Jaunākais izdevums

Ziemeļjūras jēlnaftas Brent nākamā mēneša kontrakta cena šodien tuvojas 104 ASV dolāru par barelu atzīmei. Lai gan naftas vērtība pieaug jau vairāk nekā nedēļu, aprīlī kopumā melnā zelta cena piedzīvojusi straujāko kritumu gada laikā.

Jāatgādina, ka aprīļa sākumā Ziemeļjūras jēlnaftas nākamā mēneša kontrakta cena atradās virs 110 ASV dolāru par barelu atzīmes. Tādējādi kopš šā mēneša sākumā naftas cena ir samazinājusies par 5,7%. Melnā zelta cenai zem 100 ASV dolāru par barelu atzīmes aprīļa otrajā pusē lika sarukt vājāka nekā gaidīts Ķīnas ekonomikas izaugsme. Tāpat pieaugušas bažas par eirozonas un ASV tautsaimniecību veselību. Turklāt arī ASV uzsākta apjomīga budžeta taupības politika, kas ticamāku padara iespējamību, ka nākotnē varētu sarūgtināt arī šīs valsts ekonomikas dati

Līdz ar vājākiem pasaules otras lielākās tautsaimniecības dinamikas mērījumiem, pastiprinājušās ekonomistu un finanšu tirgu raizes par globālās ekonomikas izaugsmi. Notiekošie procesi arī ļauj prognozēt mazāku pieprasījumu pēc izejvielām, kas savukārt liek krist to cenām. Jāpiebilst, ka iepriekšējo nedēļu laikā savas naftas pieprasījuma izaugsmes prognozes šim gadam apcirpa gan starptautiskā enerģētikas aģentūra, gan Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC), gan ASV Enerģētikas departaments. Cena kritusi arī industriālajiem metāliem, piemēram, varam un daudzām pārtikas izejvielām.

Tiesa gan, pēdējo dienu laikā atkal vērojams naftas cenu kāpums, kam palīdz spekulācijas, ka pasaules ietekmīgākās centrālās bankas turpinās vai realizēs jaunus apjomīgus ekonomikas stimulēšanas pasākumus.

DB jau ziņoja, ka Ķīnas dati liecināja par zemākiem šīs valsts izaugsmes tempiem, un pēc tam bija vērojama panika izejvielu tirgos. Ķīnas ekonomika šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn augusi «vien» par 7,7%. Tas ir mazāk nekā minētās valsts tautsaimniecība gada skatījumā auga iepriekšējā ceturksnī – par 7,9%. Tas ir arī mazāk nekā pirms tam Ķīnas šā gada pirmā ceturkšņa izaugsmi prognozēja analītiķi (prognoze bija izaugsme 8% apmērā).

Savukārt pasaules lielākā ekonomika - ASV – šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni augusi par 2,5%, kas ir lēnāk nekā pirms tam gaidīja ekonomisti (gaidīja, ka ASV IKP būs pieaudzis par 3%). Gada skatījumā ASV ekonomika augusi par 1,8%, kas ir mazāk nekā gaidītais 2% pieaugums. Dati liecina par to, ka ASV ekonomika aug ātrāk, lai gan pieauguma temps nav tik ātrs kā finanšu tirgus pirms tam cerēja. Jāatgādina, ka iepriekšējā ceturksnī ASV ekonomika pieauga par 1,7% (gada skatījumā).

Izaugsmei esot vājākai par gaidīto, sagaidāms, ka aktualizēsies runas par ASV valdības tēriņu samazināšanas negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību. Tāpat šis ir arguments, lai ASV Federālo rezervju sistēma neizbeigtu savu pēc kārtas trešo kvantitatīvās mīkstināšanas programmu (šai dolāru drukāšanas kārtai formāli nav noteikts beigu termiņš). Šobrīd FRS katru mēnesi tirgū iepludina 85 miljardus ASV dolāru.

ASV ekonomikas ziņu frontē nozīmīgas būs arī šīs nedēļas beigas. Šo trešdien noslēgsies FRS sanāksme, bet šo piektdien tiks publicēti ASV aprīļa darba tirgus dati (bezdarba līmenis un darbvietu skaita izmaiņu rādītāji). Ja arī ASV darba tirgus dati būs vāji, iespējams, varētu sekot kāda krasāka vadošo pasaules akciju tirgu korekcija.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas kritums zem 50 dolāru par barelu atzīmes patlaban veicina runas tirgus dalībnieku vidū par jaunu, zemāku cenu ēru melnajam zeltam, kaut arī atgriešanās ļoti zemas cenas teritorijā ir diezgan nereāls scenārijs, raksta CNBC.

