Lielbritānija varētu uzlikt veto Eiropas Savienības (ES) budžetam, ja tas būs pretrunā ar britu interesēm, pavēstījis Apvienotās Karalistes premjerministrs Deivids Kamerons.
«Viņi labi zina, ka es esmu spējīgs pateikt «nē» un, ka, nesaņemot pietiekoši labu darījumu es teikšu, «nē»,» D. Kamerons sacīja sarunā ar BBC. Viņš arī atgādināja, ka Lielbritānija jau uzlikusi veto ES fiskālās disciplīnas līgumam.
«Es sēdēju pie viena galda ar 26 valstu līderiem un es pateicu, ka tas nav Lielbritānijas interesēs. Mani neuztrauc, cik liels spiediens tiek vērsts. Mēs to vienkārši neparakstām,» klāstīja britu premjers.
ES budžets 2014. – 2020. gadam jāatbalsta visām 27 savienības valstīm. D. Kamerons norāda, ka valstīm vispirms jāvienojas par ES budžeta tēriņu «pienācīgu kontroli» un viņš uzliks veto jebkuram kontroles «masveida pieaugumam».
Lielbritānijas premjers pieļāva arī iespēju, ka ar laiku eirozonai tiks veidots atsevišķs budžets. «Pienāks laiks, kad būs vajadzīgi divi Eiropas budžeti – viens eirozonai, jo šīs valstis viena otru atbalstīs daudz vairāk, un, iespējams, plašāks budžets visiem citiem,» D. Kamerons sacīja sarunā ar BBC.
D. Kamerons arī norādīja, ka viņš vēlas, lai Lielbritānija turpinātu būt par ES dalībvalsti, tomēr viņam neesot pieņemama papildus funkciju nodošana Briselei. «Mani neapmierina esošais stāvoklis, tomēr es esmu pārliecināts, ka patlaban aiziešana no eirozonas nebūtu pareizs solis,» sacīja D. Kamerons.
Iepriekš Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons atzina, ka Apvienotā Karaliste varētu sarīkot referendumu par dalību ES. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa britu referendumā balsotu pret dalību savienībā.
Lielbritānijas eiroskeptiķi norāda, ka ES regulācijas ir iekalušas važās britu ekonomiku, bet bloka pamešana ļautu valstij atjaunot savu autonomiju un ietaupīt miljardiem dolāru. Savukārt savienības atbalstītāji uzsver, ka, izstājoties no ES, Lielbritānija zaudētu teikšanu Eiropā un to vienalga ietekmētu Briseles noteikumi, jo valsts lielākais tirgus partneris ir ES.