Šodien norisinājās Ata Lejiņa vadītā Brīvības un solidaritātes fonda (BSF) otrais forums ''Latvija kā alternatīvās enerģijas lielvalsts: Kā nostiprināt Latviju Eiropas Savienībā enerģijas drošības jomā?'', kura gaitā nozares teorētiķi un praktiķi nonāca pie kopīga slēdziena - Latvija nodrošināt valstij nepieciešamo elektroenerģijas un siltuma daudzumu, neiepērkot energoresursus no ārvalstīm.
Nozares speciālisti apgalvo, ka jau šobrīd Latvijā ir iespējams saražot tādu biomasas daudzumu, kas nodrošinātu valstij nepieciešamo elektroenerģiju un siltuma apjomu; to pierāda dažādi aprēķini un statistikas dati. Šādu rezultātu jau šobrīd iespējams panākt, izmantojot alternatīvās enerģijas - biomasas lietošanu koģenerācijas stacijās. Biomasas izejmateriāli pietiekamā daudzumā ir iegūstami Latvijas teritorijā, taču pašreizējā, pie varas esošo politisko spēku virzītā enerģētikas politika neveicina vietējo, atjaunojamo resursu izmantošanu, bet gan atbalsta energoresursu iepirkšanu no ārzemēm, kas izmaksā vairāk un rada gan politiskās, gan ekonomiskās pašnoteikšanās zaudējumu, Db.lv informēja BSF preses sekretārs Gatis Vanags.
Foruma vadītājs Atis Lejiņš pauda viedokli, ka ''ES šobrīd pieprasa, lai 42% no Latvijā saražotās enerģijas būtu iegūta no atjaunojamiem resursiem. Šobrīd mēs iegūstam tikai ap 35%. Šodien mēs skaidri redzam, ka mēs spējam ne tikai iegūt 42%, bet gan visus 100%, ja ir politiskā vēlme to realizēt. Jāuzdod retorisks jautājums: Kāpēc mums sponsorēt Krievijas Gazprom vai Saudu Arābijas magnātus, ja varam ilgtermiņā ieguldīt naudu savā ekonomikā un savos cilvēkos, investēt ar biomasu kurināmās koģenerācijas stacijās un citos videi draudzīgos, atjaunojamos enerģijas ražošanas veidos?''
Foruma dalībniekiem nebija skaidra valsts atbildīgo amatpersonu nevēlēšanās un nekompetence šo jautājumu sabiedriskajā apspriešanā un izpētē. Kā piemērs tika minēts Ekonomikas ministrs, kurš apgalvo, ka Latvijā no biomasas nav iespējams iegūt valsts vajadzībām nepieciešamos energoresursus. Taču speciālistu aprēķini skaidri pierāda, ka šādu resursu iegūšana ir iespējama jau šobrīd un pat vairāk, nekā Latvijai tas ir nepieciešams.
Foruma dalībnieki atzina, ka liels potenciāls ir arī enerģijas iegūšanai no ūdeņraža, taču šim enerģijas iegūšanas avotam vairāk jāpievēršas tālākā nākotnē, jo patreizējos apstākļos process ir tehnoloģiski sarežģīts un dārgs.
Foruma otrajā daļā diskusijas veidā savu viedokli par Latvijas energopolitiku pauda arī vairāku politisko partiju pārstāvji un foruma auditorija. Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) priekšsēdētājs, Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs uzsvēra: ''Lemjot par enerģijas ražošanu, vienlīdz ir jāņem vērā tehniskie, ekonomiskie un politiskie aspekti. Tikai tā ir iespējams rast Latvijas interesēm atbilstošus risinājumus.'' J. Dinevičs pievērsa foruma dalībnieku uzmanību arī ekonomijas nozīmei, kā piemēru minot Rīgas pilsētu, kurā būtiski iespējams samazināt enerģijas patēriņu, siltinot dzīvojamā fonda mājas. Rīgas domē tiek izstrādāta plaša programma, lai šādu siltināšanu veiktu. Tāpat iegūt elektrību un siltumu būtu iespējams, dedzinot atkritumus. Pilsoniskās savienības (PS) pārstāvis Kārlis Šadurskis uzsvēra PS negatīvo nostāju pret jaunas gāzes stacijas celšanu Latvijā. K. Šadurskis uzskata, ka Krievijas gāzes vietā Latvijai kā prioritāte ir jānostāda ''zaļā enerģija'' un valsts mērogā jāsniedz lielāks atbalsts tās ieviešanai.
Forumu ar runu noslēdza Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Juris Ekmanis, kurš uzsvēra, ka šobrīd netiek veikta sabiedrības izglītošana enerģijas jautājumos, kas rada situāciju, kurā cilvēki neapzinās enerģijas taupīšanas nozīmi.