Eiropa pašreiz ir jau vieglā recesijā, un ASV tai varētu pievienoties, tomēr pasaules ekonomikas lejupslīde un ar to saistītās problēmas nesasniegs 2008. gada apjomus, uzskata investīciju bankas Morgan Stanley valdes loceklis Stefans Roačs.
«Manā skatījumā daudzas lielās attīstīto valstu ekonomikas ir uz recesijas sliekšņa un to tuvāko 12 mēnešu laikā arī pārkāps. Tomēr, ja vien Eiropa pilnīgi neiztvaikos mūsu acu priekšā, domāju, ka varbūtība jaunam globālam šokam, kas būs graujošs visai globālajai ekonomikai, ir zema,» uzskata eksperts.
Tāpat Morgan Stanley amatpersona norādīja, ka faktiski vienīgais veids, kā atrisināt eirozonas problēmas ir fiskālās savienības izveidošana. «Tas nozīmē, ka visām 17 monetārā reģiona dalībvalstīm ir jāsanāk kopā un jāatdod daļa no savas suverenitātes. Tām jāsaprot, ka bez vienotas fiskālās savienības monetārā savienība viena pati ir lemta neveiksmei un izjukšanai. Tas ir vienkārši,» tā S. Roačs.
Tāpat amatpersona klāstīja, ka strauja izaugsme turpināsies Ķīnā un bažas, ka «Eiropas stila» krīze varētu ķert Ķīnas bankas ir pārspīlētas. Tiesa gan amatpersona brīdināja, ka , laikam ejot, no Ķīnas puses mazināsies pieprasījums pēc izejvielām, jo valsts pamazām pāries uz vietējo patēriņu orientētu ekonomiku.
DB jau rakstīja, ka, esot pastāvīgām bažām par eirozonas parādu krīzi un potenciālu attīstīto valstu ieslīgšanu recesijā, pagājušais ceturksnis akciju tirgiem bijis sliktākais kopš 2008. gada krīzes. Turklāt situācija akciju tirgos šā gada ceturtajā ceturksnī, visticamāk, būs atkarīga no tā, cik efektīvi valdības un centrālās bankas spēs rīkoties, lai novērstu banku krīzi un stimulētu ekonomikas izaugsmi pasaulē. Tomēr diez vai kādi ļoti ātri risinājumi tiks rasti.
«Ja ASV un Eiropā pietiks politiskās gribas, lai rastu eirozonas parāda krīzes risinājumu, kas būtu balstīts uz strukturālām reformām, nodrošinātu banku sektora stabilitāti, kā arī atgrieztos pie stimulējošiem fiskālās un monetāras politikas pasākumiem, tad var gaidīt, ka akciju tirgus ātri atgūs zaudējumus. Tomēr naivi būtu cerēt, ka ekonomiskās recesijas un politiskās nenoteiktības apstākļos zemais drošo obligāciju ienesīgums un augsts naudas īpatsvars akciju fondos pats par sevi nodrošinās akciju cenu izaugsmi. Nauda ir aizplūdusi no akcijām tieši tādēļ, ka tirgus dalībnieki neredz dzinējus, kas ļautu akciju tirgum pieaugt, bet redz milzīgus riskus, kuru dēļ akciju (un pārējo riska aktīvu) cenas varētu kristies vēl vairāk. Lai akcijas atsāktu pieaugt, pirmkārt, jānovērš šie riski un, otrkārt, jāveic pasākumi, kas radītu priekšnosacījumus pasaules ekonomikas ātrākai izaugsmei. Akciju tirgus sniegums tuvākajā pusgadā ir politiķu rokās,» nākotni iezīmē A. Marčenko.