Nedēļas nogales pārgājienus SIA Dzīvojam zaļi īpašniekam Jānim Zariņam izdevies pārvērst veiksmīgā uzņēmējdarbībā
Jāņa biogrāfija ir interesanta – bijis skolotājs vēl 12. klasē, izvēlējies pamest algotu darbu Saeimā tieši 2008.gada izskaņā. «Aizgāju un sākās pārdomu laiks par to, ko darīt, negribēju braukt prom un netaisos to darīt. Apdomāju, ko vispār protu. 2008. gada decembra beigās gājām pārgājienā no Zasulauka līdz Bolderājai pa dzelzceļu, pa ceļam apspriedām ideju par pārgājienu aprakstiem, padomiem, forumu internetā. To arī realizēju – 2009.gada janvārī nodibināts IK Savādāks skatījums, un drīz dzima mājaslapa pargajieni.lv, aprīlī organizēts pirmais pārgājiens,» viņš stāsta.
Tulznas
Uzņēmums dzima brīdī, kad visapkārt visiem viss bruka, un pašam Jānim bija tikai aptuvens priekšstats par izvēlēto virzienu: «Protams, tas, ka esi diplomēts ģeogrāfs, ir labi, bet neko diži tas nepalīdz, tikpat daudz arī nezināmā – nav atbilstošas izglītības, nezini, kā maršrutus veidot, nav kontaktu, nesaproti, kas notiek – krīze visriņķī, esi iemests vai pats ielecis sabangotā jūrā un nu jāpeld, nav variantu!»
Pirmos divus gadus reizes piecas Jānis jau gribējis «klapēt to bodīti ciet», mēneša ieņēmumi svārstījās no 20 līdz 300 latiem. «Pagāja laiks, kamēr iemācījos visu veiksmīgai darbībai nepieciešamo, ieguvu sadarbības partnerus, klientus, ienākumus un atpazīstamību,» atceras uzņēmējs. 2010.gada rudenī Jānis pats sev un auditorijai jau varēja noformulēt koncepciju – ekskursiju maršruti skolēniem, kas tobrīd bija jaunums vietējā tūrisma piedāvājumā. Pirmie 25 maršruti ar konkrētām cenām izsūtīti skolām, un nepagāja ne četras dienas, kad bija zvans un pieprasījums – «mums vajag». Līdz ar pirmajām ekskursijām nostabilizējās pārliecība, ka lieta ies – pēc pirmajām kļūdām nāca sapratne par ceļā patērējamo braukšanas laiku, ceļu segumu un konfigurācijas attiecībām ar konkrētu autobusu modeļu tehniskajām iespējām, vērā ņemamām pilsētu ielu īpatnībām, piemēram, t.s. gulošajiem policistiem, to, kādas aizķeršanās ceļā var būt, kāda ir uzņemšana objektos, un citas nianses.
Katru gadu pa simtam
«2011. gada pavasarī jau biju liels vīrs, kurš zina, ko viņam vajag,» pasmīn Jānis. Rudenim jau plānā bija 100 maršrutu. Tagad tā kļuvusi par Dzīvojam zaļi tradīciju – katrs mācību gads tiek iesākts ar jaunu 100 maršrutu sarakstu, kas tiek izsūtīts skolotājiem, un šī sistēma darbojas – skolotāji ir priecīgi par servisu, paši var atpūsties. Viss ir saplānots – autobuss, gids, maršruts. Šobrīd piesakās ne tikai skolotāji, bet arī viņu bijušie skolēni. Pēc Jāņa aplēsēm katra otrā grupa, kas piesakās, jau ir braukusi kādā no viņa organizētajām ekskursijām un vairums pārējo piesakās pēc ieteikumiem. Klientu loks aptver visu Latviju – sākot no Liepājas un beidzot ar Dagdu. Klientu lokā ir daudz lauku skolu grupu, Jānis novērojis – ja laucinieki ir sadūšojusies braukt, tad arī brauc, pilsētnieki mēdzot būt svārstīgi un nepastāvīgi savās vēlmēs. Lai arī ekskursiju sezona knapi sākusies, jau aprīlī 29. maijs rezervēts ar piecām ekskursijām, būšot jālīgst palīgi. Otro gadu uzņēmuma piedāvājumā ir arī korporatīvie pasākumi un ekskursijas – tajos pārsvarā piesakās pārgājienos gājušie cilvēki, kuri vēlas visu savu darba kolektīvu aizvest aktīvā atpūtā. Jānis atzīst, ka brīvdienu pārgājieni ir ne tikai par simbolisku dalības maksu labi pavadīts laiks dalībniekiem, bet arī reklāmas veids uzņēmuma pakalpojumiem. Svētdienu pārgājieni jāsaglabā – tie uztur dzīvību arī klusajā periodā ziemā, šogad tajos sākuši piedalīties arī ārzemnieki.
Gada apgrozījumu Jānis mēra nevis naudā, bet dalībnieku skaitā. Katru gadu kopējais visu pasākumu dalībnieku skaita pieaugums – par 50%. Pērn bija ap 2000 dalībniekiem pa gadu visās aktivitātēs kopā. Šogad mērķis ir 3000, bet Jānis neizslēdz arī 100% dalībnieku skaita pieaugumu jeb 4000. Šogad vēl, pirms īsti sezona iesākusies, kādi 500 dalībnieki bijuši un pieteikumos sezonas pirmajai pusei ir vēl 1000.
Lai katram tiek savs
Gan pārgājienu, gan ekskursiju maršrutos tiek iekļauts viss, ko apkaime piedāvā – «gan dabu vērojam, gan bunkuros lienam, gan slēpņus meklējam un neatkarīgi no tā, kādas ir dalībnieku pamatintereses, visiem tiek savs. Vislabāk ja visu tipu objekti ir sabalansēti, jo tad visiem interesanti un neviens nenogurst no liekas informācijas. Pēc šāda principa tiek veidotas arī ekskursijas – ir gan vēsture, gan daba, gan ražotnes un degustācijas un radošās darbnīcas. Līdz ar to arī skolēnam – ja viņš ir braucis ekskursijā, būs ne tikai mācību ekskursija, bet viņš būs arī izkustējies, noguris un vienlaikus labi atpūties,» sola Jānis. Uzņēmums varot izveidot maršrutu un aktivitātes atbilstoši mācību priekšmetiem. Ja ar to vēl ir par maz – atkarībā no vēlmēm vai finansiālajām iespējām varot mainīt arī objektus vienā maršrutā.
Darba procesam nepieciešamā informācija tiek saņemta gan no reģionālajiem TIC, gan smelta ikgadējās Baltour izstādēs. Jānis atzīst, ka vēl joprojām ir daudz neiepazītu tūrisma vietu. «Cenšos vasarās stopēt pa Lietuvu un Igauniju – arī tā veidoju savus maršrutus, iepazīstu jaunas vietas,» atklāj Jānis.