Šovasar bijusi plaša Liepājas iedzīvotāju atsauksme pašvaldības izsludinātajai akcijai, kuras mērķis ir ierobežot klaiņojošos mājdzīvniekus. Pavisam no 82 adresēm saņemti iesniegumi par daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāju vai kaķu koloniju uzturētāju vēlmi piedalīties kampaņā Noķer – sterilizē – atlaiž. Šie iesniegumi ir reģistrēti Vides daļā, un kopš oktobra rindas kārtībā turpinās darbs ar dzīvniekiem, informē Vides daļas vadītāja Dace Liepniece.
„Pieteikšanās kampaņas rezultāti liecina par to, ka ir uzlabojusies iedzīvotāju izpratne par nepieciešamību kaķu koloniju savā pagalmā vai pagrabā ierobežot,” vērtē D. Liepniece.
Akcijas Noķer – sterilizē – atlaiž mērķis ir popularizēt tādus veterinārus pasākumus, kas ierobežo kaķu vairošanos, taču ļauj saglabāt minču kolonijas pie dzīvojamām mājām, kas ir svarīgi, lai ierobežotu grauzējus un to izplatītās slimības.
SIA Eko Kurzeme dzīvnieku uzturēšanas stacionāra apsaimniekotāji un Liepājas kinoloģiskā biedrība turpina apsekot pieteiktās adreses. Pēc mājas iedzīvotāju rakstiskas piekrišana par bezsaimnieka kaķu sterilizēšanu, tos noķer un nogādā pie veterinārārsta, kas kaķus sterilizēs, vakcinē pret trakumsērgu un apzīmē (tiek nogriezts kreisās auss galiņš). Pēc dažām diennaktīm bezsaimnieka kaķus nogādā atpakaļ viņu pastāvīgajā mītnes vietā. Gadījumā, ja dzīvnieks ir vecs un slims, viņu iemidzina.
Oktobrī noķerti 50 kaķi, no kuriem sterilizēti un agrākajās dzīves vietās atlaisti atpakaļ 45; novembrī no 50 noķertajiem kaķiem sterilizēti un atlaisti 48 kaķi.
Akciju finansē no šim mērķim rezervētajiem pilsētas Vides fonda līdzekļiem. Tā kā pieteikumu ir ļoti daudz, tad dzīvnieku sterilizācija turpināsies arī nākamajā gadā. Šajā gadā akcijas norisei Vides fondā ir rezervēti Ls 10 000, taču, kā uzsver D. Liepniece, ar šo naudu nepietiks, lai apmierinātu visus pieteikumus.
Pētot kaķu vairošanās ierobežošanas iespējas, Dzīvnieku aizsardzības organizācijas ir atzinušas par efektīvu tā saucamo noķer – sterilizē – atlaiž metodi. Šī metode tika ieviesta pagājušā gadsimta 70-jos gados Dānijā un Lielbritānijā, un tagad to lieto daudzās attīstītajās valstīs.
Latvijā kaķu ierobežošanas programmu kopš 2003. gada ievieš Rīgā, kā arī šajā gadā to ir uzsākusi Saulkrastu pašvaldība.