Ministru kabinets otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu piešķirt papildu finansējumu 22 453 625 eiro apmērā jaunām un jau esošām Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotajām aktivitātēm eksportējošo un tūrisma nozares uzņēmumu atbalstam.
EM skaidroja, ka Covid-19 izraisītā krīze visbūtiskāk ietekmēja tūrisma nozares darbību. Lai efektīvi risinātu krīzes situāciju tūrisma nozarē, tūrisma komersantiem būs pieejams atbalsts granta jeb dāvinājuma veidā 20 000 eiro apmērā viena kalendārā gada laikā ar 80% atbalsta intensitāti.
Atbalstu tūrisma komersants varēs izmantot dalībai starptautiskās digitālās tūrisma un darījumu tūrisma platformās, publicitātei ārvalstu tūrisma un darījumu tūrisma medijos, produktu un pakalpojumu pielāgošanai ārvalstu tirgiem, starptautisko konferenču, kongresu un semināru atbalsta programmai Latvijā, kā arī darījumu tūrisma vēstnešu programmā. Tāpat tūrisma komersants atbalstu varēs izmantot dalībai starptautiskajās tūrisma un darījumu tūrisma izstādēs un citās mērķa aktivitātēs.
Arī eksportējošiem komersantiem būs pieejams jauns individuāls atbalsts granta veidā ar atbalsta intensitāti 50% apmērā. Uzņēmums varēs iegūt individuālu atbalstu 20 000 eiro apmērā viena kalendārā gada laikā dalībai kontaktbiržās ārvalstīs, starptautiskās digitālās nozaru platformās, produktu/pakalpojumu pielāgošanai ārvalstu tirgiem, uzņēmumu ražotņu un produktu atbilstības novērtēšanai, publicitātei ārvalstu nozaru medijos, telemārketinga pakalpojumiem nozaru ārvalstu sadarbības partneru meklēšanai, dalībai starptautisko nozaru asociācijās, kā arī dalībai starptautiskās izstādēs ārvalstīs.
Tāpat papildus LIAA īstenotajām aktivitātēm aģentūra organizēs padziļinātās konsultācijas Latvijas uzņēmumiem, lai palīdzētu konkrētam komersantam sameklēt ārvalstu sadarbības partneru un nodrošinātu komersanta veiksmīgu ieiešanu ārvalstu tirgū.
LIAA sniegs arī digitālā mārketinga pakalpojumu atbalstu. Tā ietvaros LIAA nodrošinās ārvalstu pircēju, aģentu, vairumtirgotāju u.tml. speciālistu vizītes Latvijā; eksporta prasmju apmācības un seminārus nozaru uzņēmumiem; nozaru tirgus pētījumu iepirkšanu uzņēmumu un nozaru vajadzībām; ārvalstu konsultantu (nozares ekspertu) pakalpojumu iepirkšanu; jaunu produktu testēšanu, izvērtēšanu eksporta tirgos, kā arī reālā laika eksporta datu platformas nodrošināšanu Latvijas uzņēmumiem.
Komersanti uz grantiem varēs pretendēt tikai vienā no projektiem - vai nu konkurētspējas vai tūrisma projektā.
EM aicina visus komersantus vērsties LIAA, lai noskaidrotu sev vispiemērotāko atbalsta veidu un iesniegtu pieteikumus.
"Covid-19 izraisītās krīzes ietekmē notiekošās ekonomiskās pārmaiņas ir būtiski iespaidojušas uzņēmēju ikdienas darbu un vēl vairāk - Latvijas uzņēmumu konkurētspēju starptautiskā līmenī. Uzņēmējdarbības pilnvērtīgai atsākšanai un darbinieku noturēšanai ir nepieciešams mērķtiecīgs un vienlaikus daudzveidīgs valsts atbalsta instrumentu klāsts. Papildu finansējuma piešķiršana būs efektīvs atbalsts Latvijas starptautiskās konkurētspējas stiprināšanā, kā arī uzņēmumu eksportspējas un tūrisma aktivitāšu atjaunošanā," pauda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).
Ministrs norādīja, ka eksporta apmēri ir samazinājušies par 15%, tūrismā zaudējumi līdz šim lēšami vairāku desmitu miljonu eiro apmērā katru mēnesi, kā arī daudzās nozarēs joprojām ir vērojami vai noteikti dažādi ierobežojumi.
"Veicot uzņēmēju aptauju, kā vienu no efektīvākajiem atbalsta instrumentiem viņi minēja tiešos atbalsta instrumentus starptautiskās konkurētspējas veicināšanai, kas palīdzētu noturēt eksportspēju un tūrisma apmēru, tādējādi mazinot arī ar Covid-19 sekās saistītās uzņēmēju problēmas. Starptautiskās konkurētspējas veicināšanai uzņēmums varēs saņemt individuālu atbalstu 20 000 eiro apmērā grantu veidā, turklāt atbalstam varēs kvalificēties visi, ne tikai krīzes skartie uzņēmumi," atzīmēja Vitenbergs.