«Varam konstatēt kārtējo gadījumu, kad Latvijā cenšamies ieviest «maksimālās» prasības, nevis domāt par pašmāju uzņēmējiem izdevīgāku PVN apmaksu un izmantot visas ES direktīvās pieļaujamās atkāpes,» tā uzsver LTRK valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme – Grende.
To Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadītāja pavēstījusi pēc 5.novembrī Saeimas 1.lasījumā apstiprināto grozījumu likumā Par pievienotās vērtības nodokli izvērtēšanas, norādot, ka arī paredzētās izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nomaksā LTRK biedriem rada vairāk jautājumu nekā atbilžu.
Tādēļ LTRK 9.novembrī Saeimas frakcijām un Saeimas Tautsaimniecības un budžeta (nodokļu) komisijai nosūtīja vēstuli, kurā atbalstīti Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociācijas (NMTA) iesniegtie priekšlikumi grozījumiem likumos Par iedzīvotāju ienākuma nodokli un Par pievienotās vērtības nodokli. Vēstulē LTRK norādīja, ka nodokļu regulējums ir viena no likumdošanas jomām, kas ir īpaši būtiska Latvijas uzņēmējiem.
«Jau šobrīd nodokļu sloga izmaiņu pieaugums, neprognozējamība un administrēšanas sarežģītība ir starp galvenajiem iemesliem, kādēļ daudzi Latvijas uzņēmēji apsver vai īsteno komercsabiedrības reģistrācijas pārcelšanu uz citām valstīm. Uzņēmējiem šobrīd trūkst apgrozāmo līdzekļu, arī bankas ir «kūtras» uzņēmējdarbības kreditēšanā, tādēļ ļoti būtiski būtu sekot Igaunijas piemēram un izbeigt valsts kreditēšanu pie PVN un arī uzņēmumu ienākumu nodokļa nomaksas,» uzsver LTRK vadītāja, paužot neizpratni, kāpēc uzņēmējiem vēl joprojām jācīnās ar šādiem birokrātiskajiem apgrūtinājumiem
Izmaiņas likumā Par pievienotās vērtības nodokli paredz noteikt, ka personai, kuras veikto apliekamo darījumu vērtība pirmstaksācijas gadā pārsniedz 35 000 latu, taksācijas periods ir 1 mēnesis, lai gan attiecīgā EK direktīva ļauj piemērot ceturkšņa – 3 mēnešu - periodu, tādējādi uzliekot uzņēmējiem papildu administratīvo slogu. Valsts arī nevēlas atkāpties no valsts kreditēšanas principa pie PVN nomaksas, to saglabājot vidējiem un lielajiem uzņēmumiem, turklāt nosakot, ka nodokļu summas pārmaksa tiks atgriezta uzņēmējiem tikai nākamā gada maijā.
Pozitīvi atzīmējams aspekts, ka līdz ar grozījumiem likumā Par pievienotās vērtības nodokli tiek ieviesta atvieglota PVN nomaksas kārtība (tā sauktais «kases princips») mazajiem uzņēmumiem, kas atbilst LTRK izstrādātās «Mikrouzņēmumu atbalsta programmas» prioritātēm.
Grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli ietver vairākus jaunievedumus, kas uzņēmējos rada neizpratni. Likumprojekts paredz dividenžu un procentu ienākumus aplikt ar kapitāla pieauguma nodokli to aprēķināšanas, nevis izmaksas brīdī; neskaidrs ir saimnieciskās darbības definējums; kārtība, kādā maksāt nodokli par dienesta automašīnas izmantošanu gan darba, gan privātām vajadzībām.