AS ELKO Grupas prezidents Egons Mednis intervijā Db stāsta, kā vērtē esošo ekonomisko situāciju Latvijā, ko šobrīd uzņēmējiem vajadzētu darīt, lai izdzīvotu un no krīzes izietu daudz spēcīgāki, kā arī sniedz ieskatu ELKO Grupas ikdienā un nākotnes plānos.
Kā vērtējat šā brīža ekonomisko situāciju Latvijā?
Protams, ka ekonomiskā situācija Latvijā ir pietiekami sarežģīta. Iemesli tam ir vairāki, un viens no tiem ir veids, kādā saimniekojām iepriekš. Valsts sektorā un daļēji arī privātajā biznesā bija «labie» laiki, kad izaugsme notika pietiekami strauji un valdīja neliela eiforija, ka tā tas būs vienmēr. Tomēr ir jāatzīst, ka prasmīgi, taupīgi un dažādi citādi saimniekojot, diez vai Latvijā šā brīža ekonomiskā situācija būtu bijusi būtiski labāka, jo tas, kas šobrīd notiek ekonomikā, ir saistīts nevis konkrēti ar Latvijas problēmām, bet gan ir globāla parādība visas pasaules kontekstā. Protams, saimniekojot labāk un pārdomātāk, varbūt dažas problēmas Latvijā būtu «mīkstākas» vai nebūtu tik asas un tik sāpīgas, bet problēmas būtu tik un tā. Labā ziņa ir tāda, ka, paraugoties atpakaļ vēsturē, šāda veida krīzes mums ir bijušas laiku pa laikam, un kopīgais ir tas, ka tās visas ir pārdzīvotas un visai drīz aizmirstas. Piemēram, 1995. gadā bija Latvijas banku krīze, pēc tam sekoja Krievijas finanšu krīze, IT industrijā bija tā saucamais «interneta burbulis», kad IT uzņēmumu vērtība samazinājās līdz pat desmit reizēm, 11. septembris Amerikā, pa vidu Korejas jeb Āzijas krīze. Ekonomikā šobrīd ir tā, kā ir, daudzas lietas tiks pārvērtētas gan valsts, gan privātajā sektorā, un es domāju, ka pēc gada vai diviem mēs no šā laika problēmām iziesim daudz spēcīgāki – guvuši kārtējos punus un mācības, kurus pāris gadus neaizmirsīsim un varēsim veiksmīgi darboties nākotnē.
Ko valdībai šobrīd vajadzētu darīt?
Ir jāsamazina tēriņi. Tas ir ļoti būtiski un svarīgi. Es uzskatu, ka tā bija viena no Latvijas lielākajām kļūdām, ka nepamatoti pieauga algas, bija ieņēmumu bums un inflācija tika dzīta uz augšu. Tāpat ir nepamatoti uzpūsti štati, kas vēl joprojām valsts pārvaldē ir pietiekami lieli. Ir jāveic optimizācija, iekšējo procesu sakārtošana, tikai ļoti gribētos, lai tas nenotiktu uz attīstības rēķina. Tāpat redzu, ka ir lielas rezerves valsts pārvaldes sektorā, kur daudzas lietas varētu nodot privāto uzņēmēju rokās. Te ir diezgan lielas iespējas ekonomēt un padarīt valsts pārvaldi efektīvāku, samazinot izdevumus. Daudz tiek runāts, kā samazināt izdevumus, bet tiešām prioritāri vajadzētu arī domāt, ko darīt, lai nodrošinātu ieņēmumus. Ekonomikas atdzīvināšanai jāsniedz atbalsts uzņēmējiem, ieskaitot gan dažādas eksporta, gan papildu valsts finansējuma garantijas caur banku kreditēšanas sistēmu. Ir jāatzīst, ka šobrīd daudzi uzņēmumi varētu turpināt darboties, bet tiem pietrūkst apgrozāmo līdzekļu un finansējuma, jo bankām ir sarežģīta situācija, un nauda tiek aizdota tikai tad, kad ir simtprocentīgi droša garantija, ka to izdosies atgūt. Bankas ir biznesa struktūra, un tās ļoti labi var saprast, bet bieži vien veidojas tāds apburtais loks, kad uzņēmums var attīstīties un ir dzīvotspējīgs, bet bankas uzņēmumiem, kuri vēl «elpo», uzliek papildu ierobežojumus, kas šajā jau tā grūtajā laikā uzņēmējdarbībai var būt liktenīgi. Tāpēc valdībai vajadzētu nākt palīgā ar papildu garantijām un tomēr mēģināt nodrošināt šo finanšu apriti arī uzņēmējdarbības vidē. Valsts varētu veikt pasūtījumus, kas abpusēji būtu izdevīgi, jo netiktu likvidēti uzņēmumi, tiktu nodrošinātas darba vietas, bet valstij tiktu veikti infrastruktūras projekti par izdevīgām cenām. Piemēram, celtniecībā un ceļu būvē varbūt ir īstais laiks, lai būvētu ceļus, īstenotu valstij nozīmīgus infrastruktūras projektus, veiktu pasūtījumus IT jomā, kas valsts pārvaldes darbu padarītu daudz efektīvāku. Tādējādi valsts varētu sildīt ekonomiku un veicināt krīzes pārvarēšanu. Tāpat ir jādara viss iespējamais, lai apgūtu Eiropas Savienības fondu naudu un ar tās palīdzību attīstītu infrastruktūru, jo, iepludinot šos līdzekļus ekonomikā, tas dotu papildu pozitīvu stimulu. Tāpat es uzskatu, ka Latvijā ir jādod «zaļais» signāls un jāattīsta atjaunojamie energoresursi, piemēram, biomasa, šķelda, kas nodrošinātu lielu daļu līdzekļu palikšanu valsts ekonomikā un, protams, arī energoneatkarību.
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!