Vairāki apsviedīgi Lietuvas uzņēmēji un ar politiķiem saistītas personas izlietojušas lauku tūrisma attīstīšanai paredzētos Eiropas Savienības (ES) atbalsta līdzekļus greznu privātmāju celtniecībai, šai nolūkā kļūstot par zemniekiem vai vismaz lauciniekiem, raksta Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas ziņu portāls "Lrt.lt".
2007.-2013.gada finansējuma periodā ar Zemkopības ministrijas Nacionālās maksājumu aģentūras (NMA) starpniecību Lietuvā lauku tūrisma attīstībai kopumā tika sadalīti gandrīz 40 miljoni eiro, ko drīkstēja saņemt tiklab fiziskās personas, kā lauksaimnieki vai lauku iedzīvotāji. Kopumā šādu atbalstu saņēmušas 346 personas, un maksimālā atbalsta summa vienam projektam sasniegusi 200 000 eiro.
Par ES 2007.-2013.gada daudzgadu budžeta atbalsta līdzekļiem tapušo lauku tūrisma objektu darbības uzraudzība jāveic Nacionālajai maksājumu aģentūrai, bet tikai tikmēr, kamēr turpinās uzraudzības laiks, un pēc tam atbalsta saņēmējam vairs nav pienākuma attīstīt šo biznesu, norāda portāls.
Riskantākajos gadījumos šis uzraudzības laiks bija noteikts septiņu gadu garumā, bet pērn Zemkopības ministrija pēc Lietuvas Darba devēju konfederācijas ieteikuma to saīsināja līdz pieciem gadiem.
Kā tagad noskaidrojusi portāla pētnieciskās žurnālistikas nodaļa, vienā no šādiem objektiem, kas pieder gaļas pārstrādes uzņēmuma "Biovela group" vadītājam Audrjum Kantauskam, ezera krastā aiz augstiem metāla vārtiem tālumā saskatāmas vairākas ēkas, tai skaitā iespaidīga celtne ar kolonnām, un joprojām norisinās būvdarbi, taču saskaņā ar Valsts patērētāju tiesību aizsardzības dienesta datiem šai adresē atrodas nevis pazīstamā uzņēmēja privātīpašums, bet zemnieka Audrjus Kantauska lauku tūrisma saimniecība "Smilga".
Žurnālistiem, ka pa uzrādīto tālruni mēģinājuši rezervēt "Smilgā" naktsmājas, negaidīti atsaucies pats Kantausks, kas sākumā paziņojis, ka viņi esot piezvanījuši uz nepareizu numuru, bet pēc tam piedāvājis zvanīt uz citu tālruni, kas vēlāk izrādījies "Biovela holding" un tai pašā adresē reģistrētās Lietuvas Gaļas pārstrādes konfederācijas telefons. Cilvēks, kas atsaucies pa šo otru tālruni, sākumā izklausījies pārsteigts, bet vēlāk apliecinājis, ka lauku tūrisma sēta "Smilga" darbojoties, taču informāciju par vietu pieejamību un cenām solījis sniegt vēlāk.
Tomēr galu galā žurnālistiem izdevies noskaidrot, ka lauku tūrisma pakalpojumi Kantauska īpašumos netiek sniegti, bet 2017.gadā sākta izmeklēšana par atbalsta saņemšanas noteikumu pārkāpšanu un gadu vēlāk Kantausks atmaksājis aģentūrai daļu atbalsta - vairāk nekā 192 000 eiro. Pēc NMA konsultantes Genovaites Beņulienes teiktā, tas vēl nav viss atbalsts un tiesu strīdi ap šo jautājumu turpinās, tādēļ šobrīd situāciju plašāk komentēt nav iespējams.
Pats Kantausks gan vēlāk sniedzis citādu situācijas traktējumu, rakstveidā žurnālistiem skaidrodams, ka NMA esot norādījusi uz projekta trūkumiem saistībā ar darbu kvalitāti un izpildes termiņiem un noteikusi sankcijas, tādēļ viņš esot vērsies tiesā, bet vēlāk nolēmis pārtraukt darbību un atdot visu saņemto atbalstu.
Pēc viņa sacītā, šobrīd maksājumi nokārtoti un tiesai iesniegts pieteikums izbeigt procesu, bet tūrisma pakalpojumi minētajā objektā netiek sniegti. Kā ironizējuši žurnālisti, no iepriekš pieminētajām telefonsarunām gan varētu rasties citāds iespaids.