Nelegālā cigarešu tirgus īpatsvars Latvijā pagājušajā gadā bija lielākais Eiropas Savienībā, veidojot 31% no kopējā cigarešu patēriņa, liecina jaunākais KPMG pētījums.
Pētījumā, ko KPMG ik gadu veic pēc Philip Morris International (PMI), Eiropas Komisijas un visu 27 ES dalībvalstu pasūtījuma, konstatēts arī, ka ES cigarešu nelegālā tirdzniecība sasniegusi rekordaugstu 11,1% līmeni (2011. gadā tās īpatsvars bija 10,4%), un aplēsts, ka dalībvalstis varētu būt zaudējušas 12,5 miljardus eiro nodokļu ieņēmumu kopumā, un šis ir jau sestais gads pēc kārtas, kad nelegālais cigarešu tirgus ES ir audzis.
«Valdot ekonomiskajai krīzei un pastāvot budžeta deficītiem, nelegālās cigaretes ir aktuāla problēma Latvijā un ES kopumā un dalībvalstīm izmaksā miljardus neiekasēto nodokļu veidā,» atzīst Philip Morris Latvia Korporatīvo attiecību vadītājs Juris Stinka.
Pēc nozares novērtējuma ik gadu Latvijas budžets cigarešu kontrabandas dēļ nodokļos zaudē 60-70 miljonus latu.
Pētījumā konstatēts, ka 12 valstīs nelegālo cigarešu patēriņš pārsniedza ES vidējo līmeni (attiecībā pret kopējo cigarešu patēriņu), tostarp Lietuvā tas bija 27,5%, Īrijā – 19,1%, Somijā – 16,9%, Lielbritānijā – 16,4%, Francijā – 15,7%, Grieķijā – 13,4%, Polijā – 13%, Vācijā – 11,1%.
Secināts, ka Baltijas valstīs ir visaugstākais nelegālo cigarešu patēriņš ES un Latvija ir pārliecinošā vadībā gan Baltijā, gan ES ar 31% nelegālā tirgus
Tāpat pētījums atklāj, ka Lielbritānija, Grieķija, Itālija un Igaunija ir valstis, kurās kopš 2011. gada bijis visstraujākais nelegālā cigarešu apjoma kāpums.
Nelegālo cigarešu patēriņš pieaudzis līdz 65,5 miljardiem cigarešu – tas ir tikpat, cik legālais tirgus Francijā un Portugālē.
Tiek aplēsts, ja nelegālajā tirgū pārdotās cigaretes tiktu realizētas legālajā tirgū, dalībvalstu valdības kopš 2010. gada sākuma varētu nodokļos papildus iekasēt 34,3 miljardus eiro.
Tāpat pētījums uzrāda, ka Dienvideiropas valstu īpatsvars nelegālajā cigarešu tirgū turpināja palielināties un šī tendence aizsākās 2009. gadā. Pamatā to nosaka nelegālā tirgus pieaugums Itālijā par 50% laikā starp 2011.un 2012.gadu.
Turklāt nelegālas baltās cigaretes – cigaretes, kuras ražo vienīgi tāpēc, lai pārdotu kā kontrabandas preci – patlaban veido 24,3% no viltoto un kontrabandas cigarešu patēriņa. 2006. gadā to īpatsvars bija vien 2,4%.
Pamatfaktori, kas izraisa nelegālu tirdzniecību, ir augsts ienesīgums salīdzinājumā ar nelielo risku, ka noziedznieki varētu tikt sodīti, nepietiekami resursi un pārrobežu sadarbība, lai cīnītos ar problēmu, pārmērīgi lieli nodokļi un regulējums, kas novirza patēriņu no legālā tabakas izstrādājuma tirgus uz nelegālo, ekonomiskā krīze un sabiedrības nepietiekamā informētība par sodiem un sekām saistībā ar tabakas izstrādājumu nelegālo tirdzniecību.
Fakts, ka Latvijā ir visaugstākais kontrabandas un viltoto cigarešu īpatsvars visā ES, ir atgādinājums par to, ka valsts budžetam katru gadu garām aizplūst miljonos latu mērāmi nodokļu ieņēmumi, saka KPMG Baltic krāpšanas izpētes pakalpojumu pārstāvis Andris Puriņš, piebilstot, ka tā ir vēl viena norāde par ēnu ekonomikas īpatsvaru Latvijas tautsaimniecībā. «Tomēr jāpiebilst, ka citkārt izslavētais Latvijas ģeogrāfiskais novietojums un Baltkrievijas un Krievijas tuvums šajā gadījumā tikai saasina kontrabandas tabakas izstrādājumu problēmu,» viņš uzsver.