Brent jēlnaftas cenas straujais kritums kopš septembra sākuma joprojām nav pilnībā atspoguļojies degvielas cenās Latvijas degvielas uzpildes stacijās, portālam db.lv stāsta Nordea Markets vadītājs Latvijā Ritvars Kumpiņš.
Šajā periodā Brent eiro valūtas cena ir samazinājusies par aptuveni 10%, taču vidējā cena Latvijas degvielas uzpildes stacijās - tikai par aptuveni 2,5%. Šī starpība ir vēl lielāka, ja par atskaites punktu ņem jūlija sākumu. Tādējādi diezgan droši var apgalvot, ka degvielas tirgotāji šobrīd pelna vairāk nekā gada pirmajā pusē. Arktiskās dīzeļdegvielas tirgošanas uzsākšana vietējā tirgū nevar būt arguments šādām cenu krituma atšķirībām, uzsver eksperts.
Kā galvenie iemesli jēlnaftas cenu kritumam ir jāmin vājie ekonomiskās izaugsmes rādītāji Eiropā un citur pasaulē, kā arī vadošo naftas ieguvēj valstu vēlme kompensēt cenu kritumu ar ieguves apjomu piegumu. Iespējams, ka Brent cenas kritums varētu turpināties tuvāk 80 USD/bbl atzīmei. Lai arī zemākas cenas palīdz risināt dažus sāpīgus ģeopolitiskos jautājumus mums tuvos kaimiņos, tomēr ilgstoši zemas cenas ir diezgan riskants scenārijs daudziem no naftas ieguves atkarīgiem reģioniem.
Tāpēc pastāv viedoklis, ka tuvāk 75-80 USDbbl cenu reģionam globālajām un reģionālajām lielvarām varētu rasties politiska griba cenu kritumu apstādināt, skaidro R. Kumpiņš.
Db.lv jau rakstīja, ka piektdiena naftas tirgū turpinājās ar kritumu, un Ziemeļjūras naftas cena Brent saruka līdz zemākajai atzīmei kopš 2010.gada, raksta Bloomberg.
Samazinājās arī ASV vieglās jēlnaftas WTI cena novembra piegādēm – par 2,18 dolāriem līdz 83,59 dolāriem par barelu. Ceturtdien tā samazinājās līdz 85,77 dolāriem par barelu, kas ir zemākā tirdzniecības sesijas noslēguma atzīme kopš 2012.gada decembra. Šonedēļ cena ir samazinājusies par 6,1%, un kopš nesen sasniegtās šā gada augstākās atzīmes nokritusi vairāk nekā par 20%, ko var uzskatīt par ieiešanu tā saucamajā lāču tirgū. WTI cena kopš gada sākuma jau ir zaudējusi 14% no savas vērtības.
Savukārt Brent cena novembra piegādēm saruka par 2,2% jeb 1,94 dolāriem līdz 88,11 dolāriem par barelu. Cena sarūk jau trešo nedēļu pēc kārtas.