Dažas bankas lieliem klientiem Latvijā pēdējā mēneša laikā piedāvājušas noguldīt latus ar likmi pat līdz 25 % gadā, kādu citi baņķieri uzskata par nepamatoti augstu. Šādas likmes piedāvātas, iespējams, slēgtam lokam lielo klientu, kuri var noguldīt vairākus simtus tūkstošu latu, bet noguldījumu termiņi ir dažādi - sākot ar mēnesi līdz trijiem.
Tirgū latu noguldījumiem publiskos piedāvājumos likmes vidēji nepārsniedz 10 %, atsevišķos piedāvājumos figurē 12.5 % gadā, bet neviena banka publiski nepiedāvā 20-25 %. Bankas, kas piedāvā šādas likmes depozītiem, to skaidro ar akūtu latu trūkumu, kā arī Latvijas Bankas (LB) lēmumu palielināt aizdevuma likmes uz nakti. Tikmēr citiem baņķieriem tik augstas likmes izskatās pārspīlētas, finansisti uzsver, ka latu trūkumu veicina masveida latu maiņa uz eiro, kā dēļ LB nākas atpirkt no bankām milzum daudz latu.
Latvijas Bankas dēļ
20-25 % likmes noguldījumam uz termiņu līdz 3 mēnešiem bija Danske Bankas piedāvājumā pirms mēneša, bet, tiesa, šāds piedāvājums bija tikai vienu dienu un "ļoti selektētai klientu daļai", institucionāliem klientiem, Db atzina Danske Bankas Komunikāciju pārvaldes vadītāja Ieva Zauere. Pēc viņas teiktā, šāds piedāvājums bija saistīts ar situāciju naudas tirgū. Proti, ar LB lēmumu 5. decembrī līdz 15 % un 30 % palielināt likmes aizdevumiem uz nakti, ja bankas iepriekšējā mēnesī aizdevumu izmantoja ilgāk par 5 un 10 dienām pēc kārtas.
Savukārt Nordea banka korporatīviem klientiem šobrīd piedāvā paaugstinātas depozītu likmes noguldījumiem latos un, ja vēl pirms nedēļas likme bija ap 20 %, tad tagad viena mēneša noguldījumam tā ir ap 14.8 %, bet trim mēnešiem - 18.8 % gadā. "Tā kā situācija starpbanku tirgū ir saspringta un bankas savā starpā darījumus veic ierobežotos apjomos un uz īsiem termiņiem, tad mums ir pastiprināta interese piesaistīt latus no klientiem, piedāvājot īpaši pievilcīgas likmes. Paaugstinātās Nordea likmes ir ietekmējusi arī likmes paaugstināšana aizdevuma iespējai uz nakti. Augstākas likmes klientus arī iedrošina nekonvertēt uzkrājumus uz EUR, kas palīdz lata kursa stabilitātei," piedāvājumu skaidro Nordea bankas resursu departamenta vadītāja Ivita Asare.
LB pārstāvis Mārtiņš Grāvītis uz Db lūgumu skaidrot situāciju, kad LB no bankām uzpērk milzum daudz latus, bet daļai banku latu pietrūkst, atzina, ka, ja lati tiek pārdoti centrālai bankai apmaiņā pret eiro, to mazāk paliek apgrozībā un bankas ir gatavas maksāt augstākas likmes, lai piesaistītu latus. "Likumsakarīgi," tā M. Grāvītis.
Db jau vēstīts, ka iepriekšējās 11 nedēļās LB uzpirkusi latus, bankām pārdodot 1.152 mljrd. eiro. No piesaistītajiem depozītiem obligāto rezervju norma šobrīd ir 4 % (no decembra beigām būs 3%), bet pirms tam bija 6 %. Kopumā rezervju apjomu LB vēl samazina, tādējādi latiem vajadzētu palikt banku rīcībā vairāk, ja piesaista noguldījumus latos.
Pielīdzina piramīdai
Swedbank valdes loceklis Latvijā, Finanšu pārvaldes vadītājs Toms Siliņš uzsvēra, ka Swedbank nepiedāvā nepamatoti augstas procentu likmes. "Mēs veidojam biznesu ilgtermiņā, atbildīgi un atklāti. Lai bankas bizness būtu pelnošs, nauda ir jāiegulda ar augstāku likmi, nekā tā tiek piesaistīta. Turklāt jāņem vērā arī izmaksas, iespējamie kredītzaudējumi u.c. Piemēram, ja ņemam patēriņa kredītu, kam ir salīdzinoši augstākas likmes - ap 20 % - ņemot vērā izmaksas un kredītzaudējumus, neattaisnojas līdzekļu piesaiste par likmēm, kas augstākas par 10-14 %."
