Viens no Latvijas zinātniekiem saņēmis vēstuli ar aicinājumu ziedot 5000 eiro Ziedojumu biedrībai, kas vēlāk izrādījušies nekaunīgi naudas izspiedēji, vēsta Latvijas Avīze. Visu informāciju, kuru izmantoja naudas izspiešanas mēģinājumā, noziedznieki spēja atrast internetā.
«Kad viens no Latvijas zinātniekiem šā gada 5. martā saņēma vēstuli ar aicinājumu ziedot 5000 eiro kādai nesaprotamai Ziedojumu biedrībai, viņš krustu šķērsu aizdomājās, ko nozīmē šis aicinājums un kas aiz tā slēpjas. Uz aploksnes bija uzlīmēta datorrakstā sagatavota lapiņa ar precīzu viņa vārdu, adresi un pasta indeksu. Arī teksts bija rakstīts ar datoru. Atpakaļadreses nebija. Nekādu draudu vai divdomību vēstulē it kā nebija, tomēr neizprotamā Ziedojumu biedrība nekādu omulības sajūtu neradīja. Viņš nolēma vērsties policijā. Brasas iecirkņa policijā pieņēma vīrieša iesniegumu, tomēr kriminālprocesu neuzsāka,» informē laikraksts.
Pēc piecām dienām zinātniekam pienākusi vēl viena vēstule no Ziedojumu biedrības. Nu jau vēstules autori norādījuši, ka ziedojuma nesaņemšanas gadījumā «pieņemsim mērus, kas jums nepatiks». Tas jau bijis pamats kriminālprocesa uzsākšanai.
Vēl pēc dažām dienām vīrietim pienākusi kārtējā vēstule. Tagad Ziedojumu biedrībai interesējis, vai zinātnieks pratīsies izpildīt instrukcijas, ko biedrība noteiks. Pastāstot, ka viņi ne tikai labi zina, ar kādu mašīnu vīrietis brauc, bet arī kur parasti to novieto (zinātnieks parasti mašīnu atstāja uz ielas pie savas mājas), vēstulē bija paģērēts noteiktā dienā pēc darba mašīnu atstāt nevis uz ielas, bet gan iedzīt pagalmā. Konsultējoties ar policiju, kā rīkoties, zinātnieks izpildījis ziedojuma pieprasītāju instrukcijas. Neilgi pēc tam viņš saņēmis jaunu vēstuli. «Tas ir labi, ka mūs uztverat nopietni,» tajā teikts.
Tad pienākusi kārtējā vēstule, tajā bijušas instrukcijas, ka 5000 eiro jānoliek dienas laikā pie kādas mājas uz trotuāra vienā no centra ielām, kur ir liela kājāmgājēju plūsma. Pretējā gadījumā Ziedojumu biedrība piedraudēja vērsties masu saziņas līdzekļos ar kompromitējošiem materiāliem, pēc kuru nonākšanas atklātībā zinātnieks zaudētu ne tikai darbu, bet arī ģimeni. Tomēr policija neesot izpildīt šo prasību.
Pēc divām nedēļām zinātnieks saņēmis telefona zvanu uz savu mobilo tālruni. Vīrieša balss draudīgi paziņojusi, ka par norādījumu neievērošanu viņam nāksies atbildēt. Zvans bijis no taksofona būdas.
Draudu zvani turpinājās un kļuva arvien intensīvāki: palaikam vīrietim zvanīja piecas sešas reizes dienā. Zvanītāji paziņoja, ka viņam nāksies maksāt soda naudu par to, ka pirmajā reizē naudu nav nodevis, tāpēc ieslēgts skaitītājs un nu viņam nāksies ziedot 10 000 eiro. Tomēr konkrētu naudas nodošanas laiku un vietu zvanītāji vēl nenoteica. Visi zvani bija no taksofonu būdiņām dažādos Rīgas rajonos.
Izspiedēju paziņojumi par to, ka viņi ne tikai zina, kur vīrietis dzīvo, kāds ir viņa mobilā telefona numurs, bet arī kā sauc viņa sievu, ar kādu mašīnu viņš brauc, kur to novieto, vēstulē rakstītā pateicība par to, ka viņš mašīnu noteiktajā dienā iedzinis pagalmā, radījuši pārliecību, ka Ziedojumu biedrībai ne tikai par viņu viss ir zināms, bet zinātnieks arī tiek izsekots. Vienurīt zinātnieks konstatējis, ka viņa mašīnas vējstiklu kāds aplīmējis ar paša fotogrāfijām, informē laikraksts.
«Lai arī izspiedēji rīkojās it kā profesionāli slīpēti, tomēr brīžam viņu darbībai trūka loģikas. Vīrietim nosauca maksājamo summu, tomēr nepateica, kad lai to nodod. Vēl vairāk – izspiedēji pēkšņi mēdza apklust uz pāris nedēļām.
Un tomēr – pēc laika draudu zvani atsākās. Tagad ziedojumu biedrība jau paziņoja, ka nejoko, un izteica atklātus izrēķināšanās draudus ne tikai zinātniekam, bet paziņoja, ka beigas būs arī viņa ģimenei,» informē Latvijas Avīze.
Tikai divarpus mēnešus pēc pirmās vēstules ar aicinājumu ziedot – 19. maijā – zinātniekam beidzot noteica laiku un vietu, kur nauda atstājama - zinātniekam 10 000 eiro, sapakotus polietilēna maisiņā, vajadzēja nolikt pie McDonald's ēstuves. Pašā Rīgas centrā, iepretim Brīvības piemineklim uz trotuāra.
Šoreiz policijai izspiedējus izdevies aizturēt.
Jautājot, kurš sniedzis informāciju par zinātnieku, viņa dzīvesvietu, ģimenes stāvokli, izmantojamo mašīnu, iegūta atbilde - internets, konkrētāk – Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapa, kur norādīti valsts amatpersonu dati – dzīvesvieta, ģimenes stāvoklis un īpašumi. Arī mobilā tālruņa numuru viņi uzzinājuši no vīrieša darbavietas interneta mājaslapas. Nozieguma plānotājs atzina, ka viņu galvenokārt interesēja amatpersonu mantiskais stāvoklis – kurš ir daudzmaz maksātājs – un zinātnieks izvēlēts nejauši.