Gan Ziemeļjūras naftas markas Brent, gan ASV naftas WTI cena zem 50 dolāriem bija normāla situācija līdz 2005. gadam. 1990. gadu laikā Brent vidējā cena bija vien 18,37 dolāri, WTI – 19,7 dolāri par barelu, un abu marku nafta virs 50 dolāru atzīmes pirmo reizi pakāpās 2004.gada nogalē.

Ķīnas straujā ekonomikas izaugsme pēdējā desmitgadē kombinācijā ar pasaules naftas ražošanas apjomu stabilizāciju 2008. gadā uzdzina Brent cenu virs 140 dolāru atzīmes, un 90% laika pēdējā desmitgadē tā pavadījusi virs 50 dolāru atzīmes.

Patlaban naftas ražotāji, īpaši ASV, ražo rekordapmērus, neskatoties uz to, ka Ķīnas ekonomikas izaugsme ir stabilizējusies zemākos līmeņos nekā iepriekš, turklāt alternatīvie enerģijas avoti un labāka efektivitāte mazina pieprasījumu pēc naftas attīstīto valstu vidū.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Brent naftas cenu pēdējā laikā uz leju velk pesimistiskais skats uz pasaules ekonomiku. ASV naftas krājumi turpina kristies, bet Ķīnas krājumi ir sezonāli zemā līmenī. Tikmēr strauji tuvojas ES finanšu pakalpojumu aizliegums Krievijas jūras naftas pārvadāšanai 5. decembrī.

Pastāv risks, ka tiks traucēta Krievijas naftas plūsma līdz 3,2 milj. barelu apjomā. Pagaidām decembrim ir rezervēts ļoti maz Krievijas naftas kravu un sāk pieaugt ne-Krievijas naftas prēmijas.

Pagājušās nedēļas pirmajā pusē Brent naftas cena pieauga līdz ar plašu riska noskaņojuma pieaugumu, taču nedēļas beigās cenas samazinājās. Brent slēgšanas cena piektdien bija 95,77 USD. Šorīt tā atkāpās par 1.3% līdz USD 94.5 USD kopsolī ar Ķīnas akciju un industriālo metālu cenu samazināšanos.

Brent naftas tirdzniecība šajās dienās varētu atspoguļot plaša mēroga riska apetītes samazināšanos, kas pēc laika atkal atgriezīsies, dzenot cenas uz augšu. Naftas tirgus pamatā ir saspringts. ASV krājumi turpina rukt, kas apstiprina globālā deficīta priekšnosacījumu. Priekšā mums ir ES sankcijas attiecībā uz jūru piegādājamo Krievijas naftu un naftas produktiem, kas stāsies spēkā attiecīgi 5. decembrī un 5. februārī. Tāpat drīzumā jānoslēdzas ASV SPR (Strategic Petroleum Reserves) nonākšana tirgū, kas ir radījis nedaudz maldīgu priekšstatu par patieso situāciju tirgū.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Vasaras iestāšanos naftas tirgus nosvin ar apaļu atzīmi

Jānis Šķupelis,02.06.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jauna mēneša sākumu izejvielu tirgi nosvinējuši ar naftas cenas pārsoļošanu pāri apaļajai 70 ASV dolāru par barelu atzīmei, ja vērtē šī tirgus etalona – Ziemeļjūras jēlnaftas Brent – vērtības izmaiņas. Iepriekšējo reizi tik dārga nafta īslaicīgi bija 2019. gada pavasarī.

Tādējādi kopš šā gada sākuma nafta pasaulē ir kļuvusi jau gandrīz par 40% dārgāka. Jāatgādina, ka pagājušogad, pasaulei pa galvu iebelžot pandēmijai, Brent jēlnafta saruka zem 20 ASV dolāru par barelu atzīmes. Savukārt ASV tirgū uz brīdi izveidojās tāda ļoti dīvaina situācija, kad naftas cena bija pat negatīva.

Nafta cena strauji gāzās, jo tapa skaidrs, ka, globālajai tautsaimniecībai apstājoties, arī pieprasījums pēc energoresursiem būs krietni mazāks. Uz šādu situāciju gan reaģēja ietekmīgākās OPEC+ valstis (Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācijas biedri un vairāki naftas ieguvēji, kas nav šī karteļa sastāvā – pamatā Krievija), kas ziņoja, ka būtiski cirps savu melnā zelta piedāvājumu. Rezultāts tam bija uzsvaru maiņa šajā tirgū – spriedumi par naftas pārpalikumiem pārvērtās par deficītu gaidīšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena saruka par vairāk nekā 2%, reaģējot uz vienošanos par Irānas kodolprogrammas samazināšanu, raksta Business Insider.

Brent cena janvāra piegādēm saruka par 2,48 dolāriem jeb 2,23% līdz 108,57 dolāriem par barelu, savukārt ASV vieglās jēlnaftas WTI cena samazinājās par 82 centiem jeb aptuveni 1% līdz 94,02 dolāriem.

