Koncentrēšanās uz eksporta tirgu ļauj strauji kāpināt apgrozījumu
SIA AB Galdnieks eksportē 90 procentus saražotās produkcijas. Šogad tā iekļuvusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Ekonomikas ministrijas rīkotā konkursa Eksporta un inovāciju balva finālā.
Mērķtiecīgi produkcijas noieta veicināšanai ārvalstīs SIA AB Galdnieks pievērsās pirms diviem gadiem, stāsta uzņēmuma eksporta menedžeris Reinis Kils. Tā kā īpašnieki bija nolēmuši koncentrēties uz Skandināvijas tirgu, būtiskas izrādījās viņa zviedru valodas zināšanas. R. Kils šajā valstī ir studējis.
Arī iepriekš bija pasūtījumi no ārvalstīm, bet tolaik virziens bija pretējs – pasūtītāji paši atrada AB Galdnieku, nevis ražotājs meklēja klientus aiz valsts robežām. Daļa no agrākajiem sadarbības partneriem joprojām pasūta produkciju liepājniekiem.
Tramplīns eksporta tirgu apgūšanai bija dalība eksporta atbalsta kustībā The Red Jackets. Tas ļāva saņemt finansējumu atbilstošu kursu apmeklēšanai un mentoram. «Nospraudām mērķi – Zviedrijas tirgus, jo tā mums ir tuvāk nekā Latgale. Viņi mums lika strādāt, strādāt, bet mums īsti negāja. Pat neceļ klausuli, ja zvana maza Liepājas firmiņa,» atceras SIA AB Galdnieks projektu vadītāja Antra Piķele. Tad noslēdza līgumu ar tirgus izpētes un eksporta konsultāciju kompāniju GatewayBaltic, kas palīdzēja izveidot kontaktus.
Uzņēmuma priekšrocība ir pilns pakalpojumu cikls – no rasēšanas līdz montāžai un garantijas nosacījumu servisa nodrošināšanai. «Parasti pasūtītājs atnāk ar interjera dizainera skici, uzmetums var būt gan elektroniski, gan ar roku zīmēts. Mēs šo unikālo redzējumu pārvēršam realitātē,» stāsta R. Kils. Tas ne vienmēr sakrīt ar mākslinieka sākotnējo ieceri, jo tehniski ne visu iespējams izdarīt tā, kā dizainers iztēlojies, tomēr projekta gaitā izmaiņas tiek saskaņotas.
Lai to realizētu, izmanto gan modernās tehnoloģijas, ciparu vadības darbgaldus, gan senās amatniecības prasmes un roku darbu. Ražotnē ir gan tradicionālais galdniecības aprīkojums, gan mēbeļu modelēšanas un izgatavošanas datorprogramma IMOS CAD/CAM, ka savā nozarē ir pasaulē atzīta. Tas nozīmē, ka konstruktors datorā izveido modeli un informācija nonāk pie darbgalda operatora. Tas var konkrēto mēbeli izgatavot kaut miljons vienādos eksemplāros.
Būtiska ir arī uzņēmuma spēja būt elastīgiem klientu vajadzību apmierināšanā. Tas nozīmē, ka liepājnieki ir gatavi pielāgoties katra vajadzībām un spēj atrast risinājumu jebkuram pasūtījumam. «Ja nevarēsim paši, meklēsim palīdzību pie sadarbības partneriem,» saka R. Piķelis. Tā kā mūsdienās mēbeles vairs nav tikai no koka vai tikai no metāla un iecienīti ir materiālu sajaukumi, izveidota sadarbība ar uzņēmumiem metāla, stikla un akmens elementu izgatavošanā. Viens no partneriem ir Liepājas kompānija Metālmeistars.
Būtiska ir spēja komunicēt ar klientiem viņiem izdevīgā valodā. To īpaši novērtē Zviedrijas sadarbības partneri. «Tas, ka spējam viņus labāk saprast un viņi mūs, nodrošina lielāku uzticēšanos,» novērojis R. Kils.
Visu rakstu lasiet 10. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
#5/6
Šobrīd uzņēmumā ir vairāk nekā 20 darbinieku. Uzdevums ir nodrošināt tādu pasūtījumu skaitu, lai visu laiku šiem darbiniekiem pietiktu darba, atzīst SIA AB Galdnieks īpašnieks
Raitis Piķelis (no kreisās), ražošanas vadītājs Donāts Rogovenko, projektu vadītāja Antra Piķele un eksporta menedžeris Reinis Kils.