Puse no Jāņa Nagļa īpašumā esošajām uzņēmumu kapitāla daļām drīzumā varētu tikt izsolītas, viens no šiem īpašumiem jau piespiedu kārtā pārdots.
Kādreizējo Latvijas privatizācijas vadītāju neiegāza daudzmiljonu komercķīlas un pat ne īstenotie vai pusratā palikušie nekustamo īpašumu projekti, bet gan finanšu problēmās iedzīvojies mēbeļu ražotājs, šodien raksta biznesa žurnāls LD.
J. Naglis gadu gaitā kļuvis par daudzu dažādu uzņēmumu īpašnieku un līdzīpašnieku –viesnīcu un taksometru biznesā, mēbeļu ražošanā, nekustamo īpašumu jomā. Vēl nesen Naglim piederēja daļas 20 uzņēmumos, vienā no tiem – pastarpināti. Tagad gadiem krātais uzņēmumu portfelis draud kļūt uz pusi plānāks SIA Kristbergs aptuveni 400 tūkstošu latu parāda dēļ, kurā Naglis bijis galvotājs.
Vēl nesen Naglim piederēja daļas 20 uzņēmumos, vienā no tiem – pastarpināti. Parāda piedziņas procesā izsolē jau pārdotas viņa daļas vienā no šīm kompānijām, bet drīzumā zem āmura iecerēts likt viņa īpašumus vēl deviņos uzņēmumos.
Par mēbeļu ražošanas biznesu vēl 2009. gadā Naglis sacīja, ka «veiksmīgāk iet Jaunpiebalgā, Jelgavā klibojam, labākus laikus gaidām Ādažos, lai varētu atsākt ražošanu». Ar to viņš acīmredzot domāja SIA Wenden Furniture Jaunpiebalgā, SIA Egra Trans Jelgavā un SIA Kristbergs Ādažos. Wenden Furniture viņam piederošie nepilni 9% kapitāla daļu jau pakļuvuši zem izsoles āmura un pārdoti nekustamā īpašuma pārvaldītājam D–431, kas savukārt pieder Edgaram Leimanim. Kapitāla daļu izsoles sākumcena bija 20 tūkstoši latu. Starp citu, E. Leimanis Naglim nav nekāds svešinieks – abi savulaik kopīgi strādājuši Rīgas Sporta pils padomē. Turpretim abi pārējie mēbeļu ražotāji labākus laikus nesagaidīja un nu ir atzīti par maksātnespējīgiem.
Turklāt uzņēmuma parāds salīdzinājumā ar kopējām Nagļa parādsaistībām nav milzīgs. Pašlaik Naglis kā ķīlas devējs ir reģistrēts astoņos aizdevumos kopumā vairāku miljonu latu apjomā. Neoficiāli LD tapis zināms, ka kopā ar soda uzrēķiniem uzņēmuma Kristbergs parāds GE Money bankai varētu būt aptuveni 400 tūkstoši. Oficiālu apstiprinājumu tam gan neizdevās gūt, jo par Nagļa izsolēm atbildīgais tiesu izpildītājs Andris Spore līdz nākamnedēļ paredzētajai tiesas sēdei šo lietu komentē nelabprāt, bet pats Naglis vispār nav sazvanāms. Arī GE Money Bank, kurai par labu notiek šī izsole, atsakās sniegt kādu informāciju, norādot, ka tā nodrošina konfidencialitāti saviem klientiem.
Runīgāka bija Kristberga maksātnespējas administratore Ilze Krasta, kura LD informēja, ka šā gada jūlijā notikušajā izsolē, kurā pārdošanā bija uzņēmuma nekustamais īpašums, to notirgot tomēr neizdevās. Īpašuma – daļa no ražošanas un administratīvajām telpām un ražošanas iekārtas – sākumcena bija 164,5 tūkstoši latu. Banka šo īpašumu nolēmusi paturēt un dzēst daļu parāda. Noprotams, ka pārējo daļu tā cenšas piedzīt no aizdevuma galvotāja Jāņa Nagļa.
Naglis iesniedzis sūdzību par atbildīgā tiesu izpildītāja Andra Spores darbībām, jo viņš neesot informēts par šīm izsolēm. Pats tiesu izpildītājs gan noraida to, ka nebūtu sūtījis parādniekam šādu informāciju. Tiesa sūdzību paredzējusi skatīt 17. oktobrī. Tāpat tiesa nākamnedēļ varēs arī lemt par nodrošinājuma līdzekļu atcelšanu trīs Nagļa uzņēmumiem, ar ko A. Spore noteicis liegumu pārdot Naglim piederošās daļas. Tiesu izpildītājs atzīst: ņemot vērā to, ka nodrošinājums noteikts trīs uzņēmumiem, tie ir vienīgie, kas patiesi varētu būt ko vērti. Kā liecina Lursoft dati, šie uzņēmumi ir Baltic Taxi, Abcor S un Zemgales attīstības fonds. Pēc tam, kad tika palielināts Baltic Taxi pamatkapitāls, kā rezultātā Nagļa daļa šajā uzņēmumā samazinājās no 30 uz 3%, tiesu izpildītājs šajās trīs kompānijās arī noteicis liegumu veikt jebkādas darbības, tostarp arī mainīt pamatkapitālu.
Pilnu rakstu lasiet 11. oktobra Lietišķajā Dienā.