Db ziņoja, ka A. Kauliņš saņēmis draudus par rakstiem, kuri atspoguļoja nelikumības finanšu piramīdas European Prosperity Club darbībā. Tajā pašā dienā redakcijā vērsās EPC pārstāvis.
European Prosperity Club (EPC) nosaukums šogad mainīts uz Mulberry Group. Tās atzara Mulberry Team prezidents Nikolajs Šestakovs pastāstīja Db, ka vasarā saņēmis draudus par plānotu melnā PR kampaņu pret finanšu piramīdu. Pēc viņa vārdiem, draudējis esot kādreizējais šīs piramīdas projektu vadītājs Staņislavs Makarenko, bet aiz viņa stāvot brālis, uzņēmējs Vadims Makarenko. N. Šestakovs liedzās, ka kompānijai būtu piramīdas raksturs. "Mēs visi ticam Dievam un strādājam nevis peļņai, bet lai mainītu cilvēku attieksmi pret naudas iegūšanas veidu. Tā ir kā filozofija," pauda N. Šestakovs. Viņš apgalvoja, ka ieguldītāju vidū esot pat Saeimas deputāti.
Naudas atmazgāšana
EPC labi zināma arī Latvijas Ekonomikas policijai. "Attiecībā uz EPC ierosināts kriminālprocess par vērienīgu naudas atmazgāšanu organizētā grupā un par nereģistrētu uzņēmējdarbību, kas radījusi būtisku kaitējumu," Db informēja Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību biroja priekšniece Ieva Rekšņa. Tāpat izmeklē, vai kompānija vainojama organizētā peļņas slēpšanā. "Par konkrētiem figurantiem un procesa izmeklēšanas gaitu policija saskaņā ar Kriminālprocesa likumu nedrīkst informēt," tā I. Rekšņa. Db rīcībā esošā informācija liecina, ka par aizdomās turētajiem atzīti gan N. ·estakovs, gan ar EPC saistītais uzņēmējs Ēriks Gromuls. N. Šestakovs visu procesu uzskata par safabricētu. Viņš noliedz, ka uzņēmumam būtu nepieciešamība vai vajadzība reģistrēties Latvijā. Kā Db sacīja V. Makarenko, Mulberry Group nodibinājis Ē. Gromuls kopā ar N. ·estakovu. V. Makarenko par draudiem žurnālistam nebija informēts un solīja komentārus sniegt vēlāk.
Figuranti nervozē
"Pēc pagājušā gada augustā Db publicētā raksta Ē. Gromuls atsūtīja vēstuli. No tās noprotams, ka mans raksts traucējis finanšu piramīdas darbībai," saka A. Kauliņš. Rakstā izpētīta EPC un ar to saistīto personu darbība. "E. Gromuls finanšu speciālistu vidē tiek minēts kā viens no galvenajiem EPC idejas autoriem, kuram ir plaša pieredze šādu piramīdu veidošanā," rakstīja A. Kauliņš. Šajā un citos rakstos figurē arī V. Makarenko. Par viņu Db vēstīja arī saistībā ar nelikumībām ap namu Rīgā, Lāčplēša ielā 7. "Vienu laiku man mistiski kaut kas sekoja, vāca informāciju par mani. Šogad 30. jūnijā man bija saruna ar V. Makarenko, ka attiecības var noskaidrot arī mežā. Esmu izjutis psiholoģisko ietekmēšanu no viņa," Db sacīja nama līdzīpašnieks Ainārs Reinvalds. Viņš vairākkārt vērsies policijā, taču bez rezultātiem. Db rakstīja, ka V. Makarenko izveidoja pirmo Latvijā zināmo finanšu piramīdu Consum. Viņa brālis bija projektu vadītājs EPC, bet tagad N. Šestakovs S. Makarenko raksturo ne pārāk pozitīvi.
Neprognozējams
"Es nezinu, ko gaidīt no mērkaķiem ar granātu," N. Šestakovs tēlaini atbild uz Db jautājumu, cik reāla varētu būt iespējamība, ka draudus žurnālistiem izteikusi kāda ar brāļiem Makarenko saistīta persona. S. Makarenko darbību EPC N. Šestakovs raksturoja kā savtīgu. "S. Makarenko nav bīstams, arī viņa draudu vēstules bija bērnudārza līmenī," piebilda Mulberry Team prezidents. Tomēr N. Šestakovs atzina, ka S. Makarenko finanšu piramīdai radījis zaudējumus un jo-projām mēģinot kaitēt.
Patur noslēpumā
N. Šestakovs kategoriski atteicās nosaukt Mulberry Group īpašnieku. "Ē. Gromuls ir tikai viens no galvenajiem, mums ir direktoru padome, bet tās vadītāju es neatklāšu. Nav jau arī viena vadītāja, tie ir starptautiskie fondi, bankas, arī privātpersonas," tā N. Šestakovs. Mulberry Group darbojoties vismaz 24 valstīs, bet tikai Latvijā notiekot mēģinājumi kavēt kompānijas darbu.Viņš ļāva noprast, ka vadībā ir ar Latviju saistītas, populāras personas, kas dzīvo citā valstī. Cita starpā, arī Ē. Gromuls patlaban neatrodas Latvijā, bet, pēc N. Šestakova teiktā, zemeslodes otrā pusē. Db saruna ar N. Šestakovu tomēr neradīja pārliecību, ka ofšoram ir citi īpašnieki, izņemot pāris Latvijas izcelsmes shēmotājus.
"EPC darbība, pieņemot noguldījumus, ir krimināli sodāma," tā Db sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes priekšsēdētājs Uldis Cērps. Viņš norādīja, ka finanšu piramīdas apturēšana ir policijas kompetencē. "Licenci finanšu piramīdai mēs vispār neizsniegtu, bet cilvēkiem, kuriem piedāvā ieguldīt naudu nelicencētos uzņēmumos, jāziņo policijai," sacīja U. Cērps. Db jau rakstīja, ka piramīdā ieguldījis pat Latvijas Bankas Liepājas filiāles vadītājs Gundars Lazdāns. "Es personīgi esmu šokā," šo faktu komentēja U. Cērps.
Joprojām turpināsim sekot līdzi šai lietai un visiem, kam ir informācija par šo lietu un tajā iesaistītajām personām, lūdzam ziņot pa telefoniem 27172249, 29229142, 26566333 vai elektroniski - [email protected], [email protected] un [email protected].