Irāna svētdien piekrita ierobežot savu kodolprogrammu uz sešiem mēnešiem apmaiņā pret sankciju samazināšanu.

«Pagājušajā nedēļā Brent cena strauji pieauga, tirgus dalībnieku vidū valdot bažām, ka sarunas nenorit pietiekami veiksmīgi, un patlaban pēc vienošanās panākšanas ir korekcija uz leju,» sacījis IHS Purvin and Gertz izpilddirektors Viktors Šums.

WTI naftas cenu vienošanās ietekmēja mazāk, jo potenciālais Irānas naftas piedāvājums lielākoties samazinās Brent cenu, skaidro Phillip Futures investīciju analītiķis Tan Čī Tats.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pat neskatoties uz to, ka saceltais tracis par Kiprai nepieciešamā starptautiskā aizdevuma saņemšanu sākotnēji izraisīja naftas cenu kritumu, eksperti joprojām šogad prognozē augstas minētā fosilā energoresursu cenas.

Tiek lēsts, ka vidējā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent nākamā mēneša kontrakta cena šogad būs 110,8 ASV dolāri par barelu, liecina Reuters veiktās izejvielu ekspertu aptaujas rezultāti. Jāpiebilst, ka līdzīgā aptaujā vēl pirms mēneša vidējā Brent šā gada cena tika prognozēta zemāka – pie 110,1 ASV dolāra par barelu atzīmes. Aptauju dati liecina, ka Reuters aptaujātie analītiķi vidējo naftas cenas prognozi šim gadam paaugstinājuši jau ceturto mēnesi pēc kārtas.

Šogad līdz šim vidējā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena ir 112,9 ASV dolāri par barelu. Savukārt vidējā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena pagājušajā gadā bija 111,7 ASV dolāri par barelu. Aptaujas dati tāpat liecina, ka vidējā Brent jēlnaftas cena 2014. gadā un 2015. gadā būs attiecīgi 108,8 un 107,8 ASV dolāri par barelu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Brent jēlnaftas cenas straujais kritums kopš septembra sākuma joprojām nav pilnībā atspoguļojies degvielas cenās Latvijas degvielas uzpildes stacijās, portālam db.lv stāsta Nordea Markets vadītājs Latvijā Ritvars Kumpiņš.

Šajā periodā Brent eiro valūtas cena ir samazinājusies par aptuveni 10%, taču vidējā cena Latvijas degvielas uzpildes stacijās - tikai par aptuveni 2,5%. Šī starpība ir vēl lielāka, ja par atskaites punktu ņem jūlija sākumu. Tādējādi diezgan droši var apgalvot, ka degvielas tirgotāji šobrīd pelna vairāk nekā gada pirmajā pusē. Arktiskās dīzeļdegvielas tirgošanas uzsākšana vietējā tirgū nevar būt arguments šādām cenu krituma atšķirībām, uzsver eksperts.

Kā galvenie iemesli jēlnaftas cenu kritumam ir jāmin vājie ekonomiskās izaugsmes rādītāji Eiropā un citur pasaulē, kā arī vadošo naftas ieguvēj valstu vēlme kompensēt cenu kritumu ar ieguves apjomu piegumu. Iespējams, ka Brent cenas kritums varētu turpināties tuvāk 80 USD/bbl atzīmei. Lai arī zemākas cenas palīdz risināt dažus sāpīgus ģeopolitiskos jautājumus mums tuvos kaimiņos, tomēr ilgstoši zemas cenas ir diezgan riskants scenārijs daudziem no naftas ieguves atkarīgiem reģioniem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Lai gaidītu straujāku degvielas cenu kritumu, naftas cenai jāsarūk zem 100 dolāriem

Žanete Hāka,23.10.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai patērētāji varētu sagaidīt lielāku degvielas cenu samazinājumu, Brent markas jēlnaftas cenām jāsamazinās zem 100 ASV dolāriem par barelu, uzsver eksperti.

Kā liecina biržu dati, trešdien ASV vieglās jēlnaftas cena turpināja sarukt, svārstoties ar 97 dolāru atzīmi, savukārt Brent markas cena bija 109,82 dolāri.

«Mazumtirdzniecības cenas Latvijā joprojām mainās pamatā uz divu faktoru pamata - atkarībā no iepirkuma cenām, kuru formulas bāzējas uz biržas cenām, kā arī valūtu svārstībām, mūsu gadījumā, eiro un ASV dolāra attiecības - gan oficiālais Eiropas Centrālās bankas kurss, gan Latvijas komercbanku komerckursi,» stāsta Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns.

Par laimi, populārākās degvielas (benzīni un dīzeļdegvielas) nav skārusi nodokļu likmju palielināšana. Līdz ar to, viena mazumtirdzniecības cenas daļa (45-50%) nemainīsies, uzsver eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Esot spēcīgākai pārliecībai par pasaules ekonomikas izaugsmi, izejvielu tirgus analītiķi turpina paaugstināt savas melnā zelta cenas nākotnes prognozes.

