Emigrācija darba un labāku dzīves apstākļu meklējumos ir mazinājusi kabeļtelevīzijas abonentu skaitu pilsētās ārpus Rīgas, atzīst Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas (LEKA) valdes priekšsēdētājs Ilmārs Mūls.
«Latvijas mazpilsētās un arī ne tik mazās pilsētās ir ļoti būtiski samazinājies abonentu skaits sakarā ar emigrāciju. Piemēram, no Ventspils nāk ziņas, ka cilvēki atsakās no abonementiem nevis tādēļ, ka kaut kas būtu slikts, bet tādēļ, ka viņi brauc prom. No dzīvokļiem gan neatsakās, bet atsakās no kabeļtelevīzijas. Iespējams, ka abonentu skaits operatoriem lauku pilsētās var būt sarucis starp 5% un 10%,» tā Mūls.
LEKA vadītājs komentēja bezvadu interneta pakalpojumu sniedzēja Triatel pirms kāda laika teikto, ka cilvēku aizbraukšana no laukiem varot būtiski ietekmēt kompānijas attīstības plānus, jo mazinās iespējamo klientu skaits.
«Lielākā problēma ir tieši laukos, kas kabeļtelevīzijas operatorus neskar, jo tur nekad nebūs kabeļtelevīzijas,» Mūls teica, atgādinot, ka kabeļtelevīziju var skatīties tikai apdzīvotās vietās, kur ievilkts kabeļu vai optiskais pamattīkls un pieslēgti daudzdzīvokļu nami un savrupmājas, kas atrodas blakus maģistrālajiem kabeļiem.
Tomēr Mūls pieļāva, ka emigrācija var radīt jaunus klientus dažu kabeļtelevīzijas operatoru pakalpojumu komplektiem, jo aizbraucēji ar sapelnīto naudu palīdzēs radiniekiem Latvijā iegūt labākus sakarus.
Eksperts uzskata par aplamu iedomu, ka ārzemēs strādājošie palīdzēs Latvijā palikušajiem radiniekiem nopirkt modernus televizorus, lai tie varētu skatīties kabeļtelevīziju.
«Emigranti drīzāk mātei vai vecmāmiņai uzdāvinās portatīvo datoru un interneta pieslēgumu. Lai ko saka par interneta pakalpojumu trūkumiem, tie tomēr attīstās, un aug arī pensijas vecuma cilvēku skaits, kas prot lietot internetu,» Mūls teica.
Mūls uzskata, ka izdzīvos tikai tie mazie un reģionāli kabeļtelevīzijas operatori, kas savā piedāvājumā blakus televīzijas programmām iekļaus internetu, balss un video sakarus. Ja pilsētās, kuras vissmagāk skārusi darba spēka emigrācija, palielināsies gados vecāku cilvēku īpatsvars, arvien lielāka nozīme kabeļtelevīzijas klientu saglabāšanai būs pasākumiem, kas apmāca šos cilvēkus lietot internetu.
«Bija Latvijas dažādu elektronisko sakaru organizāciju alianses sēde, kur apspriedām, vai nevajadzētu piesaistīt Eiropas Savienības (ES) naudu tieši šādām interneta prasmju apmācībām. Alianse tikās vasaras beigās, un tur piedalījās Latvijas Informācijas un telekomunikāciju asociācija (LIKTA), Latvijas Telekomunikāciju asociācija (LTA), Latvijas Interneta asociācija (LIA), Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija (LETERA) un LEKA,» Mūls stāstīja.
Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācija apvieno 23 kabeļtelevīzijas un dažkārt arī citu elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējus. Organizācija ar savu tagadējo nosaukumu darbojas kopš 2003.gada, pirms tam tās nosaukums Latvijas Kabeļtelevīzijas operatoru asociācija, kas dibināta 90.gadu sākumā. Organizācijas nosaukums mainīts, atspoguļojot biedru darbības izvēršanos, blakus televīzijai pa fiksētiem kabeļu tīkliem sniedzot citus elektronisko sakaru pakalpojumus.
Mūls asociāciju vada kopš 2009.gada. Pirms tam gan Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijā, gan tās kabeļtelevīzijas operatoru asociācijā ieņēmis dažādus amatus.
Mūls dzimis 1944.gadā, izglītojies toreizējā Ļeņingradā un Maskavā kā skaņu inženieris un kopš 1963.gada strādājis ar ierakstu, apraides un citām tehnoloģijām dažādos amatos Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā (LVRTC), kā arī privātās komercstruktūrās.