Latvijai ir visi priekšnoteikumi, lai izvirzītos par pārliecinošu līderi energoefektivitātes jomā atbilstoši Eiropas Savienības (ES) noteiktajiem pasākumiem uz 2020. gadu ar mērķi uzlabot katras valsts energoefektivitāti.
Tā secinājuši Latvijas enerģētikas, vides un politikas veidošanas ekspertu grupa, noslēdzot darbu pie padziļinātas Eiropas direktīvu, stratēģisko dokumentu, normatīvo aktu un enerģētikas uzņēmējdarbības faktiskās situācijas izvērtējuma, un priekšlikumu sagatavošanas projekta «Neatkarīgu ekspertu kompetence energoefektivitātes politikas īstenošanai» ietvaros. Projektu īstenoja biedrība Passive House Latvija un SPC Providus.
Ekspertu grupa norāda, ka valsts energoefektivitātes mērķu sasniegšana atbilstoši ES direktīvām ir reāli īstenojama noteiktajos termiņos vien ar dažiem izņēmumiem. «Galvenais priekšnoteikums ir sakārtot valsts stratēģiskos dokumentus un vissvarīgāk - LR būvnormatīvus. Tādā veidā ilgtspējīgas būvniecības kritēriju īstenošana būtu saprotama un viennozīmīgi interpretējama uzņēmēju, būvuzraugu, būvnieku, attīstītāju un visu būvniecības procesā iesaistīto pušu vidū,» skaidro eksperti.
Vislielākās pretrunas ekspertu grupa saskatījusi spēkā esošajos būvnormatīvos. Eksperti norāda, ka tie ir izstrādāti dažādos laika posmos un bieži ir pretrunā ar citiem nacionālajiem un starptautiskajiem standartiem un regulējumiem, kā arī ar topošo Enerģētikas stratēģiju. Tāpat normatīvos nav noteikti skaidri noteikti kritēriji, kas nodrošina ilgtspējīgu būvniecību un energoefektivitāti. Līdz ar to kopējā sistēma nespēj funkcionēt un sekmēt ilgtspējīgu būvniecību neskaitāmo «robu» un neskaidrību dēļ.
Eksperti norāda, ka būvnormatīvi nesekmē arī kvalitatīvu un godīgu energoefektivitātes pasākumu īstenošanu uzņēmējdarbībā, jo tie nav pietiekami detalizēti un pieļauj nevajadzīgas interpretācijas un skaidrojumu iespējas. Turklāt pastāv vairākas aprēķina un plānošanas metodes, kas Latvijā vispār nav reglamentētas, bet īpaši būtiskas ilgtspējīgas būvniecības realizācijai.
Vērtējot topošo direktīvas projektu, eksperti atzina, ka gandrīz visas direktīvas prasības var īstenot kvalitatīvi un noteiktajos termiņos. Dažu uzdevumu īstenošanai jau ir likti stabili pamati, savukārt citu īstenošana rekomendējama pakāpeniski, izvērtējot reālo situāciju.
Projektu «Neatkarīgu ekspertu kompetence energoefektivitātes politikas plānošanai» finansiāli atbalsta Sorosa fonds - Latvija «Laba pārvaldība enerģētikā» programmas ietvaros. Ar projekta ideju kopsavilkumu, Latvijas energoefektivitātes vīziju 2014 – 2020 gadam, kā arī ar to, kādi ir energoefektivitātes ieguvumi uzņēmējdarbībā, paredzēts iepazīstināt seminārā 13. jūnijā plkst. 15.00 Eiropas mājā.