Koronavīruss šogad ietekmēja ikvienu biznesa jomu, tai skaitā arī piena pārstrādes nozari un piena pārstrādes un saldējuma ražotāju “Food Union”.
Pieci svarīgākie piena nozares notikumi
Saeima neatbalstīja iniciatīvu līdz 5% samazināt PVN piena produktiem
Saeima šoruden divas reizes noraidīja iniciatīvu samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi līdz 5% piena produktiem, kā arī maizei, gaļai, zivīm un olām, tādējādi piena nozares viedoklim paliekot nesadzirdētam. Šīs pārmaiņas sniegtu nozīmīgu atbalstu Latvijas ģimenēm, īpaši, cilvēkiem ar mazākiem ienākumiem, veicinātu pilnvērtīga uztura pieejamību, svaigas un veselīgākas pārtikas patēriņu, kā arī pozitīvi ietekmētu ienākumu nevienlīdzību Latvijā. Līdztekus arī uzlabotu Latvijas lauksaimnieku un vietējo ražotāju konkurētspēju veikalu plauktos.
Par spīti krīzei – piena cenas stabilas
Lai arī martā tika prognozēta nozīmīga pandēmijas ietekme uz svaigpiena cenām, tas nepiepildījās. Pavasarī cenas nokritās vien 10-15% robežās, vasarā stabilizējās, bet kopš augusta uzsāka kāpumu un pašlaik ir aptuveni -5% robežās pret iepriekšējo gadu. Attiecīgi patērētāji šogad baudīja nemainīgas piena produktu cenas, jo pandēmijas periodā ražotāji cenu paaugstinājumu lielākoties “iesaldēja”.
Valsts steidzas palīgā piena nozarei
Lai stabilizētu situāciju piensaimniecības nozarē, valsts nāca klajā ar vairākiem atbalsta instrumentiem. Lauku atbalsta dienests (LAD) dāsni atbalstīja lauksaimniekus un pārtikas ražotājus ar vairākiem atbalsta mehānismiem, kuru mērķis bija stabilizēt uzņēmēju ienākumus šajā izaicinošajā laikā.
Piena pārstrādātāji steidz atbalstīt neaizsargātākās sabiedrības grupas
Pandēmijas sākumā piena pārstrādes uzņēmumi sniedza atbalstu un ziedoja neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām. Tā 16 000 bērnu no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm visā Latvijā saņēma “Food Union” ražoto “Rasēns” pienu 100 tūkstošu eiro vērtībā. Savukārt mediķi “Galds savējiem” programmas ietvaros, kuru koordinē “Hospiss LV”, saņēma gan “Kārums” biezpiena sieriņus un “Tukuma piena” jogurtus, gan arī citu pārtikas ražotāju produkciju.
Sadarbībā ar zemniekiem, ilgtermiņa līgumi sniedz vajadzīgo stabilitātes sajūtu
Covid-19 radītie apstākļi parādīja, cik liela nozīme piena ražotāju un pārstrādātāju attiecībās ir ilgtermiņa sadarbības modelim. Tas abām pusēm ļauj būt pārliecinātām par nepieciešamo resursu pieejamību pārskatāmā nākotnē. Zemnieki zina, ka viņu saimniecībās ražotajam pienam būs stabils iepircējs, kā arī garantēta un laicīga samaksa. Savukārt pārstrādātājiem ilgtermiņa sadarbība ar zemniekiem nozīmē drošību, ka katru dienu uz ražotni tiks piegādāts nepieciešamā apjoma un kvalitātes piens.