Lietuva iesniegusi Eiropas Komisijai (EK) sūdzību, kurā pieprasa sākt izmeklēšanu, lai noteiktu, vai Krievijas gāzes koncerns Gazprom ļaunprātīgi neizmanto dominējošo stāvokli tirgū.
Vēršoties pie EK, Lietuvas Enerģētikas ministrija aicina pieprasīt, lai Gazprom īsteno skaidru, godprātīgu un nediskriminatīvu dabasgāzes piegādes politiku.
Tādējādi Lietuva grib panākt, lai gāzes cenas piegādes noteikumi Lietuvai pamatotos vienīgi uz ekonomiskiem argumentiem, norādīts Enerģētikas ministrijas paziņojumā. Vienlaikus tiek cerēts, ka EK uzmanība pret šo problēmu pasargās Lietuvu no tālāka ekonomiskā spiediena un ļaus tai konsekventi īstenot stratēģiskus pārkārtojumus gāzes nozarē saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) tā dēvētās Trešās enerģētikas paketes prasībām.
«Mūsuprāt, ar ekonomisku un politisku spiedienu Gazprom cenšas nepieļaut pilnvērtīgas konkurences veidošanos starp gāzes piegādātājiem. Ar šādiem soļiem tiek mēģināts neļaut rasties reālai konkurencei un bremzēt Eiropas gāzes tirgus izveidošanos, izteicies Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks. Lietuvai kā ES valstij bloka direktīvas izpilde ir obligāta. Tādam gadījumam, kad kādas trešās valsts monopoluzņēmums izdara uz ES valsti spiedienu, kas skar ES pamatprincipus - vienotu tirgu, konkurences veicināšanu un patērētāju interešu aizsardzību, nav precedenta.»
Iepriekš EK jau noteikusi stingras sankcijas pret trešo valstu uzņēmumiem par monopolstāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Piemēram, 2009.gadā komisija par šādu pārkāpumu piesprieda ASV mikroshēmu ražotājam Intel Corp 1,06 miljardu eiro (744,9 miljonu latu) naudassodu.
Decembrī Gazprom vadība paziņoja, ka Latvijai un Igaunijai gāzes cena tiks samazināta par 15%, bet Lietuvai - nē. Gazprom valdes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Golubevs izteicās, ka uz Lietuvu tiks attiecinātas diskriminējošas gāzes cenas «saistībā ar ES tā dēvētās Trešās enerģētikas paketes piemērošanas īpatnībām Lietuvā»
«Lietuvas premjerministrs Andrjus Kubiļus decembra beigās šādu Krievijas koncerna rīcību novērtēja kā "izlēcienu ne vien pret Lietuvu, bet pret visu ES».
«Mēs informēsim ES vadību, jo šajā gadījumā Lietuva nonāk īpašā situācijā - ja mēs nepildām ES direktīvas, tad Eiropas Komisijai saskaņā ar ES tiesību normām ir visas iespējas mūs sodīt, savukārt ja mēs tās īstenojam, tad sastopamies ar šādu interesantu Gazprom reakciju. Varbūt Gazprom vadība domā, ka mūs šādā veidā var iebiedēt?» intervijā Lietuvas Radio toreiz vaicāja valdības vadītājs.
«Taču Lietuva ir ES valsts, tādēļ šāds izlēciens nav vērsts pret Lietuvu, bet pret ES, un Eiropas Savienībai ir pienākums un atbildība domāt, kā šādos apstākļos uz to būtu jāreaģē,» viņš piebilda.
Jau ziņots, ka Lietuvas valdība gatavojas sadalīt gāzes kompāniju Lietuvos Dujos, pildot ES enerģētikas direktīvu, kura nosaka, ka gāzes cauruļvadu un elektrotīklu bizness nedrīkst atrasties tajās pašās rokās, kur elektroenerģijas ražošana un gāzes piegāde.
Gazprom un Vācijas koncerns E.ON Ruhrgas, kam pieder 76% Lietuvas gāzes kompānijas akciju, šos plānus kritizējuši, aicinot Lietuvu izmantot direktīvā paredzēto izņēmumu, taču EK atzinusi, ka šis izņēmums uz Lietuvu nav attiecināms.