Atbildīgās institūcijas Lietuvā veic darbības, kuras var pilnīgi apturēt augsti kvalitatīva neapstrādāta piena ievešanu no Latvijas un Igaunijas, tā sagraujot visu Lietuvas piena nozari un izraisot "piena karu" starp Baltijas valstīm, apgalvo Lietuvas piena pārstrādātāji.
Pēc Lietuvas piena pārstrādātāju asociācijas "Pieno centras" vadītāja Egidijus Simoņa teiktā, lielākie valsts piena pārstrādes uzņēmumi ir saņēmuši Valsts pārtikas un veterinārijas dienesta paziņojumus, ka tos apmeklēs inspektori un veiks tikai no kaimiņu Baltijas valstīm ievestā piena paraugu ņemšanu neplānotām laboratoriskajām pārbaudēm. Pašlaik uzņēmumi paši veic katra piena sūtījuma laboratoriskos izmeklējumus.
LASI ARĪ : Krīze jau jūtama arī piena ražošanas un pārstrādes nozarēs
"Rodas reāli draudi, ka pārspīlētas pārbaudes var izmantot, lai aizliegtu piena importu no Latvijas un Igaunijas. Tas Lietuvā pilnīgi sagrautu ne tikai pārstrādes rūpniecību, bet arī visu piena nozari, kā arī piena ražošanas saimniecības. Daļai pārstrādes uzņēmumu nāktos uzņēmumu slēgt, daļai - atlaist lielāko daļu darbinieku, jo apstātos to produktu ražošana, kas rada vislielāko pievienoto vērtību. Tad būs jautājums nevis par to, par kādu cenu piens tiek iepirkts no Lietuvas saimniecībām, bet - kas vispār spēj to iepirkt," apgalvo E. Simonis.
No Latvijas un Igaunijas ievestais piens Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumos veido trešo daļu no visām izejvielām, jo Lietuvas saimniecības nav spējīgas nodrošināt visu nepieciešamo piena daudzumu. Dažos pārstrādes uzņēmumos, kas ražo produkciju, kurai nepieciešama augsti kvalitatīva izejviela, šis rādītājs sasniedz pat 70 %.
Oficiāli apstiprināts, ka no Latvijas un Igaunijas ievestajam pienam vidēji ir divreiz augstāki kvalitātes rādītāji, salīdzinot ar to pienu, kas iepirkts no Lietuvas saimniecībām.
"Pārsteidz tas, ka kontrolējošās iestādes mērķē tikai uz importēto izejvielu, bet par vietējās izejvielas papildu pārbaudēm netiek runāts. Turklāt papildus kontroles darbības uzsāktas ekstremālā karantīnas periodā, kad visi uzņēmumi strādā ne tikai īpaši saspringtos ekonomiskos, bet arī visstingrākā sanitārā režīma apstākļos," saka E. Simonis.
Pēc viņa teiktā, piena izejvielas importa aizliegums tāpat draudētu ar "piena karu" starp Baltijas valstīm, jo radītu nopietnas sekas Lietuvas kaimiņvalstīm. Latvijas un Igaunijas piena pārstrādātājiem nav pietiekamas jaudas, lai pārstrādātu visu savās valstīs saražoto pienu, tāpēc šo valstu piensaimniecības glābj eksports uz Lietuvu.
"Pieno centras" piedāvā pārcelt plānotās pārbaudes pēc karantīnas, lai tiktu samazināts koronavīrusa izplatīšanās risks.
"Tāpat noteikti prasām, lai paraugi obligāti tiktu paņemti ne tikai no ievestās, bet visas piegādātās piena izejvielas, īpaši no tās, ko piegādā starpnieki, kuru rādītāji iepriekšējo pārbaužu laikā bija vissliktākie," saka "Pieno centras" vadītājs.