Nordea banka ir gatava jaunajiem Eiropas ieguldītāju aizsardzības noteikumiem
No šā gada 1. novembra spēkā stājas jauna ES direktīva - The Markets in Financial Instruments Directive (MiFID). Tā nomaina Investīciju pakalpojumu direktīvu (Investment Services Directive), kas bija spēkā kopš 1993. gada. MiFID vēriens un detalizētība ir krietni pārāka par tās priekšgājēju, ietverot daudz plašāku instrumentu klāstu un lielāku noteikumu saskaņotības apjomu. Direktīvas mērķis ir sekmēt Eiropas vienota finanšu tirgus izveides standartu, harmonizējot gan investīciju pakalpojumus, gan arī vienlaikus aizsargājot ieguldītāju tiesības. MiFID būtiski izmainīs to, kādā veidā turpmāk būs jāstrādā Eiropas investīciju institūcijām.
Direktīvas ieviešana būs obligāta prasība arī Latvijas finanšu tirgus dalībniekiem. Jaunais likumdošanas klāsts ietver vairāk kā 70 paragrāfus, kas ietekmēs bankas, brokerus, pensiju un aktīvu pārvaldītājus, emitentus, investīciju pakalpojumu sniedzējus un regulētājus, kas darbojas Eiropas ekonomiskajā zonā.
"The McKinsey Quarterly pētnieki uzsver, ka MiFID ir komplekss finanšu tirgu regulējošs ietvars, kas ietekmē gandrīz katru investīciju tirgus dalībnieku. Vairāk kā puse Eiropas kompāniju nav gatavas šīs direktīvas ieviešanai 1. novembrī. Biznesa analītiķi uzsver, ka ieguvēji būs tie, kas savā praksē spēs ātri adaptēt jaunos noteikumus. Pārējos "sodīs", vai, nu, regulators vai arī pats tirgus ", komentē Nordea bankas uzkrājumu un investīciju produktu attīstības vadītāja Nellija Seņkova.
Latvijas ieguldītājiem MiFID direktīva ir laba ziņa. Tā, piemēram, jaunā klientu klasifikācija ir daudz stingrāka un ierobežojošāka. Tā paredz papildu priekšrocības īpaši privātajiem klientam. Direktīva nodrošinās to, ka investori varēs pieprasīt un iegūt daudz detalizētāku un caurspīdīgāku informāciju par visiem finanšu ieguldījumu pakalpojumiem. Laikā, kad aizvien vairāk cilvēku Latvijā apsver vērtspapīru ieguldījumus, jautājums par ieguldījumu veidiem un ar to saistītajiem riskiem ir īpaši aktuāls.
Pakalpojuma sniedzēja uzdevums būs individuāli un rūpīgi iepazīties ar katra ieguldītāja zināšanām, izvērtēt klienta kompetenci un pieredzi. Viņa pienākums būs sniegt klientam pilnu informāciju, tajā skaitā, arī par klienta izvēlēto investīcijas instrumentu iespējamiem riskiem. Direktīva tiek pieņemta ar mērķi, lai nodrošinātu pēc iespējas augstāka līmeņa aizsardzību privātajiem klientiem no iespējamiem riskiem, kas saistīti ar ieguldījumiem vērtspapīru vai citu finanšu instrumentos.
Lai izveidot vienotu pasaules standartu finanšu tirgu ES, MiFID fokusējas uz diviem standartiem - tirgus caurspīdīgumu un tirdzniecības investoru aizsardzību. Rezultāts būs vide, kurā investors un institūcijas var brīvi operēt pāri valstu robežām, balstoties uz tiem pašiem nosacījumiem un noteikumiem, kas darbojas viņu mītnes valstī. Emitentiem kļūs pieejami aizvien dziļāki un likvīdāki tirgi, un likviditāte kļūtu redzama visiem dalībniekiem.
"MiFID direktīvas pamatā ir "Know your customer" pieeja, kas jau līdz šim ir bijusi Nordea politikas vadlīnija. Direktīvas ietvaros ir izstrādāta procedūra, kas veicina daudz profesionālākas, atvērtākas un uz informāciju un zināšanām balstītas attiecības starp finanšu pakalpojuma sniedzēju un klientu. Tas viss tiek darīts tādēļ, lai samazinātu iespējamās kļūdas, klientam izvēloties ieguldījuma veidu. Nordea banka jau ir gatava jaunajiem Eiropas ieguldītāju aizsardzības noteikumiem, un jau tuvākajā laikā plāno veikt darbinieku apmācību MiFID procedūras praktiskai ieviešanai," uzsver Nellija Seņkova.
MiFID mērķi
- nodrošināt investīciju kompāniju spēju darboties visā ES teritorijā ar savas valsts licenci
- nodrošināt augstu vērtspapīru likviditātes caurspīdīgumu,
- nodrošināt augsta līmeņa klientu aizsardzību visā ES teritorijā, tai skaitā, biznesa likumu
vadīšanu, interešu konfliktu vadīšanu, vislabākā izpildījuma nodrošināšanu klientiem,
- ieviest standartus izpildes platformām regulētajos tirgos, daudzpusējās tirdzniecības sistēmās
un to apgūšanā,
- saskaņot organizatoriskās prasības investīciju darbībām.
Avots: Eiropas Komisijas mājas lapa http://ec.europa.eu.
Papildu informācija: Dagnija Stuķēna, Sabiedrisko attiecību vadītāja-preses sekretāre, Nordea Latvija, tālr.: 67 096 265, mob.: 29 470 708, [email protected];
Nellija Seņkova, Nordea bankas uzkrājumu un investīciju produktu attīstības vadītāja, tālr.: 67 096 260, [email protected].