Par Latvijā radīto medikamentu Mildronāts šobrīd runā visa pasaule, komentējot starptautisko ažiotāžu, kuru izraisīja daudzu slavenu sportistu pozitīvās dopinga analīzes, intervijā DB apgalvo Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis.
Viņš norāda, ka Mildronāta tematika tikusi ļoti plaši pārrunāta ar pašmāju sportistiem un viņu treneriem, kad septembrī Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) pieņēma lēmumu par meldonija, kas ir Mildronāta aktīvā viela, iekļaušanu aizliegto zāļu sarakstā.
«Kopš tā brīža, vismaz oficiāli, neviens Latvijas Olimpiskās vienības sportists to nelieto,» pauž Vrubļevskis. LOK prezidents paskaidroja, ka meldonijs saglabājās organismā vismaz divus mēnešus, līdz ar to no 1.novembra līdz 1.janvārim bija pārejas periods. «Ja oktobrī kāds to vēl aiz nezināšanas vai neuzmanības lietoja, tad no 1.novembra to nedrīkstēja vairs darīt, lai sportistiem netiktu konstatēti dopinga noteikumu pārkāpumi,» pauž Vrubļevskis.
«Mēs jau arī redzam, ka pagājuši 2 mēneši kopš gada sākuma, un visiem sportistiem, par kuriem medijos parādās ziņas par pozitīvām dopinga analīzēm, tās ir ņemtas pēc jaunā gada,» piebilst LOK vadītājs. Taujāts, vai viņaprāt Mildronāts vispār ir uzskatāms par dopingu, Vrubļevskis norāda, ka tīri sadzīviski par dopingu uzskata kaut ko tādu, kas uzkačā muskuļu masu, vai ļauj ātrāk skriet, jeb noņemt robežas sevis sargāšanai.
Kopumā dopinga vispārējā formula ir, ka tas atrodas aizliegto zāļu sarakstā, vai tā ir aizliegtu metožu lietošana savu sportisko sasniegumu uzlabošanai, viņš teic. «Tas, kas nav aizliegts, ir atļauts,» viņš uzsver, piebilstot, ka šajā ziņā pastāv arī atšķirības starp sporta veidiem. Piemēram, alkohols esot dopings šāvējiem, bet citos sporta veidos tas neskaitās kā dopings. Uz jautājumu, kā šobrīd vērtē Mildronāta izraisīto starptautisko rezonansi, LOK prezidents norādīja, ka jebkurā gadījumā par meldoniju un mildronātu runā visa pasaule, it sevišķi pēc tenisa zvaigznes Marijas Šarapovas paziņojuma par pozitīvām dopinga analīzēm, kurās atklāts meldonijs. «Domāju, ka viņa izdarīja ļoti pareizu un apsteidzošu gājienu - paziņoja pirms pašas federācijas. Ar šo gājienu viņa ieguva daudzus plusus,» komentēja Vrubļevskis.
Viņš pauda viedokli, ka šobrīd Mildronāta epopeja rada medikamentam un AS Grindeks ļoti plašu bezmaksas komercreklāmu visā pasaulē. «Iespējams, ka šī aktivitāte beidzot liks WADA vairāk padomāt par to, kā pamatot un pierādīt kāda preperāta, vai vielas iekļaušanu aizliegto vielu sarakstā, jo sporta darbinieku aprindās, kas nav mediķi, cirkulē informācija, ka šis preparāts iekļauts aizliegto vielu sarakstā bez pamata,» aizdomas pauda LOK vadītājs. Viņš norādīja, ka, WADA to bija iekļāvusi pētāmo vielu sarakstā vismaz divus gadus iepriekš.
«Pievēršot uzmanību, kādi medikamenti bija komandas ārstu sniegtajā sarakstā pirmajās Eiropas spēlēs Baku pagājušā gada jūnijā, tika secināts, ka aptuveni 65% sportistu, kuri izcīnija medaļas, ārstu bagāžā bija šis preparāts. Braucot uz Azerbaidžānu, ārstiem bija ābūt sarakstam, kādi medikamenti viņiem ir līdzi. WADA secināja, ka 65% medaļu ieguvēju, iespējams, ir lietojuši Mildronātu. Pierādīts tas tika tikai 18% gadījumu. Pārsvarā tika pārbaudīti medaļnieki. Faktiski uz šādas statistiski salīdzinošas bāzes tika pieņemts lēmums pārlikt meldoniju no monitorējamo vielu saraksta uz aizliegto vielu sarakstu,» komentēja LOK vadītājs. Viņš norādīja, ka nav dzirdējis par citiem WADA veiktiem pētījumiem.
«Nezinu, cik tālu tagad WADA spēs to pamatot un pierādīt, bet teorētiski viņi var pieņemt lēmums pilnīgi neatkarīgi un par to neatskaitīties,» viņš piebilda. Tāpat Vrubļevskis pieļāva iespēju, ka lielās, starptautiskās farmācijas kompānijas ar lobiju palīdzību varētu mēģināt nostumt Mildronātu no tirgus, lai varētu tirgot savus preparātus. Iepriekš intervijā DB Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, profesors, viens no mildronāta izgudrotājiem Ivars Kalviņš pauda, ka par Latvijas preparātu numur viens kļūs jaunais Mildronāts, ja vien tas tiks pienācīgi attīstīts.
«Tā ir arī mūsu Organiskās sintēzes institūta izstrādne, un patents tam jau ir. Tā ir jauna molekula, kura būs daudz aktīvāka un, galvenais, ātrdarbīga. Pašlaik galvenais trūkums ir tas, ka peparāts nedarbojas uzreiz, bet ir vajadzīgs desmit dienu kurss, lai redzētu reālu rezultātu,» sacīja Kalviņš. Vēstīts, ka meldonijs, kas ir Latvijā ražotā medikamenta Mildronāts aktīvā viela, WADA aizliegto vielu sarakstā tika iekļauts 1.janvārī. Kopš tā laika pārbaudēs vielas klātbūtne konstatēta aptuveni 100 sportistiem, tostarp Šarapovai.