Šī tirgus etalona – Ziemeļjūras jēlnaftas Brent – vidējā cena šogad tiek paredzēta pie 62 ASV dolāru par barelu atzīmes, liecina The Wall Street Journal pagājušā mēneša beigās veiktās 15 Volstrītas investīciju banku aptaujas rezultāti. Šī melnā zelta cenu prognoze tiek paaugstināta jau piecus mēnešus pēc kārtas, un šis paredzējums ir par vienu ASV dolāru augstāks nekā vēl mēnesi iepriekš. Šīs nedēļas sākumā Brent nākamā mēneša piegāžu kontakta cena Londonas preču biržā dzīvojās pie 65 ASV dolāru par barelu atzīmes. Savukārt vidējā ASV vieglās jēlnaftas (West Texas Intermediate) cena šogad tiek paredzēta pie 58 ASV dolāru par barelu atzīmes. Gandrīz identisku bildi atklājuši arī līdzīgas Thomson Reuters veiktās 37 ekonomistu aptaujas rezultāti. Tajā tiek lēsts, ka vidējā Brent cena šogad atradīsies pie 63 ASV dolāru par barelu atzīmes. Tas ir aptuveni par 60 ASV dolāra centiem vairāk, nekā tika pareģots vēl pirms mēneša.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arvien uzstājīgāk dzirdamas runas, ka naftas cena kādā brīdī un jau, iespējams, visai tuvā nākotnē nonāks pie 100 ASV dolāriem par barelu.

Šīs nedēļas sākumā šī tirgus etalona – Ziemeļjūras jēlnaftas Brent – nākamā mēneša piegāžu līguma cena Londonas preču biržā dzīvojās pie 73 ASV dolāriem par barelu. Savukārt pie pagājušā gada pirmajiem Covid-19 vīrusa uzplūdiem Brent jēlnaftas cena uz brīdi saruka zem 20 ASV dolāru par barelu atzīmes.

Naftas cenas pārmaiņas bijušas ievērojamas, un tas tā var turpināties. Piemēram, viena no pasaules ievērojamākajām investīciju bankām - Bank of America - nupat ziņojusi, ka jēlnaftas cena jau nākamgad var nonākt pie 100 ASV dolāriem par barelu. Ja tas tā būs, tad bilde ar cenrāžiem degvielas uzpildes stacijās daudziem autobraucējiem var kļūt pat vēl krietni krietni nepatīkamāka.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Ventspils naftai zaudējumi galvenokārt veidoto uzkrājumu dēļ

Žanete Hāka,30.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS Ventspils nafta un tās meitas sabiedrību konsolidētais neto apgrozījums pirmajā pusgadā sasniedzis 63,58 miljonus latu, liecina uzņēmuma paziņojums NASDAQ OMX Riga.

Koncerna bruto peļņa bija 15,35 miljoni latu, kas ir par 28% vairāk nekā 2012. gada pirmajā pusgadā.

Savukārt koncerna vispārējie un administratīvie izdevumi veidoja 3,8 miljoni latu jeb par 20,5% mazāk nekā tajā pašā pārskata periodā 2012. gadā.

Koncerna konsolidēto apgrozījumu veido ienākumi no kuģniecības biznesa – 28,06 miljoni latu un ienākumi no naftas produktu pārkraušanas, uzglabāšanas un transportēšanas biznesa – 35,51 miljons latu.

AS Ventspils nafta koncerna neto rezultāts pirmajā pusgada tomēr bija negatīvs, galvenokārt dēļ izveidotiem uzkrājumiem 12,96 miljonu latu apmērā zaudējumiem no flotes vērtības samazināšanās, tādējādi sasniedzot konsolidēto neto zaudējumu 7,29 miljonu latu apmērā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tērvetē atklāta rekonstruētā “Astarte-Nafta” jauna koncepta degvielas uzpildes stacija, informē uzņēmums.

“Tērvete ir nozīmīgs centrs, gan tāpēc, ka te dzīvo un strādā daudz uzņēmīgu cilvēku, kurus pazīst visā Latvijā, gan tāpēc, ka tas ir Latvijas un ārvalstu tūristu iecienīts galamērķis ar Tērvetes dabas parku. Degvielas uzpildes stacija atrodas nozīmīgā krustojumā, kur satiekas ceļi uz Bausku, Dobeli, Jelgavu un Lietuvu pierobežas pilsētu Žagari,” stāsta “Astarte-Nafta” valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis.

Jaunā koncepta degvielas uzpildes stacija atrodas vietā, kur “Astarte-Nafta” darbojas jau kopš 1995.gada 11.jūlija, kad šajā vietā varēja iegādāties tikai 3 degvielas veidus un nelielajā kioskā arī auto piederumus.

