ASV dolāru īpatsvars pasaules valstu oficiālajās valūtu rezervēs pandēmijā sarucis. Proti, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) dati liecina, ka ASV dolāru svars minētajās rezervēs pagājušā gada beigās samazinājies par 1,5 procentpunktiem (salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni) līdz 59% atzīmei.
Iepriekšējo reizi ASV dolāru īpatsvars pasaules valūtu rezervēs zem 60% barjeras atradās vien 1995. gadā.
Jānorāda, ka starptautiskajā ziņu telpa periodiski parādās spriedumi par ASV dolāra norietu, kas potenciāli var notikt uz sarūkošas šīs valsts ģeopolitiskās un ekonomiskās varenības un lielā parāda fona. Šajā ziņā arī tā pati pandēmija, kas nozīmējusi strauju Ķīnas lomas palielināšanos un visa esošā digitalizāciju, tikusi piesaukta kā nākamais ASV dolāra kāvējs.
Tiek izcelta Rietumvalstu sacensība gan ar Ķīnu, gan, piemēram, visai dziļā pretstāve ar Krieviju. Rezultātā šādas valstis pieliek pūles, lai mazinātu savu atkarību no tādas norēķinu sistēmas, kuru pamatā kontrolē industriāli attīstītie reģioni. Pat Eiropa demonstrējusi vēlmi kļūt neatkarīgāka no ASV dolāru sistēmas, jo tas iespaidojot, piemēram, šī reģiona iespējas sasniegt savas politikas mērķus. Izmantojot pasaules atkarību no ASV dolāru sistēmas, ASV var visai efektīvi uzlikt un īstenot savu sankciju politiku, ko īsti negrib redzēt vairākas citas pasaules lielvaras.
Jānorāda, ka pandēmijas sākumā pasaulē pieprasījums pēc ASV dolāriem spēji auga, ko noteica tas, ka šī valūta neskaidros biržos mēdz kalpot kā drošais patvērums. Savukārt nu liela uzmanība pievērsta ekonomiku atgūšanas procesam, kas attiecīgi liek uzņemties lielākus riskus.
Pieejamie dati liecina, ka eiro svars centrālo banku rezervēs pieaudzis līdz 21,2%, kas ir visvairāk sešos gados. Savukārt Japānas jēnu īpatsvars pieaudzis līdz 6%, kas ir visvairāk 20 gados.
Vairāki The Wall Street Journal aptaujātie eksperti gan pauž viedokli, ka šāds ASV dolāru īpatsvara kritums oficiālajās rezervēs varētu būt vien pagaidu parādība, kur joprojām neesot īsti redzama kāda ticama alternatīva, kas varētu gāzt ASV valūtu no tās troņa.
Jau ziņots, ka Starptautiskās Norēķinu bankas dati liecina, ka divas trešdaļas no visiem pārrobežu aizdevumiem un starptautiskajiem kredītiem ir tieši ASV dolāros. Tāpat gandrīz 90% no visiem ārvalstu valūtu maiņas darījumiem notiek tieši pret ASV dolāru. ASV dolāros notiek arī vairāk nekā puse no starptautiskās tirdzniecības. Virzīšanās prom no ASV dolāra prasa papildu izmaksas un bieži ir pārāk sarežģīta, lai to reāli izdarītu.