Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi Gaismas pilī prezentēja savas iespējas Francijas prezidenta Emanuela Makrona pavadošajai delegācijai, kas septembra izskaņā viesojās Latvijā.
“Francija ir viena no vadošajām ES dalībvalstīm un sevi pozicionē kā tehnoloģiski attīstītu valsti, tādēļ, izmantojot šo iespēju, vēlējāmies Francijas amatpersonām prezentēt Latvijas tehnoloģiju jomā strādājošo uzņēmumu piedāvājumu,” norādīja Latvijas Investīciju attīstības aģentūras vadītājs Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka savā prezentācijā akcentējuši Latvijas spēju radoši risināt dažādus izaicinājumus un ieviest inovācijas.
“Tieši ātrums ir tā priekšrocība, kas mums ļauj būt soli priekšā. Varam ātri izmēģināt dažādus risinājumus un būt izcili daudzās jomās – īpaši nišas produktos. Ne velti pēc prezentācijas arī Klemens Bona izteica pārsteigumu, ka lielāko daļu inovāciju radām un ražojam uz vietas Latvijā, jo tā daudzviet nav izplatīta prakse,” tā K. Rožkalns.
Vairāki Latvijas uzņēmumi jau šobrīd sadarbojas ar Franciju. Viens no uzskatāmākajiem piemēriem ir uzņēmums “Groglass”, kurš ar saviem īpašajiem stikla pārklājumiem apgādājis slaveno Luvras muzeju Parīzē, kā arī izteicis piedāvājumu piedalīties Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanas darbos.
Latvijas uzņēmumu prezentācijā Francijas Eiropas lietu valsts ministram un viņu pavadošajai delegācijai piedalījās tādi uzņēmumi kā “Tilde”, “UAV Factory”, “LightSpace Technologies” un “Groglass”.
Valodas tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” prezentēja savā inovāciju laboratorijā izstrādāto virtuālo asistentu “Laura”. Apvienojot runas tehnoloģijas un mākslīgo intelektu ar 3D sejas animāciju, uzņēmums ir radījis virtuālā asistenta prototipu, kuru iespējams pielāgot dažādām biznesa vajadzībām. Uzņēmuma izstrādātais virtuālais asistents “Laura” spēj atbildēt uz jautājumiem angļu valodā un tulko frāzes no spāņu, krievu un franču valodām. Turklāt šis virtuālā asistenta risinājums ir pieejams visām mobilajām platformām. ”Tilde” piedāvātos mākslīgā intelekta risinājumus jau izmanto Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, ieviešot virtuālo asistentu “Una”. Tāpat uzņēmums nodrošinājis mākslīgā intelekta risinājumus energoapgādes kompānijā “Latvenergo”, starptautiskajā pētījumu kompānijā “Kantar TNS” un citos uzņēmumos.
Savukārt uzņēmums “Lightspace Technologies” ir pasaules līderis telpisku 3D attēlu displeju ražošanā. Esošais produktu klāsts aptver darba staciju displejus un galda virsmas displejus, kā arī īpašus 3D displejus. Uzņēmums piegādā tehnoloģijas medicīnas, rūpniecības, drošības un aizsardzības industrijām, kā arī piedāvā iegādāties šo tehnoloģiju licences paplašinātās realitātes tirgus līderiem autobūvē un patērētāju zīmolu produktu ražotājiem. Francijas viesiem uzņēmums piedāvāja aplūkot Covid-19 šūnu ar īpašām medicīnas vajadzībām izstrādātām 3D brillēm.
Iespēja plašāk par sevi pastāstīt Francijas delegācijas pārstāvjiem bija arī vienam no pasaulē vadošajiem bezpilotu lidaparātu ražotājiem “UAV Factory”. Uzņēmums projektē un izstrādā dažādus bezpilotu lidaparātu risinājumus, kurus piegādā daudzām pasaules vadošajām kompānijām gan militārajā, gan civilajā industrijā. Viens no “UAV Factory” klientiem ir arī Francijas kompānija “Airbus”, kura paralēli lidaparātu būvei specializējas arī aizsardzības un kosmosa izpētes jomā.
Savas iespējas viesiem demonstrēja arī uzņēmums “Groglass”, kurš ir viens no pasaules vadošajiem pretatstarojošo un citu augstas veiktspējas stikla un akrila pārklājumu izstrādātājiem un ražotājiem dažādās nozarēs. Uzņēmums savu produkciju piegādā augstas klases elektronisko displeju ražotājiem, muzeju vitrīnām, dažādiem arhitektūras risinājumiem un citām vajadzībām. “Groglass” ražotais “Artglass” stikls pasaulē jau tiek izmantots vairāku miljonu mākslas darbu saglabāšanā, tostarp arī Luvras muzejā Parīzē. Savukārt Reiksmuzejā Amsterdamā “Groglass” stikls tiek izmantots aptuveni 300 dažādās mākslas darbu vitrīnās.
Francijas delegācijas pārstāvji bija patīkami pārsteigti par Latvijas uzņēmumu piedāvājumu inovāciju jomā, īpašu ieinteresētību izrādot par uzņēmuma “Tilde” prezentēto virtuālo asistentu. Šādus risinājumus efektīvai darba organizācijai Francija plānojot ieviest savā 2022. gada Eiropas Savienības prezidentūras periodā.