“Kopš 1995.gada “Astarte-Nafta” degvielas uzpildes stacija vairākas reizes tika paplašināta, līdz 2021.gadā tika pieņemts lēmums to pilnībā rekonstruēt. 2022. gada 1. septembrī uzsākām celtniecības darbus. Tagad esam ļoti gandarīti ar paveikto,” stāsta “Astarte-Nafta” valdes loceklis Jānis Anspoks.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Naftas cena tuvu pusgada zemākajai atzīmei

Žanete Hāka,04.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien ASV vieglās jēlnaftas WTI cena tuvojās sešu mēnešu zemākajai atzīmei, gaidot jaunākos datus, kas signalizēs par ASV ekonomikas situācijas uzlabošanos, savukārt Ziemeļjūras markas Brent cena būtiski nemainījās.

Pagājušajā nedēļā WTI cena piedzīvoja straujāko nedēļas kritumu septiņu mēnešu laikā, samazinoties par 4,1%, un piektdien kontrakta cena saruka par 0,3% līdz 97,88 dolāriem par barlu, kas ir zemākā cena kopš februāra sākumā. Pirmdien WTI cena septembra piegādēm bija 98 dolāri par barelu. Šajā gadā kopumā cenas samazinājušās par 0,5%. Cenu pagājušajā nedēļā samazināja prognozes tirgus dalībnieku vidū, ka ASV benzīna pieprasījums ir vājāks nekā gaidīts.

Savukārt Brent cena septembra piegādēm pakāpās par 21 centu līdz 105,05 dolāriem par barelu.

«Patlaban nepastāv bailes par piegādes apjomiem,» norāda Newedge Group eksperts Kens Hasegava, piebilstot, ka tehniskajos grafikus pagājušajā nedēļā varēja vērot lielu kritumu un WTI un Brent tuvojas atbalsta līmeņiem – WTI ir tuvu 97,5 dolāriem par barelu, bet Brent – 104 dolāriem par barelu. Ja cena noturēsies un nepaslīdēs zem tiem, tad cena atkal pakāpsies, uzskata eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ziemeļjūras naftas Brent cena kārtējo nedēļu noslēdz ar kritumu, tādējādi šī ir jau septītā nedēļa pēc kārtas, kad tā samazinās, raksta Bloomberg.

Tik ilgs kritums pēdējoreiz reģistrēts 2001.gada novembrī.

Brent cena šajā nedēļā ir sarukusi par 3,4%. Naftas Eksportētājvalstu organizācija samazinājusi naftas pieprasījuma prognozi turpmākajiem gadiem līdz pat 2035.gadam, izņemot nākamo gadu, liecina jaunākais organizācijas pasaules naftas apskats.

Brent cena decembra piegādēm patlaban ir 82,95 dolāri par barelu. Šajā gadā Brent cena ir samazinājusies par 25%. Savukārt WTI cena decembra piegādēm piektdien pakāpās par 0,3% līdz 78,15 dolāriem par barelu. Cena šajā nedēļā ir sarukusi par 3%, bet šogad – par 21%.

OPEC apskats liecina, ka pasaules naftas pieprasījums pēc organizācijas saražotās jēlnaftas 2017.gadā varētu sarukt līdz 14 gadu zemākajam līmenim, sasniedzot 28,2 miljonus barelu dienā. Tas ir par 600 tūkstošiem barelu dienā mazāk nekā tika prognozēts pērn un par 800 tūkstošiem barelu mazāk nekā tika pirkts šogad.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Naftas cena nogāžas līdz 27 mēnešu zemākajam līmenim

Žanete Hāka,08.10.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešdien Ziemeļjūras naftas markas Brent cena saruka līdz zemākajam līmenim kopš 2012.gada jūnija pēc tam, kad Starptautiskais Valūtas fonds samazinājas pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi, liecina Bloomberg dati.

Savukārt ASV vieglās jēlnaftas WTI cena saruka pirms ASV jēlnaftas rezervju datiem.

Brent cena novembra piegādēm saruka par 1,35 dolāriem līdz 90,76 dolāriem par barelu. Šajā gadā tā ir samazinājusies jau par 18%.

Savukārt WTI cena novembra piegādēm saruka par 1,46 dolāriem par 87,39 dolāriem par barelu. Pagājušajā nedēļā WTI cena samazinājās par 4,1%, kas ir straujākais kritums divu mēnešu laikā, reaģējot uz Naftas eksportētājvalstu organizācijas ziņām, ka tās dalībnieki septembrī palielinājuši ražošanas apjomu līdz augstākajam līmenim pēdējā gada laikā. Pagājušajā nedēļā ASV jēlnaftas rezerves pieauga par 5,1 miljou barelu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Sarūk naftas cena

Žanete Hāka,07.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien samazinājās gan ASV vieglās jēlnaftas WTI, gan Ziemeļjūras naftas Brent cena, liecina Reuters dati.

