Gada siltajā periodā elektrolīniju bojājumu skaits, kuri radušies dažādu būvniecības, lauksaimniecības, mežizstrādes darbu laikā, ir vairākkārt pieaudzis un elektrolīnijas tiek bojātas jau vairāk nekā 20 reizes nedēļā. Situācija ir kritiska, jo šo bojājumu novēršana sāk aizņemt lielāko daļu no operatīvā personāla darba laika un šogad tie jau ir radījuši AS «Sadales tīkls» zaudējumus 174 tūkstošu eiro apmērā, informē uzņēmums.
AS «Sadales tīkls» izpilddirektors Sandis Jansons skaidro: «Situācija ir kritiska, jo nedēļas laikā tiek reģistrēti vairāk nekā 20 bojājumi. Darbinieki ir spiesti nekavējoties doties meklēt elektrotīkla bojājuma vietu, atliekot jau lielāko daļu savu plānoto ikdienas darbu. Bojājumi šogad ir radījuši uzņēmumam zaudējumus 174 tūkstošu eiro apmērā, turklāt cieš arī mūsu klienti, kuriem tiek traucēta elektroenerģijas piegāde. Diemžēl rodas ne vien elektroapgādes traucējumi klientiem un zaudējumi «Sadales tīklam», bet cilvēki riskē arī ar savu dzīvību. Viens no šādiem negadījumiem reģistrēts 16.septembrī Pāvilostas novadā, kur, iepriekš nesaskaņojot darbus, traktortehnikas vadītājs, vācot no meliorācijas grāvja nozāģēto koksni, ar hidromanipulatoru aizķēra vidējā sprieguma gaisvadu elektrolīnijas vadu. Traktors nodega, bet vadītājs ar roku un kāju apdegumiem nogādāts Valsts apdegumu centrā. Turklāt šādu negadījumu sekas var būt letālas.»
AS «Sadales tīkls» reģistrē vidēji 600 elektrotīkla bojājumus gadā, kurus izraisa dažādu saimniecisko darbu veicēji un lielāko daļu no tiem gada siltajā periodā, kad visaktīvāk norit būvniecības, mežizstrādes un lauksaimniecības darbi. Šogad astoņos mēnešos ir reģistrēti 482 elektrotīkla bojājumi un to cēlonis galvenokārt ir plānoto darbu nesaskaņošana, jo tad darbu veicēji nav informēti, kurās vietās atrodas kabeļu līnijas, kādi ir drošības nosacījumi vai ar kādu tehniku nedrīkst strādāt gaisvadu elektrolīniju tuvumā. Savukārt, savlaicīgi saskaņojot darbus, AS «Sadales tīkls» zinās par aktivitātēm elektrotīkla tuvumā un nepieciešamības gadījumā organizēs elektrolīnijas atslēgumu.
Darbu saskaņošanas process ir ātrs un vienkāršs – ikviens iesniegumu var iesniegt mājas lapā sadalestikls.lv, dažu dienu laikā no AS «Sadales tīkls» saņemot elektronisku darbu saskaņojumu un drošības nosacījumus, akcentē uzņēmumā.
Otrs cēlonis ir darbu veikšanas tehnoloģisko un drošības prasību nezināšana un neievērošana, jo bieži vien darbu saskaņošanu veic biroja darbinieki, piemēram, uzņēmuma vai saimniecības īpašnieki, projektu vadītāji, bet reālo darbu darītājs un tehnikas vadītājs ir cits cilvēks, kurš par drošības noteikumiem nav informēts, tos ir aizmirsis vai noguruma un ikdienas darba rutīnā elektrolīnijas nepamana. Būtiski atcerēties, ka, ja saimniecībās vai uzņēmumos mainās specializētās tehnikas vadītāji, tie jāinstruē par drošības prasībām elektrotīkla tuvumā. Bieži vien, baidoties saņemt sodu, personas, kuras izraisījušas elektrotīkla bojājumu, par notikušo nepaziņo AS «Sadales tīkls», rakšanas darbu vietas aizrok un no notikuma vietas aizbēg, kas apgrūtina un paildzina bojājuma novēršanu.