Oktobrī Liepājā sāksies bezsaimnieka kaķu ierobežošanas akcija Noķer – sterilizē – atlaiž.
Liepājas domes vides daļa sadarbībā ar SIA Eko Kurzeme dzīvnieku uzturēšanas stacionāra apsaimniekotājiem, Liepājas kinoloģisko biedrību un vairākām pilsētas veterinārārstu privātpraksēm sāks apsekot namus, kuru apsaimniekotāji vai kaķu koloniju uzturētāji pieteikušies akcijai Noķer – sterilizē – atlaiž. Pavisam saņemti 82 iesniegumi, informē Vides daļas vadītāja Dace Liepniece.
Kad būs iegūta mājas iedzīvotāju rakstiska piekrišana par bezsaimnieka kaķu sterilizēšanu, tos noķers un nogādās pie veterinārārsta, tad – kaķus sterilizēs, vakcinēs pret trakumsērgu un apzīmēs (tiek nogriezts kreisās auss galiņš). Visbeidzot – pēc dažām diennaktīm bezsaimnieka kaķus nogādās atpakaļ viņu pastāvīgajā mītnes vietā. Gadījumā, ja dzīvnieks būs vecs un slims, viņu iemidzinās.Akciju finansēs no šim mērķim rezervētajiem pilsētas Vides fonda līdzekļiem.
Tā kā pieteikumu ir ļoti daudz, tad dzīvnieku sterilizācija turpināsies arī nākamajā gadā. Šajā gadā akcijas norisei Vides fondā ir rezervēti Ls 10 000, taču, kā uzsver D. Liepniece, ar šo naudu nepietiks, lai apmierinātu visus pieteikumus.
Akcijas Noķer – sterilizē – atlaiž mērķis ir popularizēt tādus veterinārus pasākumus, kas ierobežo kaķu vairošanos, taču ļauj saglabāt minču kolonijas pie dzīvojamām mājām, kas ir svarīgi, lai ierobežotu grauzējus un to izplatītās slimības. Šī metode tika ieviesta pagājušā gadsimta 70-jos gados Dānijā un Lielbritānijā, un tagad to lieto daudzās attīstītajās valstīs. Latvijā kaķu ierobežošanas programmu kopš 2003. gada ievieš Rīgā, kā arī šajā gadā to ir uzsākusi Saulkrastu pašvaldība.
- Viens nekastrēts runcis diennakts laikā var apaugļot 10 kaķenes.
- Katrai kaķenei gadā var piedzimt 18 kaķēni.
- Viena kaķene kopā ar saviem pēcnācējiem sešu gadu laikā var radīt 420 000 kaķēnu.