Vēlā pavasara dēļ piecus mēnešus audzētos stādus tagad jāspēj iztirgot dažās nedēļās. Beidzot puķu stādu tirgus sācis kustēties, teic SIA Dārzs valdes locekle Anita Keiša.
Kad pēc valsts neatkarības atgūšanas citas dārzniecības juka un bruka, Jelgavas dārzniecības darbinieki lēma, ka jāmēģina turēties. «Tas ir mans darbs, tas man patīk, tā ir mana profesija,» teic Anita Keiša un uzņēmusies vadību. Pēc uzņēmuma izveides paplašināts sortiments, jo bijis grūti prognozēt, kas varētu nest peļņu. Audzēti arī dārzeņi. «Taču dārzeņus par smiekla naudu sāka importēt, turklāt mūsu ražošanas apjomi ir par mazu, nesasniedz pat hektāru, lai varētu pretendēt uz valsts subsīdijām,» skaidro Anita, tādēļ pamazām vien atgriezušies tikai pie puķēm.
Dārzniecībā lepojas arī ar savām augu kolekcijām, kas saglabājušās vēl no padomju laikiem. SIA Dārzs ir viena no nedaudzajām, kas vēl audzē kallas, arī tradicionālo šķirņu rozes augsnē, kas ziediem piešķir īpašu spirgtumu un smaržu. Daudzi stādi iegūti arī no dārzniecībām, kuras likvidētas. SIA Dārzs ir vienīgā zināmā dārzniecība, izņemot LU botānisko dārzu, kur vēl paši pavairo acālijas, atklāj Anita: «Mums gan kolekcija veidota pēc saviem – komercprincipiem. Esam savākuši visizturīgāko, labāk uzziedināmo un pieprasītāko «topu». Viens no mūsu lepnumiem – šķirne Pamatj Gerojam, kas ir vienīgā acālija, kas smaržo.»
Par izdevīgu kaut ko pavairot un saglabāt pašiem Anita kopumā neuzskata. Tāpat kā pārējie audzētāji, arī Dārzs ir novērtējis jaunstādu, spraudeņu, sējeņu priekšrocības, kurus var pasūtīt no ārzemēm. Piemēram, prīmulas, košās vasaras puķes sen vairs neatmaksājas pašam sēt vēl ziemā, cītīgi kurināt, apgaismot. Līdz ar jaunstādu ieviešanu dārzniekiem sākušies jauni laiki. Kaut arī audzēšanas sākumposms atvieglots, visas audzēšanas nianses tāpat ir jāpārzina un jāievēro.
Gandrīz puse pircēju apjautājoties, vai puķes audzētas Latvijā, tātad tā šķiet vērtība, secina Anita. Tādēļ Dārzā nevēlas pāriet uz ekonomiski izdevīgāko variantu – tirgot tikai ārzemēs audzētu preci. Arī Anita dārzniecībai izvēlas vietējā audzējuma sēklas, ja tādas pieejamas.