Brent naftas cenas nedaudz atslāba, jo Lībijā nemernieki, kuri iepriekš bija sagrābuši četras austrumu naftas ostas, piekrita pakāpeniski beigt astoņus mēnešus ilgušo blokādi. Divas no Lībijas bloķētajām ostām, kuras nemiernieki sagrāba, lai pieprasītu lielāku Tripoles autonomiju, tiks atvērtas uzreiz, bet divas lielākās ostas tiks atbrīvotas 2-4 nedēļu laikā.

Jāatzīmē, ka satraukums par iespējamiem piegādes traucējumiem iepriekš spēja naftas cenu uzdzīt līdz 112 dolāriem, taču patlaban cena ir samazinājusies, un investori gaida sīkāku informāciju par apjomiem, kādus Lībija sāks transportēt, kā arī apsver iespējamo benzīna pieprasījumu ASV, lai izteiktu naftas nākotnes prognozes.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien ASV vieglās jēlnaftas WTI cena saruka līdz gandrīz četru mēnešu zemākajam līmenim, investoru vidū valdot prognozēm, ka ASV jēlnaftas rezerves būs pietiekamā līmenī.

Savukārt Brent markas nafta nedaudz atguvās pēc tam, kad Ķīnas pakalpojumu nozares indekss sasniedza augstāko līmeni šajā gadā.

Kā liecina ASV valdības publicētie dati, jēlnaftas rezerves ASV, kas ir pasaules lielākais naftas patērētājs, ir augušas pēdējās sešas nedēļas. Tāpat ražošanas apjomus audzē Lībija, kas plāno atsākt arī darbību eksporta terminālī, paziņojusi valsts Naftas ministrija.

Tādējādi WTI decembra piegādēm sasniedza 94,82 dolārus par barelu, savukārt Brent decembra piegādēm maksāja 106,46 dolārus par barelu.

WTI markas nafta pēdējo četru nedēļu laikā ir piedzīvojusi kritumu, kas ir ilgākais samazinājums pēdējo 17 mēnešu laikā, ko veicinājis ASV naftas rezervju pieaugums. Iepriekšējās nedēļas laikā tās pieauga līdz 383,9 miljoniem barelu, kas ir augstākais līmenis kopš jūnija.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ļoti izteikti no pieņēmumiem par pandēmijas tālāko kursu ir atkarīga pasaulē nozīmīgākā energoresursa – naftas – cena.

Plaukstot vēl vienam pandēmijas vilnim, ekonomika, kurai bija zināmas cerības rāpties ārā no grāvja, tajā var tomēr atkrist atpakaļ. Līdzīgi, ja pasaules tautsaimniecības asinsrite atkal stājas un cilvēkiem atkal ir ļoti ierobežotas iespējas pārvietoties, var būt arī ar pieprasījumu pēc naftas.

Pavasara bažas par Covid-19 uzplūdiem Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cenu uz brīdi noveda zem 16 ASV dolāru par barelu atzīmes. Turklāt uz īsu brīdi pat bija vērojama tāda ļoti dīvaina situācija, kad ASV jēlnaftai tika piemērota negatīva cena (bija bailes, ka nebūs vairs vietas, kur to vispār uzglabāt). Kopš tā brīža melnā zelta vērtība preču biržā visai strauji palielinājās, un pagājušā mēneša beigās tā dzīvojās virs 46 ASV dolāriem par barelu (Brent jēlnaftas). Šomēnes, finanšu tirgiem pārdomājot Covid-19 scenārijus, naftas cena gan atkāpusies – pagaidām visai nedaudz. Piemēram, šo trešdien Brent vērtība atradās pie 42 ASV dolāriem par barelu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Noteiktajā termiņā un kārtībā uz maksātnespējīgās privatizējamās akciju sabiedrības Latvijas nafta akciju paketes izsoli apliecinājumu iesniedza viens pretendents. Šādā gadījumā saskaņā ar privatizācijas noteikumiem izsole netiek rīkota, Db.lv uzzināja Privatizācijas aģentūrā (PA).

Izsole bija paredzēta šodien, 29. novembrī, plkst 15.

Jāatgādina, ka izsolē paredzēts pārdot vienā paketē 300 tūkstošus Latvijas naftas akciju jeb 100% uzņēmuma pamatkapitāla. Izsoles sākuma cena noteikta viena lata apmērā. Tāpat noteikts, ka uzņēmuma pircējam būs jāpārņem uzņēmuma saistības, kas uz 2012.gada 31.decembri bija 12,71 miljons latu. Lielākie uzņēmuma kreditori ir Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Saskaņā ar MPAS Latvijas nafta privatizācijas noteikumiem viena pretendenta gadījumā izsole netiek rīkota, un PA valde lemj par pretendenta atbilstību privatizācijas noteikumos izvirzītajām prasībām un par tā apstiprināšanu par akciju paketes pircēju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Decembrī lems par Ventspils naftas akciju izslēgšanu no biržas

Žanete Hāka,29.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Decembrī notiks AS Ventspils nafta ārkārtas akcionāru sapulce, kurā vēlēs padomi un lems par akciju izslēgšanu no regulētā tirgus, liecina paziņojums Nasdaq Riga.

