Uzņēmumiem biznesa modeļi katram ir savi, un ne visi laikā, kad dēļ Covid-19 ieviestajiem ierobežojumiem daudzas tirdzniecības vietas ir slēgtas, var nodrošināt tirdzniecību internetā.
Tā uzskata Igaunijas modes mazumtirdzniecības uzņēmuma "Baltika Group" grupā ietilpstošais SIA "Baltika Latvija" valdes loceklis Jevgēņijs Kozlovs.
Viņš sacīja, ka "Baltika Latvija" kopumā ir 16 veikali Rīgā un Valmierā, kuri darbojas ar zīmoliem "Monton", "Mosaic", "Ivo Nikkolo" un Baltman", tomēr ierobežojumu dēļ tie visi pašreiz ir slēgti vismaz līdz 7.februārim.
"Populārs valdības komentārs šajā laikā ir tāds, ka internetā var nopirkt visu, lai tirgo internetā, bet biznesa modeļi uzņēmumiem tomēr katram ir savi. Ja mēs runājam par "Baltika Latvija", kur mūsu SIA maksā nodokļus un nekad nav bijuši nekādi parādi, tad mums nav sava interneta veikala. Mēs esam meitas kompānija, bet interneta veikals pieder mātes uzņēmumam, kas tirgo pa tiešo no Igaunijas," sacīja Kozlovs, skaidrojot, ka tādējādi visi ieņēmumi arī par no Latvijas iegādātajām precēm galu galā nonāk Igaunijā.
"Mūsu valsts par to neko nesaņem, mēs neko par to nesaņemam, tā kā būtībā šomēnes veikalu un SIA apgrozījums un ienākumi ir pilnīgi nulle. Mēs neko nepārdodam un nepelnam," teica Kozlovs.
Jautāts, vai "Baltika Latvija" neplāno izveidot atsevišķu interneta platformu, lai ieņēmumi par Latvijā iegādātajām precēm arī paliktu uzņēmumam, Kozlovs uzsvēra, ka tas nebūtu ātrs risinājums un prasa arī papildu izdevumus. Viņš arī atzīmēja, ka "Baltika Group" uzņēmumiem visās trijās Baltijas valstīs ir vienota mājaslapa tirdzniecībai internetā.
Pēc Kozlova teiktā, patlaban dīkstāvē ir vairāki desmiti veikalu darbinieki. Viņš pauda atzinīgus vārdus dīkstāves programmai un atbalstam par algu subsīdiju - neviens no darbiniekiem neesot sūdzējies, ka pabalsts nav piešķirts vai tas būtu pārāk mazs.
Vienlaikus Kozlovs uzsvēra, ka uzņēmumam tik un tā ir vēl citas izmaksas - piemēram, joprojām jāmaksā veikalu telpu īre un komunālie maksājumi. Viņš apgalvoja, ka 50 000 eiro mēnesī, kas ir maksimālais apgrozāmo līdzekļu granta apmērs, kuru iepriekš varēja saņemt Covid-19 skartie uzņēmumi, ir pietiekami tikai, lai nomaksātu telpu komunālos maksājumus.
Jānorāda, ka valdība 14.janvārī vienojās maksimālo apgrozāmo līdzekļu granta apmēru summu palielināt līdz 100 000 mēnesī.
"Mēģināsim turpināt izdzīvot," piebilda Kozlovs.
Jau vēstīts, ka valdība 21.janvārī vienojās, ka līdzšinējie ierobežojumi būs spēkā līdz 7.februārim. Tas nozīmē, ka pastāvēs ierobežojumi arī tirdzniecībā, kuri ir spēkā jau no pagājušā gada 19.decembra. Tādējādi līdz 7.februārim varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo atsevišķas produktu grupas - pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.
Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Baltika Latvija" īpašnieks ir Igaunijas "Baltman", bet kompānijas pamatkapitāls ir 1,61 miljons eiro. 2019.gadā "Baltika Latvija" strādāja ar ar 8,977 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,7% mazāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga vairākas reizes un bija 84 151 eiro.