cigarešu apjoms – tas nav būtiski krities, salīdzinot ar pagājušā gada rādītājiem.

Šie fakti apliecina, ka Latvija nav izvēlējusies pareizo ceļu smēķēšanas mazināšanai. Laikā, kad daudzas Eiropas valstis izvēlas tabakas kaitējuma mazināšanas politiku, koncentrējoties uz cigarešu patēriņa ierobežošanu un veicinot smēķētāju migrāciju uz mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām, mēs Latvijā izvēlamies citu ceļu – ierobežojot un aizliedzot alternatīvos produktus, nevis cigaretes.

Alternatīvo bezdūmu produktu aizliegumu paredzamās sekas

Kā liecina nelegālās tirdzniecības rādītāji, nākotnes situācija pašlaik neiezīmē optimistisku ainu – nozares eksperti ir vienisprātis, ka jaunie ierobežojumi, kas skar tikai bezdūmu produktus, saistās ar ļoti būtiskiem riskiem legālajam tirgum un nopietnu izaicinājumu tiesībsargājošām iestādēm. Ir pavērtas durvis gan pārrobežu tirdzniecībai no kaimiņvalstīm, gan nelegālajai tirdzniecībai.

Savukārt patērētājs netiek mudināts atteikties no cigaretēm. Šajā gadījumā ievērojamus zaudējumus cieš pati valsts, kas ne tikai zaudē budžeta ieņēmumus, bet – kas rada vislielāko vilšanos – mudina cilvēkus, kuri lieto nikotīna produktus, izvēlēties viskaitīgāko preci – cigaretes. Šāda pieeja ignorē zinātnē balstītu pieeju, aptur progresu, un smēķētāji netiek mudināti mainīt savus paradumus.

Piekrītam, ka tabakas un nikotīna nozarei ir jābūt saprātīgi regulētai un uzraudzītai, tomēr jebkuriem ierobežojumiem un aizliegumiem jābūt pamatotiem, pienācīgi izdiskutētiem, pētījumos un ekspertu viedokļos balstītiem. Pretējā gadījumā sanāk, ka tiek pamatīgi ietekmēts legālais bizness, kas valsts budžetā iemaksā ievērojamus nodokļus. Vienlaikus tiek plašāk pavērtas durvis nelegālajiem tirgotājiem, kas tirgo apšaubāmas izcelsmes produktus visiem, kas vien vēlas tos iegādāties, valsts budžetā neiemaksājot neko.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Uzņēmēji iegulda atkritumu pārstrādē

Armanda Vilciņa,15.11.2024

Uzņēmumu pienākums ir darīt visu iespējamo, lai pēc iespējas mazinātu viņu radīto atkritumu ietekmi uz apkārtējo vidi, norāda Madara Apsalone, SIA Philip Morris Latvia ārējo attiecību vadītāja.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas iedzīvotāji labprātāk izvēlas iegādāties preces un pakalpojumus no uzņēmējiem, kas pauž videi draudzīgus uzskatus un domā par ilgtspēju, liecina Brand Capital dati.

Tuvākajā nākotnē ieguvēji būs tie uzņēmumi, kuri ilgtspējas stratēģijas izvirzījuši kā vienu no pīlāriem savā darbībā, uzskata Kaspars Zakulis, SIA Latvijas Zaļais punkts direktors. Pētījuma Brand Capital ietvaros veiktā aptauja liecina, ka 54% respondentu izvēlas zīmolus, kas iestājas par tīru vidi, atzīmē K.Zakulis, piebilstot, ka ilgtspējas, kā arī atkritumu šķirošanas un pārstrādes tēmas sabiedrībā kļūst arvien aktuālākas. To pierāda arī uzņēmumu centieni - liela daļa komersantu aktīvi investē līdzekļus videi draudzīgāku risinājumu ieviešanā.

