ASV ir lielākā ekonomika pasaulē, lielākais ES tirdzniecības partneris (kopējā preču tirdzniecība pagājušā gadā bija 619,6 miljardi eiro) un būtisks investīciju avots ES, kā arī ASV dolārs ir dominējošā globālā rezervju valūta, portālam db.lv komentē Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Skrīvere.
Līdz ar to ASV notiekošais būtiski ietekmē Eiropā, un pastarpināti arī Latvijā, notiekošo, pat ja tiešie ekonomiskie sakari – tirdzniecība un finanšu plūsmas starp ASV un Latviju – ir salīdzinoši nelieli.
ASV vēlēšanu iznākums gan lielākajai daļai analītiķu, gan finanšu tirgiem bija pārsteigums. Tāpēc šorīt finanšu tirgos vērojami būtiski satricinājumi - S&P akciju indekss nokrita par 5%, daudzu attīstības valstu valūtas vērtība samazinās (visvairāk Meksikas peso - par 12%), kamēr t.s. drošo valūtu (Japānas jenas, Šveices franka) vērtība un zelta cena pieaug.
Līdz ar to tas, ko šobrīd varam noteikti apgalvot, ir, ka nenoteiktība tuvākajā laikā būtiski pieaugs. Lai gan šorīt pirmajā uzrunā Tramps uzsvēra nepieciešamību palielināt investīcijas infrastruktūrā, kam varētu būt pozitīva ietekme uz ASV izaugsmi, un samazināt nodokļus, lielākoties nākamā ASV prezidenta ekonomiskās politikas dažādi aspekti joprojām īsti nav zināmi. Tāpat liela nozīme būs ASV ārpolitikai, piemēram, cik lielā mērā tiks īstenoti Trampa pirmsvēlēšanu izteikumi saistībā ar imigrācijas ierobežojumiem, kas var būtiski ietekmēt ASV darba tirgu, norāda eksperte.
Tas, ko var puslīdz droši prognozēt, – tālāka tirdzniecības liberalizācija tiks apturēta, iespējams, tiks pat noteikti kādi jauni ASV tirgu aizsargājoši pasākumi. Līdz ar to līdz šim ierastā ASV kā pēdējās instances patērētāja loma varētu mazināties. Attiecīgi Eiropas Savienības valstīm tuvākajā laikā varētu būt grūtāk panākt eksporta izaugsmi, uzsver eksperte.