Tradicionālais ikgadējais pasākums - ASV dolāra gāšanas no troņa apspriešana. Tas, visticamāk, nenotiks vēl ilgi.
Līdz ar pasaules aktīvo dalīšanos ģeopolitiskajos blokos daudz tiek aprunāta līdz šim ierastās globālās kārtības maiņa. Savs skatījums uz vēlamo pasaules kārtību ir Ķīnai. Tāpat to klaji izaicinājusi Krievija, kas pagājušogad iebruka Ukrainā. Rietumvalstis uz šādu Krievijas agresiju reaģējušas ar vairākām sankciju kārtām. Tāpat ASV, šķiet, visai aktīvi domā, kā reaģēt uz Ķīnas ambīciju jautājumu, kur redzami mēģinājumi norobežoties no šīs valsts.
Vēl nupat ASV Nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans izteicies, ka ASV cenšas samazināt Ķīnas atkarības risku. Viņš arī lika noprast par lielo sarežģītību, kā to vispār iespējams izdarīt bez būtiska kaitējuma uzņēmumiem un investoriem. Savukārt Bridgewater Associates dibinātājs Rejs Dalio pat izteicies, ka ASV un Ķīna atrodas uz kara sliekšņa. Vēl arī Starptautiskais Valūtas fonds brīdinājis, ka gadījumā, ja ASV un Ķīnas attiecības turpinās pasliktināties, tirdzniecības fragmentācija, ja valstis būs spiestas izvēlēties kādu pusi, ilgtermiņā globālo ekonomisko aktivitāti apcirps par 7
%.Ierastās pasaules kārtības viena no balsta kolonnām ir tieši ASV dolārs. Attiecīgi līdz ar ģeopolitiskajām pārbīdēm kārtējo reizi aktualizējušās runas par ASV dolāra norietu – situāciju, kad arvien lielākā mērā pasaulē tiek rastas kādas citas alternatīvas dolāru izmantošanai. Piemēram, GlobalData apkopotie dati liecina, ka interneta platformās, piemēram, Twitter un Reddit de-dolarizācijas temats šā gada pirmajā ceturksnī apspriests par 600% centīgāk nekā vēl pirms trīs mēnešiem. Daļēji tas tiek saistīts ar situāciju, kad Rietumvalstis nodemonstrējušas, ka tās pieeju savai finanšu sistēmai var izmantot kā ieroci. Šādā brīdī daudziem jāsāk domāt, vai arī tie netiks no tās atslēgti un to ASV dolāru, eiro un britu mārciņu rezerves iesaldētas, ja netiks glaudīts pa spalvai ASV un to sabiedrotajiem.
Faktiski daudzas valstis ir nogurušas no pārāk spēcīga ASV dolāra, kas turklāt var būt arī ierocis. ASV valdības vēlme izmantot savu valūtu ģeopolitiskajās cīņās var pilnīgi noteikti vājināt tās spēju tikpat efektīvi izmantot šādas metodes arī turpmāk.
Visu rakstu lasiet 9.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!