Par Latvijas preparātu numur viens kļūs jaunais mildronāts, ja vien tas tiks pienācīgi attīstīts
Tā intervijā DB saka Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, profesors, viens no mildronāta izgudrotājiem Ivars Kalviņš.
Daudzi, braucot uz Krieviju vai Baltkrieviju, aptiekās joprojām sapērkas lēto analgīnu vai citramonu, zāles, kas ir pazudušas no mūsu aptieku plauktiem. Kādēļ tas ir noticis? Tās ir rūpes par mūsu veselību vai arī šīs zāles ir kaitīgākas par rietumu analogiem?
Analgīnu ražo uzņēmumi, kuriem nav Eiropā sertificētas ražotnes. Eiropā ir tāds noteikums, ka ražošanai ir jābūt sertificētai pēc labas ražošanas prakses standartiem (GMP). Ja tā nav, šādu produktu Eiropā ievest un pārdot kā zāles nedrīkst.
Kādēļ šīs firmas nesertificē savas ražotnes, ja šie produkti ir tik populāri, efektīvi un gadiem pārbaudīti, tiem taču būtu labs noiets arī Rietumu tirgū, vai ne tā?
Sertifikācijas process ir dārgs – ir ļoti dārgi uzbūvēt šādu rūpnīcu, kas atbilst visām GMP prasībām. Tad nekāda lētā analgīna Krievijā nebūtu, ja tiktu uzbūvētas šādas rūpnīcas. Tāpēc viņi uzskata, ka labāk ražos sliktākus vai nedrošas kvalitātes produktus nekā būvēs uzņēmumus par ļoti dārgu naudu un pacels cenas medikamentiem.
Vai Rigvir var kļūt par Latvijas preparātu numur viens pasaulē?
Par Latvijas preparātu numur viens kļūs jaunais mildronāts, ja vien tas tiks pienācīgi attīstīts. Tā ir arī mūsu Organiskās sintēzes institūta izstrādne, un patents tam jau ir. Tā ir jauna molekula, kura būs daudz aktīvāka un, galvenais, ātrdarbīga. Pašlaik galvenais trūkums ir tas, ka peparāts nedarbojas uzreiz, bet ir vajadzīgs desmit dienu kurss, lai redzētu reālu rezultātu.
Vai Eiropas fondu nauda var palīdzēt efektīvu preparātu tapšanā, kurus vēlāk virzīt tirgū?
Eiropas naudu mums tam neviens nedos. No Eiropas naudas pielietojamo pētījumu projektos maksimālais apjoms ir 600 tūkstoši eiro. Ko es varu izdarīt ar 600 tūkstošiem zāļu izstrādē!? Nošķaudīties? Un tad lai es vēl «krāmētos» ar Eiropas fondiem un valsts tiesībām uz intelektuālo īpašumu?
Visu interviju Būs jaunais mildronāts lasiet 17. marta laikrakstā Dienas Bizness.