No lata stabilitātes viedokļa šādi piedāvājumi, pēc T. Siliņa domām, ir līdzvērtīgi finanšu piramīdai. "Ja ar normālu bankas biznesu šādas likmes nevar atpelnīt, tad jautājums, kādēļ tomēr tā tiek darīts," viņš jautā un kā iespējamo variantu šādai rīcībai min izmisuma soli, kad trūkst latu. Kā otru variantu T. Siliņš lēš piedalīšanos vai palīdzību, būvējot pozīciju, kas pelnītspējīga būtu tikai pēc lata devalvācijas. "Pēdējo mēnešu laikā LB savās valūtas operācijās pirka latus, līdz ar to latu daudzums apritē samazinās, trūkst latu. Bankām ir divas alternatīvas - nopirkt latus pret eiro vai arī aizņemties latus. Pie likmēm 20 % otrā alternatīva ir izdevīga tikai tad, ja kāds domā, ka kurss LVL/EUR var kristies. Mēs tā nedomājam, jo LB ir pietiekamas valūtas rezerves, lai nodrošinātu lata stabilitāti, it sevišķi ņemot vērā to palīdzību, ko nodrošina SVF un Skandināvijas valstis," uzsver T. Siliņš.
Vai spekulācijas
Arī citi baņķieri pauduši aizdomas, ka teorētiski šādi piedāvājumi saistīti ar zināmām spekulācijām, tostarp uz lata vērtības samazināšanos attiecībā pret eiro. Tomēr attiecīgo banku speciālisti šādas iespējas pilnībā noliedz, skaidrojot, ka šādi piedāvājumi saistīti tikai un vienīgi ar latu trūkumu tirgū. Dažām bankām latu pietiek, bet dažām to nav, tomēr lati nepieciešami, piemēram, lai izpildītu LB obligāto rezervju normu, kuras neizpildes gadījumā draud nepatikšanas. Arī Nordea gadījumā īstermiņa depozītu piesaiste ar paaugstinātu likmi esot saistīta ar nepieciešamību izpildīt obligāto rezervju normu.
Šodien tirgū, kur valda neuzticības krīze, latus "var dabūt" vai nu no privātpersonām, uzņēmumiem, kas nogulda naudu bankas depozītā, vai no LB, kas, kā minēts, palielinājusi likmes aizdevumiem uz nakti. Trešā iespēja ir bankām aizņemties vienai no otras - tomēr tieši šis tirgus šobrīd ir neaktīvs un vismaz pagaidām pat LB noteiktās paaugstinātās aizdevuma likmes nav sasniegušas savu mērķi - atmodināt starpbanku tirgu. Daži speciālisti pat domā, ka šobrīd LB neizdosies tirgu aktivizēt. Tā vietā, iespējams, bankas, kurām latu pietiek, labāk izvēlas latus noguldīt LB, kur gan likme noguldījumu iespējai uz nakti ir noteikta tikai 3 % gadā. "Tas nozīmē, ka tās bankas, kas aktīvi sadarbojas ar LB, regulāri aizņemas, tām naudas resursi paliek dārgāki," skaidroja Nordea bankas speciālists Andris Lāriņš. Tiesa, piem., SEB Banka, kas klientiem piedāvā depozītu likmes, kas atbilstošas RIGIBOR līmenim, neizjūt akūtu nepieciešamību pēc resursiem, skaidro bankas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sanda Purviņa.
Vainīgi politiķi
Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzējs Andris Strazds lēsa, ka augstas procentu likmes latiem tiešām ir tādēļ, ka tirgū trūkst latu. "Valūtas tirgū, pieprasījumam pēc eiro pārsniedzot eiro piedāvājumu, starpību sedz LB, pārdodot eiro no savām rezervēm. Savukārt, to darot, no tirgus tiek izņemti lati, tātad samazinās latu apjoms apgrozībā. Iemesls šādai situācijai cita starpā ir politiķu publiskie izteikumi, ka ir tikusi apspriesta lata devalvācijas iespēja," domā eksperts. A. Strazds uzskata, ka esošā situācija ar procentu likmēm nebūs ilgstoša un, saņemot SVF naudu, situācija stabilizēsies.
LB pelna
Tādējādi bankas, kurām nākas aizņemties latus par paaugstinātām likmēm LB, cieš zināmus zaudējumus, jo nosacīti varētu būt zināmas grūtības tirgū atrast aktīvus, piem., izsniegt kredītus, kas bankai sniegtu 20 % atdevi gadā. Tiesa, kopumā kopējie procentu ieņēmumi no izsniegtajiem kredītiem bankām ir krietni lielāki nekā procentu maksājumi par piesaistītajiem depozītiem obligāto rezervju normas izpildei ar paaugstinātu likmi. "Jāizpilda rezervju norma, vajadzīgi lati un nav nozīmes cenai," lēš banku speciālisti. Tas var beigties ar to, ka LB būs superpeļņa, jo aizdod pa dārgo, bet naudu saņem pa lēto. "Faktiski LB tādā veidā legalizē augstas likmes," secina A. Lāriņš.
Aizkraukles bankā summām, kuras pārsniedz 100 000 Ls, 500 000 USD vai EUR, likmes tiek noteiktas pēc vienošanās un, ja klienti vēlas noguldīt bankā līdzekļus, kas pārsniedz minēto summu, tad augstākā depozītu procentu likme attiecīgai valūtai var tikt palielināta par 0.3 līdz 0.5 procentpunktiem, atbilstoši noguldījuma summas apmēram, Db atzina bankas pārstāvis Jānis Bunte. Piem., virs 100 000 Ls noguldījumam uz vienu gadu depozītu likme var pārsniegt 10 %.