Šodien Valmierā notiks zemnieku protesta akcija, kurā plānots protestēt pret notiekošo lauksaimniecībā. Kā pastāstīja pērn maijā notikušo piena nemieru rīkotāja Dace Pastare, akcija sāksies plkst. 10.00 Valmierā.
Protesta akcijā piedalīsies galvenokārt Vidzemes novada lauksaimnieki, kuri uz akciju sabrauks ar smago lauksaimniecības tehniku un izvirzīs savas prasības valdībai un politiķiem. Uz jautājumu, kas organizē akciju, D. Pastare teica, ka tie ir sociāli aktīvi Vidzemes puses saimnieki.
Jau vairākkārt ziņots, ka lauksaimnieki pauž bažas par krīzi nozarē, kā rezultātā var bankrotēt daudzas saimniecības ne tikai piena lopkopībā, bet arī graudkopībā.
Lauksaimnieki ir gatavi turpmākām konstruktīvām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, tomēr, ņemot vērā līdz šim iztrūkušos risinājumus, vakar Kocēnos notikušās lauksaimnieku sapulces dalībnieki vienojās, sākot no šodienas uzsākt miermīlīgas protesta akcijas, ar lauksaimniecības tehniku veicot braucienus pa Valmieras apvedceļu. Ja prasības netiks pildītas, lauksaimnieki ir gatavi 27.janvārī paplašināt akcijas un turpināt līdzīgus pasākumus visā Latvijas teritorijā.
Sapulce piedalījās vairāk kā 100 zemnieku, pārstāvot dažādas lauksaimnieku organizācijas, kooperatīvus un lauku saimniecības, lai spriestu par kritisko situāciju nozarē un vienotos par turpmākajiem soļiem krīzes situācijā.
Kauguru pagasta z/s Vītoliņi saimniece Ieva Rutkovska: „Laukos ir spēks un vienotība. Šeit cilvēki ir pierādījuši dzīvē, ka tie daudz un smagi strādā. Ja šī tautas daļa uzskata, ka kaut kas nav kārtībā, tad es esmu gatava tos atbalstīt un arī citus aicinu paust attieksmi. Mēs nākam palīgā sabiedrībai, lai parādītu, ka ir problēmas un tās beidzot ir jārisina.”
Allažu pagasta z/s Graudiņi saimniece Ilze Aizsilnece: „Mēs atbalstām prezidenta priekšlikumus, kas radīti pēc 13.janvāra akcijām. Problēmas valstī jārisina un strauji.”
Pasākuma dalībnieki vienojās prasīt valsts prezidentam Valdim Zatleram, Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem, ministru prezidentam Ivaram Godmanim un zemkopības ministram Mārtiņam Rozem:
1. pasludināt pašreizējo situāciju lauksaimniecības nozarē par force majeure stāvokli.
2. valsts starptautiskā aizdevuma daļu novirzīt lauksaimniecības nozares stabilizēšanai Latvijā un nodrošināt finansiālu atbalstu lauksaimniekiem, t.sk.:
• kredītprocentu kapitalizāciju un kredītu pamatsummas atmaksas atlikšanu ne mazāk kā uz vienu gadu un moratoriju kredītlīgumu nosacījumu nepasliktināšanai uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās;
• finansējumu piena ražotājiem jaudīga un konkurētspēja piena pārstrādes uzņēmuma izveidei;
• kredītgarantiju un kredītresursu pieejamību uzņēmumiem, kas gatavi modernizēties;
• nodrošināt lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta atbalstu;
3. noteikt, ka piena cena veikalu plauktos nedrīkst būt vairāk kā divas reizes lielāka kā piena iepirkuma cena govju īpašniekam;
4. mazināt birokrātijas un nodokļu slogu lauksaimniecībā.
Kocēnu pagasta z/s Mazdzērvītes īpašnieks Jānis Ločmelis: „Šis ir izdzīvošanas jautājums. Mēs nepieņemsim atbildi ne no viena: tas nav iespējams; nevaram; tas nav mūsu spēkos; Eiropas Savienība to neatļauj. Negribam tukšus solījumus. Šoreiz vajag darbu un risinājumus.”
Atgādinām, ka lauku teritorijās, kur kopumā ir salīdzinoši zema ekonomiskā aktivitāte, lauksaimnieciskā ražošana joprojām ir galvenais uzņēmējdarbības un nodarbinātības veids.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome(LOSP) pēc pārstāvju sapulces un zemkopības ministra Mārtiņa Rozes uzklausīšanas šodien lems par turpmāko rīcību. LOSP norāda - ja zemnieku prasības netiks pildītas, traktori un cita smagā tehnika būs Rīgā.