Akcionāru sapulce notiks 2.decembrī.

Ieraksta datums akcionāru dalībai AS Ventspils nafta ārkārtas akcionāru sapulcē ir 24.novembris. Tikai personas, kas ir akcionāri ieraksta datumā, ir tiesīgas ar tiem piederošo akciju skaitu ieraksta datumā piedalīties AS Ventspils nafta ārkārtas akcionāru sapulcē.

Akcionāri var piedalīties sapulcē personiski vai ar savu likumisko pārstāvju vai pilnvarnieku starpniecību.

Db.lv jau rakstīja, ka AS Ventspils nafta saņēmusi Euromin Holdings (Cyprus) Limited paziņojumu par tiešas nozīmīgas līdzdalības iegūšanu Ventspils nafta un Vitol R&M SA paziņojumu par nozīmīgas netiešas līdzdalības iegūšanu Ventspils nafta, liecina Ventspils naftas paziņojums Nasdaq Riga.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas lielākie degvielas tirgotāji, sekojot naftas cenu samazinājumam pasaules biržās, turpina samazināt degvielas cenas.

SIA Statoil Fuel & Retail Latvia pirmdien par vienu santīmu ir samazinājusi benzīna un par diviem santīmiem dīzeļdegvielas cenu.

Kā skaidro uzņēmuma pārstāvji, naftas produktu cenu samazinājumu pasaulē veicinājuši ASV Enerģētikas ministrijas publicētie dati par naftas produktu krājumu apjomu, kas ir lielāks nekā sākotnēji prognozēts. Tas savukārt norāda uz vājāku naftas produktu pieprasījuma tendenci, uzsver Statoil. Pēdējo divu mēnešu laikā Statoil gan benzīna, gan dīzeļdegvielas cenu savā tīklā ir samazinājis par pieciem santīmiem. 95 miles benzīns Statoil maksā 0,929 lati litrā, 98 miles benzīns - 0,959 lati litrā, bet D miles – 0,899 lati litrā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Naftas cena divu gadu augstākajā līmenī

Žanete Hāka,28.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Spriedze, kas saistīta ar situāciju Sīrijā, likusi ASV vieglās jēlnaftas WTI cenai pieaugt līdz augstākajam līmenim kopš 2011. gada maija.

Cena kāpj, jo tirgus dalībnieki bažījas, ka konflikts varētu paplašināties un apdraudēt naftas piegādes no Tuvajiem Austrumiem.

Tādējādi WTI naftas cena pārkāpa 110 dolāru slieksni, ko nebija šķērsojusi vairāk nekā divus gadus. Tāpat palielinājās Brent naftas cena, sasniedzot 115,62 dolārus par barelu. Jāpiebilst, ka otrdien Brent cena pieauga par 3,3%.

Banka Societe Generale prognozē, ka Brent naftas cena varētu pieaugt pat līdz 150 dolāriem par barelu, ja ASV uzbrukums Sīrijā paplašināsies tālāk Tuvajos Austrumos, kas traucēs naftas piegādes, raksta Bloomberg.

Jāpiebilst, ka kopš 2011. gada aprīļa naftas cenas un akciju indeksi ir gājuši vienā virzienā, taču pēdējās dienās šī tendence ir mainījusies, un nafta virzās augstāk, bet akciju tirgus indeksi – zemāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Brent nafta četru mēnešu zemākajā līmenī

Žanete Hāka,07.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdien Brent markas nafta saruka līdz vairāk nekā četru mēnešu zemākajam līmenim, jo ASV pieauga naftas rezerves, bet Eiropā šogad ir siltāks laiks nekā parasti, raksta Bloomberg.

Ziemeļjūras naftas cena samazinājās par 0,9%, kritumam turpinoties jau trešo dienu pēc kārtas. Brent cena decembra piegādēm sasniedza 104,27 dolārus par barelu. Trešdienu cena noslēdza pie 105,24 dolāriem par barelu, kas ir zemākais līmenis kopš 2. jūlija.

ASV vieglās jēlnaftas cena ceturtdien piedzīvoja svārstības, pieaugot par 20 centiem līdz 95 dolāriem par barelu.

Pagājušajā nedēļā ASV benzīna rezerves saruka līdz 210 miljoniem barelu, kas ir zemākais līmenis kopš pērnā gada novembra. Pieprasījums pieauga līdz 9,29 miljoniem barelu dienā, kas ir augstākais līmenis kopš jūlija.

