Maizes cenas 2007. gadā paaugstinājušās ne tikai tāpēc, ka strauji pieauga graudu cenas, bet arī tāpēc, ka palielinājās loģistikas un energoresursu izdevumi.
Miltu cena pēdējos četros gados bijusi stabila, tas ir 0.30 lati kilogramā, 2007. gadā tā pieaugusi par 14%. Maizes cenu pieaugums bija vērojams jau no 2003. gada, kad graudu cenas bija zemas un nemainīgas. Pēc EK pētījuma graudu cenai pieaugot par 33 %, maizes cena pieauga tikai par 1.7 %, secināts Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotajā ziņojumā Graudu un graudu izstrādājumu tirgus attīstības tendences un iepirkuma cenu izmaiņas, Db.lv informē Antra Elste, ZM Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas pārvaldes vecākā referente.
Viedokļi par graudaugu cenu nākotnē ir dažādi, tomēr kopumā Eiropas Komisija (EK) prognozē, ka plašais pieprasījums pēc graudiem bioenerģijas nozarē, kā arī Āzijas tirgū cenas saglabāsies 2007. gada līmenī. Ziņojumā gan arī norādīts, ka viens no būtiskākajiem cenu kāpuma faktoriem šogad bija zemas šā gada ražas valstīs, kuras parasti nodrošina pasaules tirgu.
Graudkopība ir viena no nozīmīgākajām Latvijas lauksaimniecības nozarēm, kas sastāda 27.7 % no kopējās lauksaimniecības preču vērtības bāzes cenās, kas ir par 7 % vairāk nekā 2006. gadā.
2007. gadā Latvijā graudus izveda galvenokārt uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Lielā pieprasījuma un augsto graudu iepirkuma cenu dēļ 2007.gadā strauji pieauga izvesto graudu apjoms, salīdzinot to ar 2006. gada datiem. Eksports uz trešajām valstīm, salīdzinot ar 2006. gadu, palielinājās par 39 %. Pēdējo divu gadu laikā strauji palielinājies ievesto graudu apjoms gan no trešajām valstīm, gan ES.
Pērn palielinājusies arī iegūtā graudu kopraža, kas 2007. gadā ir sasniegusi 1,535 miljonus tonnu, kas ir par 32% vairāk nekā 2006. gadā. 2007. gada Latvijas rekordaugstā graudu raža un augstās graudu iepirkumu cenas pasaules tirgū veicinājušas Latvijas graudu audzētājus saražoto produkciju uz ES un trešo valstu tirgiem. 2007. gadā uz ES eksportēti 15% no Latvijas graudu kopražas, savukārt uz trešajām valstīm - 8% no kopražas.
Ziņojumā norādīts, ka graudu cenu kāpums, kas tika novērots jau 2007. gada sākumā, izskaidrojams ar sliktām graudaugu ražām Ukrainā, Ungārijā, Rumānijā, Bulgārijā, ASV, Austrālijā, ko veicināja sliktie laika apstākļi, kā arī ar to, ka liela daļa graudu tiek izmantota bioenerģijas ražošanai.