Pēdējā laikā daudz aprunāto starpbanku likmi Libor vajadzētu aizvietot ar alternatīvām likmēm, kuru aprēķini ir balstīti uz reālajām tirgus operācijām, uzskata vairāku centrālo banku pārstāvji.
Viņi uzsvēruši, ka likmju noteikšanu vairs nevar atstāt tikai privāto banku ziņā, un jāiesaistās arī centrālajām bankām.
«Ir skaidrs, ka centrālajām bankām ir jāieņem svarīga nostāja, lai atbalstītu alternatīvu likmju attīstību,» paziņojumā norādījis Anglijas Bankas vadītājs Mervins Kings. Patlaban pastāv pieprasījums pēc uzlabotas sistēmas, kā likmju noteikšanā izmantot tirgus operācijas, teikts Starptautisku norēķinu bankas paziņojumā. Turklāt jaunas likmes nepieciešamas, lai uzlabotu sagrauto reputāciju, kā arī veicinātu finanšu tirgus dalībnieku uzticību sistēmai.
Tāpat tiek uzsvērts, ka ir jābūt iespējamam atkāpšanās ceļam, lai izslēgtu tā tirgus sabrukšanas iespēju, uz kura ir balstīta attiecīgā atskaites likme.
Tādējādi nākotnē centrālās bankas varētu veicināt alternatīvu likmju izmantošanu, piemēram, likmes uz nakti vai vispārējā nodrošinājuma repo likmes vai vēl kādas citas.
Daļa regulatoru tomēr uz straujo vēlmi pāriet uz šādām likmēm skatās piesardzīgi, uzsverot, ka joprojām lielā apjomā darījumu tiek izmantota Libor likme, savukārt vēl citi uzskata, ka šāds solis nāk par vēlu.
Db.lv jau rakstīja, ka ASV varasiestādes aizvadītajā augustā uzsāka izmeklēšanu pret septiņiem banku gigantiem saistībā ar Libor procentu likmju manipulācijām. Izmeklēšana tika uzsākta pret Deutsche Bank, HSBC, Royal Bank of Scotland, JPMorgan Chase,Citigroup, UBS un Barclays.
Vasaras sākumā Lielbritānijas un ASV regulatori Barclay’s par krāpšanos arLibor un Euribor likmēm piemēroja 290 miljonu mārciņu (aptuveni 248 miljonu latu) lielu sodu.
Savukārt Šveices banka UBS piekritusi maksāt 1,5 miljardus ASV dolāru lielu soda naudu Lielbritānijas, ASV un Šveices varasiestādēm, lai panāktu izlīgumu saistībā ar apsūdzībām Libor likmju manipulācijā.