Šajā gadā ASV, kas ir lielākais naftas patērētājs pasaulē, veidos 21% no kopējā pasaules naftas pieprasījuma, otrajā vietā ierindojot Ķīnu, paredz Starptautiskā Enerģētikas aģentūra.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas pasaules tirgū pirmdien pieaugušas par vairāk nekā 5% saistībā ar Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Kuveitas lēmumu samazināt naftas ieguvi.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pieaugusi par 5,1% līdz 79,58 ASV dolāriem par barelu. "Brent" markas jēlnaftas cena kāpusi par 5,2% līdz 84,02 dolāriem par barelu.

Saūda Arābija, AAE un Kuveita svētdien paziņoja, ka naftas ieguve tiks samazināta kopumā par 772 000 barelu dienā. Tai skaitā Saūda Arābija apņēmusies samazināt naftas ieguvi par 500 000 barelu dienā.

Ierobežojums būs spēkā no maija līdz gada beigām.

Arī Irāka paziņojusi par naftas ieguves samazināšanu par 211 000 barelu dienā no 1.maija līdz gada beigām un Alžīrija nolēmusi samazināt naftas ieguvi par 48 000 barelu dienā.

Samazinājumi seko naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) lēmumam oktobrī samazināt naftas ieguvi par diviem miljoniem barelu dienā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien Ziemeļjūras vieglās jēlnaftas Brent cena turējās zem 60 dolāru atzīmes, jo daudzsološie ASV darba tirgus dati turpināja virzīt dolāra vērtību augšup, raksta Reuters.

Brent cena saruka par 13 centiem līdz 59,6 dolāriam par barelu. Iepriekšējā tirdzniecības sesijā tā samazinājās par 75 centiem. Pagājušajā nedēļā naftas cena saruka par 4,6%, kas bija lielākais kritums kopš janvāra pirmās nedēļas.

Savukārt ASV vieglās jēlnaftas WTI cena pieauga par 4 centiem līdz 49,65 dolāriem. Šīs markas naftas cena piedzīvo kritumu jau trešo nedēļu pēc kārtas.

Goldman Sachs eksperti pārskatā prognozē, ka naftas cena varētu dzēst nesen gūtos plusus, pieaugot pasaules rezervēm. Bankas analītiķi paredz, ka ASV naftas cena samazināsies līdz aptuveni 40 dolāriem par barelu.

Laika periodā starp janvāri un februāri naftas cena pieauga par gandrīz trešdaļu, ko veicināja piegādes traucējumi Tuvajos Austrumos un spēcīgais pieprasījums ziemas sezonā. Tomēr tagad tirgus dalībnieku uzmanība ir vērsta uz dolāru.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Naftas cenas lejupslīde. Cik noturīgi?

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis,28.11.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Oktobris naftas tirgū atnesa negaidītus pavērsienus. Kopš tā sākuma Brent jēlnaftas cena nogāzās par aptuveni 30% no 86 dolāriem līdz 59 dolāriem.

Vērtējot dinamiku, nevar nepamanīt investoru uzvedību, kas kopš septembra beigām ir mazinājuši neto garās pozīcijas par 40% jeb no 1.1 miljardiem barelu līdz 650 miljoniem barelu. Investori sāka zaudēt pārliecību šā gada aprīlī/maijā, kad kļuva skaidrs, ka gada otrajā pusē OPEC+ samazinās ieguves ierobežojumus. No tā laika garās spekulatīvās pozīcijas Brent un WTI naftai, sasniedzot augstāko punktu 1.4 miljardi barelu, sāka mazināties.

Globālais finanšu tirgus, ko atspoguļo S&P500 indekss, saglabāja augšupeju līdz pat oktobra sākumam, kad investori strauji mainīja pozīciju. Tas izpaudās gan S&P500 indeksa, gan Brent cenas lejupslīdē. Naftas tirgus nosacījumi tikmēr piedzīvoja izmaiņas - tie kļuva mazāk strikti - vairāk piegādes (ASV, Krievija, Lībija), brīvākas Irānas sankcijas nekā gaidīts un mazliet vājākas globālā pieprasījuma perspektīvas. Turklāt Džamala Hašogi nogalināšana nostādīja Saūda Arābiju īpašā situācijā pret Trampu, kurš aicināja palielināt ražošanas apjomus un samazināt cenas. Var pieņemt, ka SA varētu būt centusies izpatikt un atbalstīt prezidentu kongresa priekšvēlēšanu situācijā, tādejādi mēģinot piegludināt iespējamās nepatikšanas. Taču tikpat nozīmīgs iemesls cenu korekcijai varētu būt bijusi investoru skatījuma maiņa, kas lika strauji izpārdot aktīvus.

Komentāri

Pievienot komentāru