No šī gada novembra lombardiem un ātro patēriņa kredītu sniedzējiem būs jāsaņem licence, par kuras saņemšanu būs jāmaksā 50 tūkst. Ls, bet šo kompāniju pamatkapitālam būs jābūt 300 tūkst. Ls.
Saeima pērn pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Likumā par nodokļiem un nodevām, ieviešot prasību nebanku kreditētājiem saņemt licenci. Tolaik gan tika lēsts, ka licence varētu izmaksāt ap tūkstoš latiem.
Ekonomikas ministrija nu ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka nodevas apmēru licences saņemšanai un prasības uzņēmējiem, lai tiem šādu atļauju varētu sniegt.
Licenci kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai izsniegs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) uz vienu gadu ar iespēju to pārreģistrēt. Ekonomikas ministrija uzsver, ka pamatkapitāla apmēra palielināšanai ir būtiska loma patērētāju tiesību aizsardzībā un tirgus regulācijā, lai nodrošinātu kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja pienākumu savlaicīgu un pienācīgu izpildi, jo īpaši gadījumos, kad kredīts tiek izsniegts pret nodrošinājumu.
Tāpēc noteikumu projekts paredz noteikt kapitālsabiedrības minimālā apmaksātā pamatkapitāla lielumu 300 000 latu apmērā, lai garantētu finansiāli stabilu ilgtermiņa uzņēmumu darbību šajā kreditēšanas tirgus jomā un attiecīgi mazinātu risku patērētājam.
Šī prasība attieksies arī uz lombardiem. Tomēr pagaidām izņēmums ir lombardi, kas reģistrēti kā akciju sabiedrības, kam Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likums minimālo pamatkapitāla apmēru 50 000 Ls.
Valsts nodeva par licences izsniegšanu būs 50 tūkst. Ls, bet par pārreģistrāciju – 10 tūkst. Ls. Ministrija norāda, ka nodevu apmērs nodrošina tādu godprātīgu kapitālsabiedrību esamību kreditēšanas tirgū, kas savu darbību plāno ilgtermiņā, un līdz ar to arī kvalitatīvu un tiesību aktiem atbilstošu pakalpojumu sniegšanu patērētājam.
Paredzēts, ka licenci varēs saņemt no šī gada 1. aprīļa, bet pēc 1. novembra bez šādas licences patēriņa kreditētāji vairs nedrīkstēs strādāt.
Šie noteikumi neattiecas uz bankām, jo to darbība tiek regulēta citos normatīvajos aktos. Tāpat licence nebūs jāsaņem ražotājiem un pārdevējiem, kas klientiem par precēm piedāvā norēķināties atlikta maksājuma veidā, nepiesaistot trešās personas finansējumu. Tāpat jaunās prasības neattieksies uz uzņēmumiem, kas slēdz kreditēšanas līgumus, kas neparedz procentus vai citus papildus maksājumus.