Šajā gadā bija vērojama banku sektora atkopšanās, tomēr maksājumu kavējumu līmenis aizvien ir augsts, un mājsaimniecības ļoti piesardzīgi skatās uz ilgtermiņa saistību uzņemšanos.
Kā norāda Latvijas Komercbanku asociācija, lai arī šis gads banku nozarē kopumā vērtējams kā labs, turklāt, pateicoties Latvijas ekonomikas straujam kāpumam, nozare piedzīvoja nozīmīgāku pieaugumu nekā plānots, nākotnē jālūkojas ar piesardzību, ņemot vērā iespējamos riskus, pamatā – ārējos.
Banku darbībā būtiskākais balsts ir aizdevumi uzņēmumiem. Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas datiem, 2012. gada 9 mēnešos Latvijas tautsaimniecībai tika izsniegti kredīti kopumā par 629 miljoniem latu. Liela daļa kredītu uzņēmējdarbības attīstībai ir saistīti ar ES fondu vai citu valsts atbalsta līdzekļu līdzfinansēšanu. Ņemot vērā, ka šī ES fondu perioda finansējums jau iet mazumā, bet Eiropā tuvāko trīs gadu laikā nav gaidāma būtiska ekonomikas izaugsme, būtisks ir jautājums par šī atbalsta turpināšanos, raugoties uz nākotnes kreditēšanas attīstības perspektīvām.
Mazāka bijusi aktivitāte privātpersonu finansēšanā, turklāt aktivitātes samazinājums vērojams no abām pusēm – piesardzīgāka kļuvusi gan banku kredītpolitika, gan arī aizņēmēju attieksme, septiņas reizes nomērot un tikai tad uzņemoties ilgtermiņa saistības kredīta veidā bankā. Privātais patēriņš Latvijā atjaunojas un uzrāda būtisku kāpumu, taču ilgtermiņa saistību uzņemšanas virzienā tas vēl nav manāms, un kopējais privātpersonu kredītportfelis bankās rūk. Protams, iemesls ir arī tas, ka cilvēki, kas spēj maksāt un ir piesardzīgi, kredītus cenšas atmaksāt pirms termiņa, savukārt daļa kredītu, kuru maksājumi ilgstoši tiek kavēti, tiek nodoti piedziņai. Tādēļ, ņemot vērā visus iepriekš minētos riska faktorus, uz nākamā gada izaugsmi banku pārstāvji skatās piesardzīgi.
Šajā gadā vēl joprojām varēja just krīzes sekas, uzsver eksperti, jo, pirmkārt, daļa mājsaimniecību joprojām nav atguvušas maksātspēju, otrkārt, ir augsts kredītu maksājumu kavējumu līmenis, kas būtiski pārsniedz kavējumu apjomu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā; treškārt, pieaug fizisko personu maksātnespējas lietu skaits.
Lielākais izaicinājums būs visai Latvijas ekonomikai saglabāt uzņemto attīstības tempu, un attiecīgi bankām – nodrošināt šīs attīstības finansēšanu, uzsver LKA.