Rosina izmaiņas, lai farmaceiti aptiekās varētu izsniegt otru lētāko kompensējamo medikamentu, ja pats lētākais nav nopērkams.
Tas būtu gadījumos, kad aptieka lieltirgotavā nav varējusi iegādāties lētākos kompensējamos medikamentus no kompensējamo zāļu saraksta un par to iepriekš ziņojusi Veselības inspekcijai. Ceturtdien par šo jautājumu Veselības ministrijā (VM) diskutēs nozares un ministrijas speciālisti.
Izmaiņas, pēc VM Komunikāciju nodaļas pārstāvja Oskara Šneidera teiktā, varētu stāties spēkā jau šogad. Iepriekš ir bijuši gadījumi, kad aptiekā nav lētākā kompensējamā medikamenta un pacientam bija divas iespējas - vai otru reizi doties pie ārsta pēc jaunas receptes, vai iegādāties citu medikamentu par pilnu samaksu, skaidroja O. Šneiders. Šāda iecere ir vērtējama pozitīvi, DB sacīja Euroaptiekas valdes priekšsēdētāja Inga Zemdega-Grāpe. Tomēr svarīgi būtu saprast, kā tehniski notiks ziņošanas procedūra.
Kompensējamo zāļu saraksts no 1. jūlija tika papildināts ar 71 medikamentu. 600 kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem medikamentiem tika samazinātas cenas no 4% līdz 38%. Ja gada sākumā saistībā ar izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā bija grūtības un negācijas, jo saraksts tirgus dalībniekiem bija izlasāms pēdējā brīdī, tad šobrīd viss tika paziņots diezgan laikus, atzīmēja I. Zemdega-Grāpe.
No šā gada ārstiem, izrakstot valsts kompensētās zāles pacientam pirmo reizi, receptē ir jānorāda to starptautiskais nepatentētais nosaukums, savukārt aptiekai ir pienākums izsniegt lētāko attiecīgās zāļu grupas medikamentu. Šobrīd šāda sistēma darbojas salīdzinoši nesen, tāpēc par rezultātiem vēl nevar spriest, tā DB organizētajā veselības aprūpes konferencē norādīja Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktora vietniece Signe Bokta. Konferencē vairāki dalībnieki apliecināja, ka ne vienmēr ārsti ir zinoši par jauno kārtību, līdz ar to tas rada pārpratumus.