Lielākā bezdarba riska grupa ir to jauniešu vidū, kuri vienlaikus ne mācās, ne strādā, un tādu jauniešu vecumā no 15 – 24 gadiem Latvijā ir 18%, atklāj Latvijas Darba deveju konfederācijas (LDDK) izglītības un nodarbinātības eksperte Anita Līce.
Vērtējot Eiropas Komisijas (EK) aicinājumu pievērst lielāku uzmanību jauniešu bezdarbam, A. Līce uzsver, ka jauniešu bezdarbam ir ilgstošas negatīvas sekas, kas saistītas ar iepriekš iegūtu prasmju zaudēšanu, jauniešu sociālas atstumtības risku, potenciāla neizmantošanu.
«Jo zemāks ir izglītības līmenis un mazāka darba pieredze, jo ar lielākām grūtībām jaunieši saskaras darba meklējumos,» uzsver A. Līce, paužot atbalstu iecerei pievērst īpašu uzmanību jauniešu bezdarbam.
Pēc viņas teiktā, atbalsta pasākumi būtu saistāmi ar jauniešu iesaisti izglītības vai praktiskas pieredzes gūšanas vai darba procesos, piemēram, veicināt izglītības iespēju pieejamību, ar īpašiem atbalsta pasākumiem mazinot jauniešu skaitu, kas nepabeidz mācības. Vēl jānodrošina, ka maksimāli daudz jauniešu iegūst vismaz vidējo izglītību, un jārosina vairāk jauniešus izvēlēties profesionālo izglītību, jo tā ļauj iegūt kvalifikāciju un sniedz praksi. «Ļoti veiksmīga ir ar Eiropas Savienības (ES) fondu īstenotā īsās profesionālās apmācības programma, kas dod iespēju jauniešiem ar vidējo vispārējo izglītību iegūt profesionālās izglītības kvalifikāciju,» piebilst A. Līce.
Latvijā nepieciešami arī karjeras atbalsta pasākumi un jāveicina praktiskās pieredzes gūšanas iespējas – gan integrējot to mācību procesā, gan organizējot vairāk un kvalitatīvākas prakses pie darba devējiem, gan atbalstot brīvprātīgā darba un sociālas aktivitātes jauniešu vidū.
DB jau rakstīja, ka EK kā vienu no risinājumiem jauniešu bezdarba problēmu risināšanai min neiezīmēto ES fondu līdzekļu pārdali. Latvija gan nesteidz atsaukties šim aicinājumam un papildu finansējumu vēl nepiešķir.
Pērn novembrī vidējais bezdarba līmenis ES bija 9,8%, bet jauniešu vidū tas sasniedza 22,3%. Latvija pieder pie TOP 8 ES valstīm, kur saistībā ar jauniešu bezdarba līmeni ir slikta situācija – vidējais bezdarba līmenis valstī pēc Eurostat datiem novembrī bija 14,8%, bet jauniešu vidū tas sasniedza 29,9%.