Ambiciozi mērķi

Uzņēmumu pienākums ir darīt visu iespējamo, lai pēc iespējas mazinātu viņu radīto atkritumu ietekmi uz apkārtējo vidi, norāda Madara Apsalone, SIA Philip Morris Latvia ārējo attiecību vadītāja. “Mēs uz ilgtspēju raugāmies kā uz iespēju augt, ieviest inovācijas un radīt ilgtermiņa vērtības. Pirms desmit gadiem Philip Morris International (PMI) paziņoja par ambīciju pārveidot savu biznesu, izvirzot tabakas biznesam šķietami neiespējamu misiju – radīt nākotni bez cigarešu dūmiem. Lai to sasniegtu, pievērsāmies zinātniskiem pētījumiem un uz to bāzes izstrādājām bezdūmu produktus. Tajā pašā laikā mēs cenšamies, lai mūsu produkti būtu mazāk kaitīgi ne tikai veselībai, bet arī dabai. Ilgtspējīga pieeja ir pamatā visam mūsu produktu ražošanas ciklam – no tabakas lapu izaudzēšanas līdz pat elektronisko tabakas karsēšanas ierīču atpakaļ pieņemšanai un pārstrādei. Tāpat mēs turpinām dekarbonizēt mūsu tiešo ražošanas darbību, un jau 13 mūsu rūpnīcas ir sertificētas kā oglekļa neitrālas,” stāsta M.Apsalone, uzsverot, ka Philip Morris Latvia sniedz korporatīvo ieguldījumu un atbalstu, izmantojot gan dažādas sabiedriskās iniciatīvas, gan sociālās programmas, kuru mērķis ir uzlabot apkārtējās vides situāciju.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada maijā SKDS veiktais iedzīvotāju attieksmes pētījums liecina, ka Latvijā un Lietuvā sabiedrība ir ievērojami tolerantāka pret kontrabandas preču iegādi nekā Igaunijā. Turpat trešdaļa jeb 30% Latvijas un Lietuvas sabiedrības nenosoda kontrabandas preču iegādi, kamēr Igaunijā to nenosoda tikai 20% respondentu.

Latvijā iecietība pret kontrabandas preču iegādi nav būtiski mainījies kopš 2019. gada, tomēr pēdējo desmit gadu laikā ir būtiski samazinājusies, jo 2013.gadā turpat puse – 46% iedzīvotāju – nenosodīja kontrabandas preču iegādi. Savukārt Lietuvā un Igaunijā iedzīvotāju iecietība pret kontrabandas preču iegādi tiek mērīta pirmo reizi.

Populārākās kontrabandas preces Baltijā ir cigaretes un citi tabakas un nikotīna izstrādājumi – Latvijā 12% respondentu šā gada pētījumā norāda, ka paši ir pirkuši šīs kontrabandas preces un vēl 12% atzīst, ka viņu draugi vai paziņas to ir darījuši. Lietuvā kontrabandas tabakas izstrādājumus pirkuši 8% aptaujāto (un vēl 9% norāda, ka to darījuši draugi un paziņas) bet Igaunijā - vien 4% (un vēl 9% norāda, ka to darījuši draugi un paziņas).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tabakas lieluzņēmums "Philip Morris International" otrdien paziņoja, ka plāno slēgt abas ražotnes Vācijā, ņemot vērā cigarešu pieprasījuma samazināšanos Eiropā.

"Pēdējos gados cigarešu pieprasījums Eiropā ir būtiski samazinājies. Sagaidāms, ka šī tendence turpmākajos gados turpināsies," norādīja uzņēmums.

Kompānija skaidro, ka liela daļa smēķētāju pārgājuši uz e-cigarešu vai karsējāmo tabakas izstrādājumu lietošanu.

"Philip Morris" rūpnīcās Berlīnē un Drēzdenē nodarbina 372 cilvēkus, un tās paredzēts slēgt nākamgad.

Šāds paziņojums izplatīts laikā, kad Vācijas rūpnieciskās ražošanas nozare saskaras ar ilgstošas lejupslīdes periodu, ņemot vērā augstas enerģijas izmaksas, vāju pieprasījumu iekšzemē un ārvalstīs, kā arī aizvien sīvāku ārējo konkurenci.

Komentāri

Pievienot komentāru