Kamēr Ekonomikas ministrija sākusi apšaubīt investīciju TEC-2 komerciālo izdevīgumu, Latvenergo plāno ikgadējo investīciju apjomu dubultot.
Laikā no 2007.gada līdz 2012.gadam kopējie Latvenergo kapitālieguldījumi sasniedza 1,036 mljrd. Ls, tostarp lielākās investīcijas ap 370 milj. Ls apjomā – TEC-2 rekonstrukcijā. Neskaitot šo vienreizējo projektu, kura kopējie ieguldījumi šogad sasniegs 420 milj. Ls, Latv energo ikgadējo ieguldījumu apjoms bijis vidēji 110 milj. Ls gadā, liecina DB apkopotā informācija. Latvenergo valdes locekle Zane Kotāne DB intervijā stāsta par Latvenergo nākotnes plāniem un skandāliem apvītā TEC-2 projekta ietekmi uz uzņēmuma darbību.
Vai Latvenergo iepriekš veiktie, iespējams, koruptīvie darījumi ir atstājuši sekas uz uzņēmuma darbības rādītājiem?
Esam to analizējuši un secinājuši, ka nav pamata tādam uzskatam. Nav tā, ka ar mūsu līdzekļiem finansētas dārgākas lietas, nekā tas ir pamatoti. Tajā skaitā tas attiecas uz TEC-2 rekonstrukcijas projektu. 2010. gadā, saistībā ar Latvenergo bijušo amatpersonu darbībām, saskārāmies ar to, ka visi aizdevēji iesaldēja mums finansējumu. Aizdevēju uzticības atgūšana mums prasīja vairākus gadus.
Ekonomikas ministrija vairākkārt norādījusi, ka TEC nespēj strādāt rentabli. Kāpēc tādi secinājumi?
TEC–2 otrais bloks vēl ir celtniecības stadijā. Runāt par projekta rentabilitāti, kamēr tas nav pabeigts, ir pāragri. Nodošana paredzēta šogad. Tirgus tendences industrijā pēdējos gados bijušas no ieguldījumu viedokļa negatīvas, jo elektrības cenas samazinājušās. Šī industrija atšķiras no citām ar to, ka elektrība nav prece, ko nolikt plauktā un pārdot labākos laikos. Arī tirgus mums strādā savādāk: tirgus cena ir vienīgā, par kādu šo produktu var pārdot konkrētajā stundā. Situācija gan veidojas savādāk, ja par ražošanu tiek maksātas subsīdijas.
Iepriekš izteicāties, ka ik gadu Latvenergo investīcijās plāno ap 200 milj. Ls. Kur šīs investīcijas tiks veiktas?
Mēs runājam vismaz par desmit gadu plānu. Ilgtermiņa investīcijas tiek veiktas šādos virzienos: ražošanā, tirdzniecībā, sadalē un pārvadē. Ražošanā un tirdzniecībā investīciju apjomu un pievilcību nosaka elektroenerģijas tirgus cena, kādas ir tās nākotnes prognozes un vai ir iespējams attīstīt ražošanas jaudas, kas ir spējīgas strādāt brīvā tirgū. Reāli plānā ir hidroagregātu rekonstrukcijas HES. Tādā veidā mēs gribam uzlabot savu ražošanas efektivitāti arī zema ūdens līmeņa ne tikai palu laikā. Plānotās investīcijas HES rekonstrukcijā – ap 100 milj. Ls.