Tehnoloģiju jaunuzņēmums SIA "WeedBot" izstrādā iekārtu, kas atpazīst un iznīcina nezāles ar lāzeru.
Lāzera nezāļu ravēšanas iekārta šobrīd izskatās kā taisnstūra kaste, aptuveni divu lielveikala iepirkumu groziņu lielumā. Iekārta ar fotokameru uzņem vagas attēlu, ar mākslīgā intelekta palīdzību atšķir kultūraugus no nezālēm un iznīcina nezāles ar lāzera staru. "Lāzers izvēlēts tādēļ, ka ar to iespējams ļoti precīzi iznīcināt nezāles, nekaitējot kultūraugam," teic Jānis Jaško, SIA "WeedBot" līdzīpašnieks.
Iekārtu būs iespējams uzlikt gan uz lauksaimniecības robota, gan pievienot traktoram vairākas savstarpēji savienotas iekārtas un izmantot tāpat kā citu lauksaimniecības tehniku.
Pirmais prototips veiksmīgi testēts āra apstākļos un noslēguma fāzē ir jau otrais prototips. Šovasar uzņēmums piesaistīja pirmās investīcijas no akselerācijas fonda "Overkill Ventures" un ir uzsākta nākamā līmeņa investīciju piesaiste. "Kopumā var teikt, ka vēl norit aktīvās izstrādes fāze, bet jau tuvāko mēnešu laikā dosim iekārtu testēt zemniekiem, lai iespējami ātrāk saņemtu atgriezenisko saisti no gala lietotāja," teic J. Jaško.
Tirgus nišā, kurā uzņēmums startē – precīzā ravēšana tuvu kultūraugam, esot tikai daži pieejami produkti, turklāt atšķirībā no konkurentiem, šī iekārta varēšot strādāt ar dažādiem kultūraugiem. Viņš norāda, ka kopumā nezāļu ierobežošana bez ķīmiskiem līdzekļiem ir augošs tirgus, jo pieaug bioloģiskās lauksaimniecības platības un konvencionālajiem lauksaimniekiem Eiropā ir arvien stingrākas prasības ķīmisko herbicīdu lietošanai un arī viņi meklē alternatīvus risinājumus.
Pēc J. Jaško teiktā interese par uzņēmuma produktu esot augsta. Teju visi zemnieki, ar ko ir runāts, ir izteikuši vēlmi pamēģināt lāzera ravētāju. Tā kā tirgū līdzvērtīga produkta vēl neesot, uzņēmums aktīvi strādā, lai būtu pirmais un varētu īsā laikā kļūt par līderi savā tirgus nišā. "Plānojam sākt ar Eiropu kā mājas tirgu un tad pievērsties citiem lielajiem lauksaimniecības tirgiem – Ziemeļamerika, Austrālija, Jaunzēlande," viņš teic.
Stāstot par šādas idejas rašanos, viņš teic, ka lauksaimnieki daudz laika un resursu patērē, lai tiktu galā ar nezālēm, kaitēkļiem un augu slimībām. Salīdzinot ar ķīmiskajiem līdzekļiem, tirgū esot salīdzinoši maz dabai draudzīgu alternatīvu, tāpēc bioloģiskajiem lauksaimniekiem ir vēl sarežģītāk pasargāt savus laukus. Esot diezgan daudz zinātnisku pētījumu par precīzās ravēšanas iespējām, tomēr tirgū pieejamo produktu ir salīdzinoši maz, tāpēc J. Jaško kopā ar kolēģiem pievērsies tāda izstrādei.
Uzņēmums dibināts 2020. gadā. To dibinājuši Jānis Jaško, Kaspars Sudars, Andrejs Kostromins, Vilnis Pīrs, Aldis Pecka un Vitālijs Osadčuks. Šobrīd uzņēmumā strādā seši darbinieki.
"Ir bijis daudz mazu tehnisko izaicinājumu, ar kuriem nācās tikt galā, un kas padarīja izstrādes procesu garāku, nekā sākotnēji plānots. Izaicinājums ir arī ceļošanas ierobežojumi, jo mūsu pirmie klienti bija plānoti Lielbritānijā, bet Covid-19 situācijas dēļ ir sarežģīti nogādāt un demonstrēt mūsu iekārtu pie viņiem," skaidro J. Jaško.