Jau pirmajā mācību dienā projekta Lielās dzīves skola īstenotāji saskārās ar jauniešu nerimstošu interesi par jauniegūtajām zinībām.
Pagājušā gada pavasarī uzsāktais Izdevniecības Dienas bizness SIA un portāla ziedot.lv labdarības projekts Lielās dzīves skola joprojām veiksmīgi rit un, kā cerēts, piesaistījis ne tikai plašu atbalstītāju loku, bet arī jauniešus no Latvijas bērnunamiem un internātskolām. Tāpat kā pērn projekts tiek īstenots kopā ar centru «Dardedze», tomēr šogad mērķauditorija ir nevis vidusskolu beidzēji, bet gan 8. un 9. klašu audzēkņi un skolotāji Latvijas internātskolās. Projekts paredz ne tikai motivēt jauniešus turpināt mācības vai arī meklēt piemērotākās darba iespējas, bet arī sniegt teorētiskas un praktiskas zināšanas, kā pasniegt sevi darba intervijās, uzrakstīt savu CV un motivācijas vēstuli. Tāpat jauniešos tiek veicināta izpratne par tādām pamatvērtībām kā cieņa, draudzība, atbalsts, sapratne un sadarbība.
Iespēja apliecināties
Septembrī, skolās sākoties jaunajam mācību gadam, projekta Lielās dzīves skola īstenotāji apzināja piecas Latvijas internātskolas (Rēzeknes logopēdiskā internātpamatskola, Cesvaines internātskola, Suntažu sanatorijas internātskola un Drabešu internātpamatskola), kas piekrita piedalīties projektā. Uzsākot pirmās apmācības centra Dardedze pārstāves saskārās ar milzīgu bērnu interesi par apmācībām, savukārt skolotāji, sociālie darbinieki un skolu administrācija ar neviltotu prieku gaidīja izmaiņas skolas dzīvē. Rēzeknes internātskolā uz tikšanos ar Lielo dzīves skolu ieradās pat mazāko klašu skolēni.
Pirmajā nodarbībā bērni pastāstīja par savām spējām, interesēm un prasmēm. Šajā reizē bērni viens par otru uzzināja to, ko agrāk nezināja un pat nenojauta. Bērniem tika piedāvātas dažādas interaktīvas nodarbības, kas kautrīgākajiem un noslēgtākajiem palīdzēja vairāk atvērties un iesaistīties. «Jāpiemin, ka internātskolu bērni nāk no dažādām ģimenēm. Dažiem šīs nodarbības ir vienīgā iespēja, kā izveidot kontaktu ar vienaudžiem un parādīt savas spējas, jo bieži vien skolā bērns tiek izsmiets dēļ izskata vai ģimenes, no kādas viņš nācis,» stāsta centra Dardedze projekta vadītāja Agnese Strušus.
Atklājās priekšnieki
Otrajā tikšanās reizē ar bērniem tika runāts par nākotnes iespējām, par CV un motivācijas vēstuļu nozīmi darba meklējumos, un prezentējot sevi citiem. «Jauniešiem ļoti patika izspēlēt lomu spēli «Es darba intervijā». Tā viņiem bija gan jautra, gan arī nopietna diena, jo atklājās klases līderi t.s. priekšnieki. Pēc šis nodarbības daudzi jaunieši nāca un teica, ka tagad gan viņi saprot cik svarīga ir izglītība, lai atrastu labu un kārtīgu darbu,» stāsta A. Strušus.
Skolotāji pēc šīm nodarbībām atzinuma, ka ne vienmēr izdodas aizvest jauniešus uz karjeras izvēles centru un ne vienmēr atnāk uzņēmējs, kas pastāsta par darba iespējām uzņēmumā. Savukārt trešajā tikšanās reizē notika sarunas ar skolu skolotājiem, kuras laikā tie noklausījās lekciju par pieaugušo lomu jauniešu atbalstīšanā un tolerantas, no vardarbības brīvas vides veidošanā savā skolā.
Nodarbībās var parunāt
Tiesa, patlaban projekts Lielās dzīves skola ir tikai sākuma stadijā, jo teorētiskas un praktiskas nodarbības jauniešus sagaida līdz pat maijam, kad noslēgsies kārtējais projekta posms. Tomēr jau tagad projekta organizatori ir uzklausījuši skolotāju un pasniedzēju pateicības par lietderīgo darbu, jo skolās visai reti izdodas parunāt ar bērniem par nākotnes plāniem un dzīves svarīgākajām vērtībām.
«Šie bērni nāk no ļoti dažādām vidēm un bieži tās ir sociāli nelabvēlīgas ģimenes vai arī bērni bāreņi, kuru dzīvesvietas ir bērnunams un viņiem nav neviena cilvēka, ar ko parunāt un ko uzklausītu. Nav neviena, kas ieteiktu dzīvei svarīgus padomus,» stāsta A. Strušus.
Jauniešiem īpaši esot patikusi lomu spēle «Es darba intervijā», kas esot aizritējusi jautri, bet tajā pašā laikā nopietni. Šīs spēles laikā pat atklājās klases līderi t.s. «priekšnieki».